Žilina 26. mája (TK KBS) V jubilujúcej Paľovej búde, ktorá tento rok oslávila 100. výročie, a od r.1998 je i sídlom žilinského UPeCe, sa v dňoch 22. – 23. mája uskutočnilo stretnutie univerzitných kaplánov Slovenska so svojim biskupom, predsedom Rady pre mládež a univerzity KBS, Mons. Tomášom Galisom.
UPeCe aktuálne duchovne spravuje kňaz Michal Melišík. Biskup Tomáš bol prítomný oba dni a na všetkých častiach programu. Stretnutie sa začalo exkurziou v železničnom laboratóriu Katedry železničnej dopravy, PEDaS Žilinskej univerzity, kde si účastníci pozreli systém zabezpečenia dopravnej cesty, staníc, návestidiel, a celej organizácie vlakovej dopravy. Večer patril zdieľaniu pastoračných skúseností a vzájomne obohacujúcim bratským tématickým dialógom. Správcovia slovenských UPeCečiek prvý deň zavŕšili spoločnou modlitbou breviára v kaplnke žilinského UPC. Tichým symbolom, že univerzitní kňazi sú súčasťou cesty životov študentov, bolo aj ich ubytovanie a osobná modlitba na internáte.
Hlavný rokovací deň sa začal spoločnou modlitbou liturgie hodín. Kňazi sa zoznámili s pripravovaným návrhom stratégie pastorácie mládeže. Návrh má niekoľko dôležitých častí: vízia, hodnoty + duchovné východiská a kľúčové piliere, ktorými sú evanjelizácia a pozvanie ku Kristovi, sprevádzanie, spoločenstvo, služba a misia. Predstavil ho tajomník Rady pre mládež Matúš Reiner. Bude predmetom ďalšieho rokovania aj v Rade pre mládež KBS, ktorá sa uskutoční v najbližších dňoch.
Osemnásti kňazi pokračovali prácou v menších skupinách, zdieľaním osobnej cesty povolania a svojej služby za uplynulé obdobie v zverenej špeciálnej pastorácii a spoločného hľadania. Kňazi diskutovali aj o absolventoch UPeCečiek. Už to nie sú študenti a čas na formáciu v ich študentskej mladej dospelosti uplynul: ide o mladé rodiny s deťmi, ale aj bezdetné páry a jednotlivcov.
Rada pre univerzity pastoračne pôsobí v rámci KBS. Keďže zatiaľ nemá samostatný vlastný štatút, kňazi sa zoznámili s jeho pracovnou verziou a pristúpili k rokovaniu o jeho finalizácii. Štatút definuje základné pojmy, úlohy a zefektívňuje pôsobenie a činnosť rady.
Násilie na školách a situácie ohrozujúce bezpečnosť, sú aktuálnou témou aj na Slovensku. Formačným prvkom jarného stretnutia bola návšteva psychológa PhDr. Mareka Madra, PhD., MBA, riaditeľa internetovej poradne pre mladých ľudí IP-čko. Je aj prvým autorom kolektívu autorov novej príručky pre prvolíniových pracovníkov s mládežou, s názvom Radikalizácia mladých ľudí na Slovensku, ktorú v poradni vydali. Kňazom priblížil podstatu a vnútornú dynamiku radikalizačného procesu a priebeh, ako v mladých ľuďoch na Slovensku vzniká. S niekoľkými kazuistikami, ktoré okrem bezmocnosti a závažnosti mali v sebe vnútorný náboj plánu práce, riešenie a najmä prevencie týchto závažných otázok, ktoré sa týkajú adolescentov a mladých ľudí na našich stredných školách a univerzitách, téma priniesla veľmi živú diskusiu.
Na poludňajšej svätej omši, ktorej predsedal Mons. Galis, sa okrem prítomných kňazov, zúčastnili aj mladí žilinského UPC a niekoľko zamestnancov žilinskej univerzity. V príhovore o. Tomáš, vychádzajúc z Evanjelia dňa (Jn 15,12 – 17 Milujte sa navzájom, ako som ja miloval vás) a inauguračného príhovoru Svätého Otca Leva XIV. povedal: „Nasledovať Krista môže znamenať urobiť niečo, aby sa môj blížny stal aspoň o trochu šťastnejší. Volá sa to láska v pohybe: čo môžem urobiť, aby som nebol ľuďom na obtiaž; alebo ako znášať ich neodpovedanie či posmešky; prijímať ich charakterové obmedzenia; mať trpezlivosť pri objasňovaní ich nevedomosti o tom, akým spôsobom žijú svoj život.“
Popoludní kňazi prerokovali ďalší plán a koncept formácie UPC koordinátorov a spoločnom kráčaní s nimi v synodálnom duchu a vyhodnotili uplynulé dva ročníky ich spoločných víkendových stretnutí s biskupom a svojimi kňazmi na Donovaloch.
Na podnet o. biskupa, tajomník pre univerzity Juraj Sedláček zreferoval myšlienky zo svojej zahraničnej pozvanej prednášky a cesty na konferenciu 3rd Neuroscience, Neurology and Mental Health v polovici mája do Dubaja, v Spojených arabských emirátoch. Na svetovom vedeckom podujatí, predstavil fenomén duchovného otcovstva vo vzťahu repetition compulsion (sklonu k opakovaniu traumy). Tému v diskusii počas konferencie najviac reflektovali neurobiológovia zo Saudskej Arábie, psychológovia a psychoterapeuti z Indie a Malajzie a neurológovia zo Singapuru. Výskumná štúdia sa opierala o časozberné poznatky a zistenia z jeho štúdií, monografií a doterajšej pastoračnej praxe. Impulz prepojiť otcovsko-synovské väzby a traumatické dynamiky pozvanej prednášky s fenoménom duchovného otcovstva, vyšiel ešte minulý rok od biskupa Tomáša, za čo mu autor príspevku pred všetkými spolubratmi vyjadril úprimnú vďaku.
Reporty o dianiach v jednotlivých UPC od posledného jesenného stretnutia, ako aj plánov na najbližšie obdobie sú dôležitým prvkom vzájomnej inšpirácie a nových podnetov.
Svoju misiu zverených študentov, pedagógov a univerzitárov, vložili kňazi presne o 15tej do spoločnej modlitby Ruženca Božieho Milosrdenstva, zavŕšenej záverečným požehnaním o. biskupa.
Nasledujúce stretnutie univerzitných kaplánov a zasadanie Rady pre univerzity KBS bude v závere októbra v Trnave.
TK KBS informoval Juraj Sedláček, redakčne upravené