Vatikán 4. júla (TK KBS) Pápež Lev XIV. bude ako prvý pápež v histórii svätú omšu za ochranu stvorenstva podľa nového liturgického formulára, ktorý bol vo štvrtok oficiálne schválený dekrétom Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí a zaradený do Rímskeho misála.
Nový formulár je inšpirovaný encyklikou Laudato si’ pápeža Františka a jeho učením o potrebe ochrany prírody a rešpektu k stvorenému svetu. Ako vysvetlil kardinál Michael Czerny, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, biblické texty omše sú zamerané predovšetkým na vďačnosť voči Bohu za dar stvorenstva.
Svätá omša pro custodia creationis sa uskutoční 9. júla 2025 v Castel Gandolfo, kde pápež trávi letný čas. Na liturgii sa zúčastnia aj zamestnanci tohto centra.
Borgo Laudato si’ – zelené srdce pápežských letných sídiel
Borgo Laudato si’ je projekt, ktorý pápež František vytvoril v roku 2023 v oblasti pápežských budov. Ide o priestor na vzdelávanie na témy spoločného domova, teda „integrálnej ekológie“, ktorá je základom Františkovej encykliky zverejnenej práve pred desiatimi rokmi.
Zaberá 55 hektárov územia pápežských víl, z toho 35 hektárov tvoria záhrady a 20 hektárov poľnohospodárska pôda, ktorá má byť udržiavaná a obrábaná v duchu ekologických princípov definovaných v Laudato si’. Má aj vzdelávací charakter, s dôrazom na environmentálnu výchovu a integrálnu ekológiu.
Liturgická odpoveď na ekologickú výzvu
„Téma stvorenstva bola v liturgii Cirkvi prítomná odjakživa. No táto nová omša predstavuje liturgickú, duchovnú a komunitnú odpoveď Cirkvi na výzvu dnešnej doby, ktorou je zodpovedná starostlivosť o náš spoločný domov,“ povedal kardinál Czerny. Podľa neho je táto starostlivosť veľkým aktom viery, nádeje a lásky.
„Táto omša je dôvodom na radosť – obnovuje našu vďačnosť, posilňuje vieru a pozýva nás odpovedať starostlivosťou, úctou, obdivom a zodpovednosťou. Volá nás k tomu, aby sme boli vernými správcami zeme – v každodenných rozhodnutiach, v politike, v modlitbe, v kulte aj vo štýle nášho života,“ dodal kanadský kardinál.
Pápežská omša za ochranu stvorenstva je historickým krokom, ktorý spája vieru s ekologickým vedomím a ukazuje, že liturgia a každodenný život môžu ísť ruka v ruke v službe budúcim generáciám.
Zdroj: E-kai, redakčne upravené