Vatikán 13. júna (TK KBS) Vatikán oznámil, že blahoslavení Carlo Acutis a Pier Giorgio Frassati budú kanonizovaní v nedeľu 7. septembra 2025. Rozhodnutie oznámili po verejnom konzistóriu kardinálov, ktoré viedol nový pápež Lev XIV. v Apoštolskom paláci. Ide o významný krok, keďže Acutis sa stane prvým mileniálom, ktorého Cirkev vyhlási za svätého. Oboch svätcov spája hlboká viera a silné osobné svedectvo, ktoré dodnes oslovuje predovšetkým mladú generáciu, píše CNA.
Carlo Acutis (1991 – 2006), známy ako „digitálny evanjelizátor Eucharistie“, bol mladý Talian z Milána. Od útleho veku denne navštevoval svätú omšu a vytvoril digitálnu výstavu o eucharistických zázrakoch, ktorá obletela svet. Zomrel na leukémiu vo veku 15 rokov a obetoval svoje utrpenie „za pápeža a za Cirkev“. Druhý zázrak potrebný pre jeho kanonizáciu bol uznaný v roku 2024 – išlo o zázračné uzdravenie študentky z Kostariky po modlitbe pri jeho hrobe v Assisi.
Pier Giorgio Frassati (1901 – 1925), prezývaný „muž ôsmich blahoslavenstiev“, pochádzal zo severotalianskeho Turína. Bol študent, horolezec a dobrovoľník, ktorý pomáhal chudobným a chorým. Vstúpil do Spoločnosti sv. Vincenta de Paul a žil evanjelium v každodenných skutkoch lásky. Jeho životné motto „Verso l’Alto“ („Do výšin“) inšpiruje mladých kresťanov po celom svete. Ján Pavol II. ho blahorečil v roku 1990. Ich spoločné svätorečenie sa uskutoční na Námestí sv. Petra v Ríme, kde sa očakáva účasť desaťtisícov mladých pútnikov.
Pôvodné termíny ich kanonizácie oznámil ešte pápež František – Acutis mal byť vyhlásený za svätého 27. apríla 2025, na nedeľu Božieho milosrdenstva v rámci Jubilea tínedžerov, Frassati počas Jubilea mládeže od 28. júla do 3. augusta. Po smrti pápeža Františka 21. apríla však došlo k ich pozastaveniu. Nový pápež Lev XIV. sa rozhodol zjednotiť ich svätorečenie do jedného dátumu – 7. septembra 2025.
Na tom istom konzistóriu Svätý Otec zároveň stanovil dátum 19. októbra 2025 ako deň kanonizácie ďalších siedmich blahoslavených. Sú nimi: Ignazio Choukrallah Maloyan – arménsky katolícky arcibiskup z Mardinu, mučeník z roku 1915 počas genocídy; Peter To Rot – laik a katechéta z Papuy-Novej Guiney, zavraždený v roku 1945 za vernosť Cirkvi; Vincenza Maria Poloniová – zakladateľka rehole Sestier služobníc milosrdenstva; Maria del Monte Carmelo Rendiles Martínezová – venezuelská rehoľníčka, zakladateľka rehole Sestier Jezuliatka; Maria Troncattiová – talianska saleziánka a misionárka v Ekvádore.
Medzi novými svätými budú aj dvaja laici: José Gregorio Hernández Cisneros – venezuelský lekár a františkánsky terciár známy ako „lekár chudobných“, ktorý im poskytoval starostlivosť i financoval lieky, a Bartolo Longo – bývalý právnik a zakladateľ mariánskej svätyne v Pompejách, apoštol ruženca.
Toto rozhodnutie predstavuje silné svedectvo o rozmanitosti povolaní ku svätosti – od mladých laikov cez rehoľníkov až po mučeníkov –, ktorí žili svoju vieru odvážne, tvorivo a obetavo.
Zdroj: VIS/CNA/VaticanNews/Cirkev.cz
Aktualizované