[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 05. 2025   Meniny má Júlia, Juliana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Miroslav Kulich OFMCap analyzoval encykliku Laudato si‘: ekologické a sociálne obrátenie
P:3, 22. 05. 2025 14:58, DOM



Foto: tftu.sk


Bratislava 22. mája (TK KBS) Na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity sa 21. mája 2025 uskutočnila ďalšia jubilejná prednáška, tentoraz venovaná témam ekológie, spirituality a spoločenskej zodpovednosti. Pozvanie prijal Miroslav Kulich OFMCap, predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS) a provinciál kapucínov, ktorý sa zamyslel nad posolstvom encykliky Laudato si' pápeža Františka, ktorej desiate výročie si pripomíname 24. mája.

Kľúčové posolstvo encykliky a jej adresáti

V úvode svojej prednášky Kulich zdôraznil, že Laudato si’ presahuje rámec Katolíckej cirkvi a oslovuje každého obyvateľa planéty. Vysvetlil, že pápež František v nej predstavuje komplexný pohľad na environmentálnu krízu, ktorá nie je len otázkou znečistenia či vyčerpania zdrojov nášho spoločného domova, ale má hlboké sociálne a etické korene. Poukázal na to, že encyklika naliehavo vyzýva k prehodnoteniu nášho vzťahu k prírode a k prijatiu zodpovednosti za budúce generácie.

Prepojenie environmentálnej a sociálnej spravodlivosti

Jedným z kľúčových bodov analýzy bolo prepojenie environmentálnych problémov so sociálnou nespravodlivosťou. Prednášajúci citoval z encykliky, aby ilustroval, ako pápež František zdôrazňuje, že najchudobnejší a najzraniteľnejší ľudia na svete sú často najviac postihnutí dôsledkami zhoršujúceho sa stavu životného prostredia. Kulich vysvetlil, že riešenie environmentálnej krízy si preto vyžaduje aj riešenie sociálnych nerovností a presadzovanie spravodlivého rozvoja.

Kritika konzumného spôsobu života a výzva k zmene

Miroslav Kulich negatívne vníma súčasný konzumný spôsob života, ktorý je podľa encykliky jednou z hlavných príčin environmentálnej degradácie. Zdôraznil, že pápež František vyzval k odklonu od materialistického zmýšľania a k prijatiu jednoduchšieho a skromnejšieho životného štýlu. Kulich ďalej hovoril o potrebe „ekologickej konverzie“, ktorá zahŕňa nielen zmenu vonkajšieho správania, ale aj hlbokú premenu srdca a mysle, a teda aj vzťahov.

Teologické základy starostlivosti o stvorenstvo a etická reflexia techniky

V ďalšej časti prednášky sa prednášajúci zameral na teologické a etické aspekty encykliky. Vysvetlil, že starostlivosť o stvorenstvo má hlboké korene v kresťanskej tradícii a v biblických textoch, ktoré hovoria o človeku ako správcovi Božieho diela. Zároveň poukázal na to, ako encyklika kriticky reflektuje nekritickú vieru v technický pokrok a zdôrazňuje potrebu etickej reflexie vedy a techniky, aby slúžili skutočnému dobru človeka a planéty.

Konkrétne výzvy a cesty k zmene

Relátor sa nevyhol ani konkrétnym výzvam, ktoré encyklika adresuje spoločnosti. Hovoril o potrebe prechodu na obnoviteľné zdroje energie, o udržateľnom poľnohospodárstve, o zodpovednom nakladaní s odpadmi a o ochrane biodiverzity. Zdôraznil význam politickej angažovanosti na všetkých úrovniach, ako aj potrebu medzinárodnej spolupráce pri riešení globálnych environmentálnych problémov. Kulich vyzdvihol aj dôležitú úlohu náboženských spoločenstiev, vzdelávacích inštitúcií a občianskej spoločnosti pri presadzovaní ekologickej spravodlivosti, ktorá je možná, len ak komiunita na každej úrovni vytvorí sieť a osloví jednotlivcov.

Duchovný rozmer ekologickej krízy a posolstvo nádeje

V závere svojej analýzy sa Miroslav Kulich zameral na duchovný rozmer ekologickej krízy. Vysvetlil, že encyklika Laudato si‘ nás vyzýva k obnoveniu nášho vzťahu s Bohom, s blížnymi a s celým stvorenstvom. Zdôraznil, že starostlivosť o životné prostredie je prejavom lásky a solidarity a že každý človek môže svojimi každodennými rozhodnutiami prispieť k pozitívnej zmene. Napriek závažnosti situácie encyklika podľa jeho slov prináša posolstvo nádeje a povzbudzuje k aktívnemu a zodpovednému prístupu k ekologickým výzvam, inšpirujúc sa napríklad životom svätého Františka z Assisi.

Zdroj: TF TU, redakčne upravené



( TK KBS, jz, pz; kj ) 20250522016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]