Vatikán 21. mája (VaticanNews) Pápež Lev XIV. pozdravil účastníkov kongresu Siete univerzít pre starostlivosť o spoločný domov. Stretnutie v Riu de Janeiro je pripomienkou desiateho výročia vydania encykliky Laudato si’, ktorú publikoval Svätý Otec František. V krátkom videoposolstve nový pápež zdôraznil význam spoločného premýšľania o ekologických a spoločenských krízach a vyzval k budovaniu mostov solidarity medzi kontinentmi.
Pred klimatickým summitom
Lev XIV. vyjadril uznanie za „synodálne úsilie o rozlišovanie a spoločné uvažovanie“ v kontexte príprav na konferenciu OSN COP30. Tá sa uskutoční rovnako v Brazílii – v meste Belém v oblasti Amazonky. „Spoločne budete uvažovať o možnosti zosúladenia verejného dlhu s dlhom ekologickým – návrhu, ktorý pápež František predstavil vo svojom posolstve na Svetový deň mieru,“ povedal Svätý Otec Lev XIV. Dodal, že v jubilejnom roku, roku nádeje, má toto posolstvo osobitný význam.
Budovať mosty
Svätý Otec sa prihovoril aj osobitným posolstvom rektorom univerzít združených v Sieti univerzít pre starostlivosť o spoločný domov. „Chcem vám adresovať slová podpory v misii, ktorú ste prijali: byť staviteľmi mostov integrácie medzi Amerikami a Pyrenejským polostrovom, pracujúc na poli ekologickej, sociálnej a environmentálnej spravodlivosti,“ povedal pápež Lev XIV., pričom povzbudil k pokračovaniu úsilia akademickej siete.
Kongres v Riu de Janeiro zhromaždil zástupcov viac než 200 verejných a súkromných univerzít z oboch amerických kontinentov a z Pyrenejského polostrova. Sieť vznikla ako odpoveď na výzvu pápeža Františka obsiahnutú v encyklike Laudato si’, aby akademické inštitúcie aktívne prispievali k budovaniu spravodlivého a udržateľného sveta.
Dekáda Laudato si’
Encyklika Laudato si’, publikovaná 24. mája 2015, sa – ako naznačuje jej podtitul – sústreďuje na „starostlivosť o náš spoločný domov“. Pápež František v nej celostne analyzuje ekologickú krízu a prepája ekológiu s etikou, ekonomikou, politikou a spiritualitou. Poukazuje na to, že jej prameňom je nadmerný antropocentrizmus a technokratický prístup, ktoré vedú k degradácii životného prostredia a k posadnutosti neobmedzeným hospodárskym rastom.