[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 05. 2025   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Dni Spišského Jeruzalema ponúknu na viacerých miestach opäť bohatý program
P:3, 19. 05. 2025 14:40, DOM



Spišská Kapitula 19. mája (TK KBS) Cez víkend 30. mája – 1. júna sa na Spišskom Jeruzaleme, Spišskej Kapitule a v Spišskom Podhradí uskutoční 12. ročník jedinečného kultúrno-duchovného festivalu s názvom Dni Spišského Jeruzalema.
Spišský Jeruzalem, plagat, 2025
V poradí už dvanásty ročník festivalu sa ponesie v znamení niekoľkých výročí, jubileí a pamätných dní. Rok 2025 bol Katolíckou cirkvou vyhlásený ako jubilejný rok – aj Spišským Jeruzalemom teda budeme kráčať ako pútnici nádeje. Okrem toho si kalvária Spišský Jeruzalem tohto roku pripomína 350. výročie dostavby základného okruhu – v roku 1675 bola dostavaná pôvodná Kaplnka Svätého kríža na Sivej Brade a sedem božích múk po obvode kalvárie. Pred 30 rokmi Spišskú Kapitulu navštívil dnes už svätý pápež Ján Pavol II. V neposlednom rade už tradičné nedeľné vyvrcholenie festivalu v tomto roku pripadne na deň detí. Organizátori festivalu sa všetky tieto okolnosti snažili zakomponovať do pestrého a pútavého programu.

Festival tak tohto roku ponúkne niekoľko koncertov chrámovej a gospelovej hudby, súčasťou hlavného programu budú aj dve divadelné produkcie, muzikál s témou života svätca, ako aj ďalšie programy, zamerané na dospelého, ale i detského diváka. Vrcholom sobotného programu bude koncert známej speváčky Márie Podhradskej a dominantou nedeľnej ponuky zas koncert skupiny ESPÉ, známej z evanjelizačného projektu Godzone. Aj v tomto ročníku sa uskutoční moderovaná diskusia s pozvanými hosťami a verejnosťou, ktorá bude tentoraz zameraná na výstavby kalvárií a krížových ciest v dejinách. Festivalovému programu nebude chýbať ani tradičný duchovný rozmer programu, ktorý je jeho neodmysliteľnou súčasťou: sväté omše, pobožnosť krížovej cesty, scénické stvárnenie pašiových udalostí. Na svoje si prídu aj milovníci prírody a pamiatok, ktorí budú môcť Spišský Jeruzalem podrobne preskúmať vďaka terénnym exkurziám po prírodných a kultúrnych pamiatkach lokality.

Na návštevníkov čaká široká paleta sprievodných aktivít, ktoré, veríme, naplnia aj potreby detských návštevníkov tak, aby si ich rodičia mohli nerušene vychutnávať festivalový program. Patria sem kreatívne a pohybové hry pre deti, sokoliari či open-air výstava fotografií s tematikou návštevy Svätého Otca Jána Pavla II. na Slovensku – špeciálne v Spišskej Kapitule a okolí – v roku 1995.  Malý remeselný trh prinesie okrem hodnotných výrobkov aj možnosť občerstviť sa napríklad v „Hostinci pre pútnikov“. Mesto Spišské Podhradie pre návštevníkov otvorí svoje mestské výstavné siene a v Spišskej Kapitule bude môcť verejnosť nazrieť aj do útrob Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka či navštíviť Spišské diecézne múzeum a Katedrálu sv. Martina. V ponuke bude aj možnosť rozhovoru na duchovnú tému či svätú spoveď. Okrem kultúrneho programu budú mať návštevníci možnosť v rámci jednotlivých podujatí spoznať historické pamiatky, prírodné krásy, ale aj nájsť si svoj priestor na oddych, zastavenie a zamyslenie či jednoducho čas pre seba a svojich blízkych.

Spišský Jeruzalem je kalvária, nachádzajúca sa v bezprostrednej blízkosti Spišskej Kapituly. Vznikala v rokoch 1666 – 1675 pod vplyvom jezuitskej spirituality a pod vedením vtedajšieho spišského prepošta Juraja Báršoňa (Bársony). Ide o typologicky jedinečnú architektonickú pamiatku, barokovú sakrálnu krajinu, ktorá zobrazuje staroveké mesto Jeruzalem v krajine pomocou zastavení Via dolorosa. Nájdeme tu Poslednú večeru (Katedrála sv. Martina), Herodesov palác (Kaplnka sv. Rozálie), Pevnosť Antóniu (Kaplnka sv. Františka Xaverského) a Golgotu s Božím hrobom (Kaplnka Svätého Kríža na Sivej Brade). Lokalita je vzácna aj svojimi prírodnými danosťami a ako súčasť Spišskopodhradských travertínov je chránená pamiatkovými zákonmi i legislatívou o ochrane prírody.

Organizátormi festivalu sú Spišské biskupstvo, Mesto Spišské Podhradie, Prešovský samosprávny kraj, Košický samosprávny kraj a Spišské kultúrne centrum a knižnica v Spišskej Novej Vsi, ako aj 64. skautský zbor Štefana Kluberta v Levoči. Spoluorganizátormi tohto ročníka festivalu sú Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR a Oblastná organizácia cestovného ruchu Tatry – Spiš – Pieniny.

Zdroj: Prešovská samosprávny kraj
Spracovali: Viktória Jurkovská, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Spišskom Podhradí a Vladimír Olejník, vedúci archivár Spišského biskupstva



( TK KBS, ps, ml; pz ) 20250519033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]