Velehrad 5. júla (TK KBS) S odkazom na dve významné historické udalosti a najmä v duchu motta Svätého roku „pútnici nádeje“ prežili dnes na Velehrade veriaci slávnostnú svätú omšu pri príležitosti Národnej cyrilometodskej púte.
Tridsaťtisíc účastníkov aj všetkých, ktorí sledovali bohoslužbu v priamom prenose prostredníctvom Českej televízie, privítal v úvode hostiteľ, olomoucký arcibiskup Mons. Josef Nuzík. Osobitne pozdravil apoštolského nuncia Mons. Jude Thaddeusa Okolo, bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka ako zástupcu Konferencie biskupov Slovenska, biskupa Tomáša Tyrlíka, predsedu Ekumenickej rady cirkví v ČR, ako aj zástupcov politického a spoločenského života. „Nech dnes každý z nás na tomto mieste zakúsi, že život má hodnotu a krásu, a že na tejto ceste nie sme sami,“ povedal.
Svätá omša: Nádej z vojny aj z púte
Hlavný celebrant, ostravsko-opavský biskup Mons. Martin David, pripomenul dve hlavné udalosti, ktoré sú tento rok v centre osláv: 80. výročie ukončenia vojny a 40. výročie púte z roku 1985 – ako výrazného protestu veriacich proti totalite. „Koniec vojny dal ľuďom nádej, že ďalšia nepríde. Púť v roku 1985 dala nádej veriacim, ktorí boli utláčaní komunistickým režimom,“ zdôraznil s odkazom na to, že tento svätý rok je rokom nádeje pre našu dobu.
Kazateľ Holub: Byť človekom srdca
Plzenský biskup Tomáš Holub vo svojej homílii zaspomínal na svoj prvý Velehrad v roku 1985, keď ako mladý muž práve dostal prijímací list do kňazského seminára. Atmosféru vtedy vnímal ako potvrdenie rozhodnutia ísť proti prúdu a stáť na strane dobra, aj keď to znamená ťažkosti. Zdôraznil, že odpor voči zlu musí vychádzať z osobného presvedčenia a láskyplného srdca. „Nestačí byť len servisnou spoločnosťou. Potrebujeme ľudí s odvahou, ktorí vidia tých na okraji a sú pripravení obetovať sa pre dobro druhých, pre budúce generácie aj za cenu toho, že sa vzdajú časti svojho pohodlia,“ povedal. Dodal: „Prosme, aby sme ohlasovali pokoj, ktorý pomáha odolávať zlu, vytrvať v dobrom a byť pútnikmi nádeje.“
Ocenenia pre osobnosti
Na záver svätej omše udelil arcibiskup Nuzík, predseda Českej biskupskej konferencie, ocenenia ČBK významným osobnostiam: Rád sv. Cyrila a Metoda prevzal Jiří Suchý, uznanie získal maliar Jan Knap, Cecilská hudobná jednota z Ústí nad Orlicí, herec a bábkar Vít Marčík. Pamätné medaily boli udelené Márii Oujezdskej (rodinná politika), Márii Bláhovej (dlhoročná služba Cirkvi) a P. Bohuslavovi Švehlovi (pastorácia krajanov v Nemecku).
Pozdravy, ekuména a slovenská stopa
Na konci omše sa prihovoril apoštolský nuncius Okolo a tlmočil osobitné požehnanie Svätého Otca. Spomenul, že pápež vie o túžbe navštíviť Česko a ocenil snahu politikov o ratifikáciu zmluvy so Svätou stolicou. Predseda Ekumenickej rady cirkví Tomáš Tyrlík vyzval, aby sme niesli odkaz vierozvestcov ďalej. Biskup Jozef Haľko pripomenul silnú účasť Slovákov na púti v roku 1985. Arcibiskup Nuzík ukončil svätú omšu výzvou: „Máme byť ľuďmi srdca, ktorí vpustia Boha do života, rozhodnú sa pre lásku a dobré vzťahy a nezabudnú, že naša nádej je v Bohu – a tú nám nik nevezme.“
Velehrad oslavoval všetkými zmyslami
Už deň predtým ponúkli Dni ľudí dobrej vôle bohatý program pre všetky generácie: projekt Mladí fandia Velehradu, medzinárodné stretnutie vozičkárov, vystúpenia, kreatívne aktivity, ručné prepisovanie Biblie, konferenciu Púť, ktorá zmenila dejiny, semináre pre rodiny či futbalové súťaže.
Večer sa v bazilike konala Modlitba za vlasť, ktorú podporila Armáda ČR, hasiči, Orol, skauti a ďalší. Počas obradu priniesli študenti Chlieb republiky, upečený z múky zo všetkých 14 krajov a vody z Vltavy, Moravy a Odry pri príležitosti 80. výročia oslobodenia. Vyvrcholením prvého dňa bol benefičný koncert Večer ľudí dobrej vôle pred bazilikou, na ktorý prišlo 20-tisíc návštevníkov.
Zdroj: Cirkev.cz, redakčne upravené