Bratislava 26. mája (TK KBS) Práve dnes si pripomíname 430. výročie smrti sv. Filipa Neriho – svätca radosti a apoštola Ríma, zakladateľa oratoriánov.
Filip Neri, známy ako „veselý svätý“ alebo aj „Pippo buono“ – dobrý Filip, sa narodil 21. júla 1515 vo Florencii. Hoci skoro prišiel o matku, vyrastal v harmonickom rodinnom prostredí, ktoré formovalo jeho láskavú a veselú povahu. Už ako chlapec vynikal bystrosťou, vtipom a neobyčajnou dobrotou srdca. Základné vzdelanie získal u dominikánov.
V sedemnástich rokoch odišiel k bohatému strýkovi do San Germana blízko opátstva Montecassino, kde sa mal pripravovať na obchodnícku dráhu. Obchod ho však nelákal. Po dvoch rokoch všetko opustil a odišiel do Ríma. Tam sa ubytoval u florentského krajana, ktorému pomáhal s deťmi, a zároveň študoval filozofiu a teológiu na univerzite La Sapienza.
Postupne ho stále viac priťahoval ideál evanjeliovej chudoby a služby. Žil asketicky, postil sa, spal na holej zemi a veľa času trávil v modlitbe, najmä v katakombách. Bol otvorený, veselý a rád žartoval, ale zároveň bol hlboko duchovný. V 21 rokoch začal pomáhať pútnikom a čoskoro sa rozhodol, že sa nebude venovať vede, ale bude slúžiť ľuďom ako kresťanský laik, s láskou a pokorou.
Vo veku 23 rokov sa začal naplno venovať chorým a chudobným – upratoval im byty, zháňal jedlo, poskytoval duchovnú útechu. Osobitnú pozornosť venoval opusteným deťom a pútnikom. Bol veľmi obľúbený medzi ľuďmi, ktorí v ňom videli vzor živej viery. Ignác z Loyoly ho nazýval „zvonom na veži, ktorý volá ľudí k Bohu“.
V roku 1548 založil s niekoľkými zbožnými mužmi Bratrstvo Najsvätejšej Trojice, ktoré poskytovalo pomoc pútnikom. V Svätom roku 1550 bolo bratstvo vzorom pre ďalšie podobné iniciatívy.
Na naliehanie spovedníka sa vo veku 36 rokov stal kňazom. Väčšinu času trávil v spovednici. Dokázal hriešnikov priviesť späť k Bohu s humorom, jemnosťou a hlbokou vierou v Božie milosrdenstvo. Založil komunitu pri Kostole San Girolamo della Carità, z ktorej vznikol slávny inštitút – Oratórium.
Oratórium bolo niečím úplne novým – kombinovalo modlitbu, čítanie duchovnej literatúry, diskusie, spev a aj výlety do prírody. Bolo otvorené všetkým – šľachte, duchovným, robotníkom aj prostým ľuďom. Cieľom bolo priblížiť vieru každodennému životu s radosťou a ľudskosťou. Filip zvykol hovoriť: „Iba čisté duše sú schopné radosti prameniacej z Boha“.
Členovia oratória navštevovali chorých a rozdelili sa na kňazskú a laickú skupinu. Filip zdôrazňoval: „Našou jedinou rehoľou je láska“. Priateľil sa s významnými osobnosťami aj prostými ľuďmi, neúnavne viedol mladých a svojich kajúcich k uvedomeniu si, že život je krátky a treba byť pripravený.
V roku 1575 pápež Gregor XIII. oficiálne schválil Kongregáciu Oratória a zveril jej Kostol Santa Maria in Vallicella, známy ako Chiesa Nuova. Tam Filip strávil svoje posledné roky. Napriek častým chorobám slúžil omše, spovedal a vyučoval. Keď sa ho lekári snažili liečiť, odpovedal: „Požil som lepší liek!“ Zomrel 26. mája 1595 na sviatok Božieho tela po poslednej spovedi a svätej omši.
Za svätého bol vyhlásený v roku 1622 pápežom Gregorom XV. Jeho pozostatky sú uložené v Kostole Chiesa Nuova v Ríme. Svätý Filip Neri je patrónom Ríma, humoristov a učiteľov mládeže.
Zdroj: Catholica/cirkev.cz