[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 17. 05. 2025   Meniny má Gizela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Inauguračná omša pápeža Leva XIV. Aký bude oficiálny začiatok pontifikátu?
P:3, 17. 05. 2025 13:35, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 17. mája (VaticanNews) Slávnostná liturgia, ktorá sa koná v nedeľu 18. mája, označuje oficiálny začiatok pontifikátu pápeža Leva XIV. Tento obrad zdôrazňuje puto s apoštolom Petrom a jeho mučeníckou smrťou, ktorá vyživila rodiacu sa Cirkev v Ríme, a význam „petrovských“ biskupských insígnií, ktoré sú pápežovi odovzdané: pália a rybárskeho prsteňa.

Pri eucharistickej slávnosti, ktorá sa bude konať 18. mája o 10:00 v bazilike a na Námestí sv. Petra, slávnostne začína pontifikát pápeža Leva XIV. Obrad obsahuje množstvo symbolických momentov, obzvlášť spojených so starobylými biskupskými insígniami: páliom a rybárskym prsteňom.

Pálium

Pálium je liturgické rúcho utkané z vlny baránkov. Predstavuje obraz Dobrého pastiera, ktorý si pokladá stratenú ovcu na ramená.

Ide o úzky pruh látky nosený cez ornát, položený cez ramená. Má dva čierne konce (vpredu a vzadu), šesť čiernych hodvábnych krížikov – jeden na každom konci a štyri na kruhovej časti cez ramená – a je ozdobené vpredu aj vzadu tromi ihlicami (aciculae), ktoré symbolizujú tri klince Kristovho ukrižovania.

Rybársky prsteň

Rybársky prsteň má zvláštny význam pečatného prsteňa – znamenie viery zverenej Petrovi, aby posilňoval svojich bratov. Nazýva sa „rybársky“, pretože Peter na základe Ježišovho slova spustil siete a vytiahol ich plné rýb.

Pri hrobe svätého Petra

Liturgia začína vo vnútri Baziliky sv. Petra. Nový pápež, sprevádzaný patriarchami východných cirkví, zostupuje do kaplnky hrobu sv. Petra, kde sa krátko modlí a kadidlom požehnáva miesto. Tento okamih zdôrazňuje hlboké spojenie medzi rímskym biskupom a apoštolom Petrom, ktorý spolu s mnohými ďalšími kresťanmi vydal svedectvo viere svojou krvou práve na tomto mieste.

Dvaja diakoni potom berú pálium, Rybársky prsteň a evanjeliár a v sprievode smerujú k oltáru pred bazilikou sv. Petra na námestí.

Na námestí pred Bazilikou sv. Petra

Pápež Lev XIV. sa pripája k sprievodu za spevu Laudes Regiae – litánií, ktoré vzývajú príhovor svätých pápežov, mučeníkov a svätcov Rímskej cirkvi.

Na hlavnom portáli baziliky visí tapiséria znázorňujúca zázračný rybolov – scéna dialógu medzi Ježišom a Petrom, ktorá tvorí ústrednú tému bohoslužby slova i celej slávnosti. Ide o kópiu flámskej tapisérie vytvorenej pre Sixtínsku kaplnku podľa návrhu Rafaela, teraz uloženej vo Vatikánskych múzeách. Pri oltári sa nachádza obraz Panny Márie Dobrej rady zo svätyne v Genazzane.

Obrad pokračuje požehnaním a kropením svätenou vodou – ako sa na nedeľu veľkonočného obdobia patrí. Nasleduje spev Glória a vstupná modlitba, ktorá pripomína Boží zámer postaviť svoju Cirkev na Petrovi.

Bohoslužba slova

Liturgia slova začína čítaním zo Skutkov apoštolov (Sk 4,8–12), predneseným v španielčine. Peter v ňom vyznáva Krista ako „kameň, ktorý stavitelia zavrhli“. Žalm (Ž 118), prednesený v taliančine, pokračuje obrazom „kameňa, ktorý sa stal kvádrom nárožným“.

Druhé čítanie, opäť v španielčine, z Prvého Petrovho listu (1 Pt 5,1–5.10–11), zdôrazňuje spojenie medzi Petrom, Rímskou cirkvou a službou jeho nástupcov.

Evanjelium, prečítané v latinčine a gréčtine, je z Jánovho evanjelia (Jn 21,15–19), kde Ježiš kladie Petrovi trikrát otázku: „Miluješ ma?“ a prikazuje mu: „Pas moje ovce.“ Tento text tvorí základ Petrovho jedinečného postavenia medzi dvanástimi apoštolmi.

Odovzdanie pápežských insígnií

Po evanjeliu pristupujú k pápežovi Levovi XIV. traja kardináli z troch kardinálskych stupňov (diakoni, kňazi, biskupi), každý z iného svetadielu. Prvý mu pokladá pálium, druhý sa modlí, aby bol pápež posilnený prítomnosťou a pomocou Pána.

Tretí potom prosí Krista – „Pastiera a biskupa našich duší“, ktorý postavil Cirkev na skale (Petrovi) a bol ním vyznaný ako „Syn Boha živého“ – aby nový pápež prijal Rybársky prsteň, a potom mu ho odovzdáva.

Tento okamih uzatvára modlitba k Duchu Svätému, aby dal pápežovi silu a miernosť pri zachovávaní jednoty Kristových učeníkov. Pápež potom požehná zhromaždenie evanjeliárom za spevu zvolania *Ad multos annos!* („Na mnohé roky!“) v gréčtine.

Obrad poslušnosti

Nasleduje symbolický obrad poslušnosti, pri ktorom dvanásť zástupcov rôznych skupín Božieho ľudu z celého sveta skladá pápežovi sľub poslušnosti. Potom nasleduje homília Svätého Otca.

Po nej sa spieva vyznanie viery a prednášajú sa príhovory v portugalčine, francúzštine, arabčine, poľštine a čínštine. Modlí sa za celú Cirkev, za rímskeho pápeža na začiatku jeho služby, za predstaviteľov verejnej moci, za všetkých trpiacich a skúšaných, aj za zhromaždených veriacich.

Bohoslužba obety

Pri obetnom speve Tu es pastor ovium („Ty si pastier oviec“) sa v modlitbe nad darmi prosí, aby sa prostredníctvom misijnej činnosti Cirkvi plody vykúpenia rozšírili po celej zemi.

Pápež Lev XIV. potom prednáša prvú eucharistickú modlitbu (rímsky kánon) a nasleduje obrad svätého prijímania. Na záver pápež prosí Boha, aby upevnil Cirkev v jednote a láske, a modlí sa, aby on sám bol spasený a ochránený spolu so zvereným stádom.

Záverečné obrady

Na záver slávnosti pápež prednáša krátky prejav. Po speve Regina caeli udeľuje slávnostné požehnanie, predchnuté biblickými obrazmi vínneho kmeňa a vinice ako symbolov Cirkvi. Prosí Pána, aby „zhliadol“ na vinicu, ktorú zasadil, aby ju „ochránil“ a „rozjasnil nad ňou svoju tvár spásy.“

Zdroj: Vatican News, anglická a slovenská sekcia, redakčne upravené



( TK KBS, VaticanNews, sk, en, ml; pz ) 20250517005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]