Bardejov 3. júna (TK KBS) Pri príležitosti Jubilejného roka 2025 Cirkevná základná umelecká škola sv. Jána Bosca pripravila hudobno-literárny program v Kostole sv. Jána Krstiteľa v Bardejove.
Niesol sa v duchu témy, ktorú pre jubilejný rok určil pápež František – Pútnici nádeje. Farár a dekan Marek Kreheľ vo svojom príhovore pripomenul biblický pôvod jubilejného roka a vyzdvihol jeho výzvu k zmiereniu, odpusteniu a duchovnému znovuzrodeniu.
Ústrednou postavou hudobno-literárneho programu bol pútnik – symbol človeka hľadajúceho Boha, pokoj a nádej v dnešnom nepokojnom svete. Panna Mária, Kráľovná pokoja, bola predstavená ako vzor pútnika cez pôsobivú tanečnú choreografiu doprevádzanú klavírnou hrou Evy Terpitkovej.
Žiaci literárno-dramatického odboru cez evanjeliové texty stvárnili rôzne životné situácie pútnikov a rozvíjali ich vnútorný dialóg s Bohom. Pútnik, ktorý túži po odpustení, po poznaní Božej vôle, napokon zakúša Božiu lásku a milosrdenstvo. Vyvrcholením duchovného príbehu bol výkrik dôvery Ježiš, dôverujem ti!
Silný umelecký zážitok ako svedectvo viery
Hudobná zložka koncertu pozostávala z diel klasických aj súčasných autorov, medzi ktorými zaznela pieseň Márnotratný syn (Monika Juhásová), Ave Maria (Bach/Gounod – interpretácia: Alexandra Štefančinová) či skladba Nech ma bolí, keď ťa strácam v podaní skupiny BILLY BAND a Liany Kocákovej.
Publikum ocenilo aj výkony klarinetového tria (Matej Pisarčík, Samuel Semanko, Jozef Kohút), klavírnu etudu Franza Liszta v interpretácii Hanky Pisarčíkovej a spev zboru v piesni Chválime ťa, Bože.
Záverečné momenty patrili hymne jubilejného roka, ktorú zanietene predniesol zbor pod vedením Márie Jevčákovej. Finále podujatia prinieslo silný zážitok viery a nádeje. Vďačnosť celému pedagogickému kolektívu i žiakom vyjadril aj riaditeľ Spojenej cirkevnej školy Peter Miko, ktorý zdôraznil, že investícia do kresťanskej umeleckej výchovy má hlboký význam a trvalú hodnotu aj v súčasnosti.
TK KBS informovala Silvia Fecsková