Bratislava 23. mája (TK KBS) Sever a východ africkej krajiny Burkina Faso čelia dramatickej humanitárnej kríze. Ozbrojené teroristické skupiny vyhnali zo svojich domovov státisíce obyvateľov, pričom za posledný rok sa počet vnútorne vysídlených osôb strojnásobil. Tí, ktorí nestihnú utiecť, sú vystavení priamemu ohrozeniu života.
Podľa najnovších informácií čelí viac ako 2,7 milióna ľudí v krajine akútnej potravinovej neistote a naliehavo potrebujú humanitárnu pomoc. Džihádistické útoky neustále narúšajú bežný život a znemožňujú rodinám obrábať pôdu. Mnohí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy, prišli o všetko svoje živobytie a nemajú žiadne prostriedky na prežitie. Situáciu ďalej zhoršuje stúpajúca inflácia cien základných potravín.
Najzraniteľnejšou skupinou sú malé deti, tehotné ženy a seniori, ktorí trpia najviac dôsledkami tejto krízy.
V tejto zložitej situácii zohráva kľúčovú úlohu Katolícka cirkev, ktorá sa aktívne angažuje v pomoci postihnutému obyvateľstvu. Arcidiecéza hlavného mesta Ouagadougou poskytla útočisko pre viac ako 500 tisíc vnútorne vysídlených osôb, ktoré žijú v provizórnych táboroch alebo sú prichýlené v domácnostiach miestnych obyvateľov. Cirkev sa snaží poskytovať aspoň základnú podporu tým, ktorí to najviac potrebujú.
„Naša práca však presahuje potravinovú pomoc,“ zdôrazňuje diecézny koordinátor Francis Zemba. „Snažíme sa obnoviť nádej a dôstojnosť vysídlených rodín.“
Farnosť Linonghin je jedným z miest, kde vďaka štedrosti darcov dostávajú vysídlené rodiny nielen nevyhnutné potraviny ako ryžu, fazuľu a olej, ale aj výživové poradenstvo. Osobitná pozornosť sa venuje deťom vo veku od 6 do 30 mesiacov, ktoré sú najviac ohrozené podvýživou. Vo farnosti prebiehajú aj vzdelávacie programy o správnej výžive a skríning podvýživy.
Vďaka podpore dobrodincov sa vysídlené rodiny v Burkine Faso nemusia obávať o to, ako nasýtia svoje deti. Pomoc Cirkvi sa neobmedzuje len na kresťanské rodiny, ale je poskytovaná aj moslimským rodinám, ktoré utiekli pred terorom radikálov. Jeden z príjemcov pomoci, ktorý nie je kresťanom, vyjadril svoju vďačnosť slovami: „Ďakujem. Vďaka vám teraz viem, že nie som sám.“
V duchu slov pápeža Leva XIV. Cirkev v časoch konfliktu slúži s láskou a buduje mosty porozumenia. Aj verejnosť môže prispieť k zmierneniu tejto humanitárnej katastrofy. Okrem modlitieb za postihnuté rodiny je potrebná aj materiálnu pomoc. Už suma 22 eur môže zabezpečiť jedlo pre jedno dieťa na celý mesiac. Možnosť trvalého príkazu predstavuje dlhodobú pomoc v prevencii podvýživy detí.
„Cirkev nie je súčasťou problému, ale súčasťou riešenia,“ dodáva Francis Zemba, spolupracovník ACN – pomoc trpiacej Cirkvi.
Tu môžete pomôcť nasýtiť malé deti v Burkine Faso
Zdroj: ACN – Slovensko