Vatikán 15. mája (TK KBS) Len štyri dni po konkláve nový pápež Lev XIV. naznačil možnosť bezprostrednej cesty do Turecka na oslavu 1700. výročia Nicejského koncilu.
Pre tých, ktorí už poznajú jeho životopis, to neprekvapuje: ako kardinál, biskup a najmä počas dvanástich rokov pôsobenia ako generálny prior augustiniánskeho rádu precestoval Robert Francis Prevost viac ako ktorýkoľvek iný pápež.
„Počas svojho pôsobenia ako generálneho predstaveného rádu ho v Ríme vídali len zriedka. Trištvrte roka bol na cestách,“ povedal rakúskej katolíckej agentúre Kathpress Dominic Sadrawetz, prior augustiniánskeho kláštora vo Viedni.
„Pre generálneho predstaveného augustiniánov je neustále cestovanie súčasťou jeho pracovného profilu,“ vysvetlil Sadrawetz, ktorý bol za čias biskupa Prevosta regionálnym vikárom v Rakúsku a často sa s ním stretával. „Pravidelné návštevy na mieste sú dôležité na to, aby sme dobre spoznali regionálne komunity a ich výzvy – a aby sme mohli osobne viesť dôležité stretnutia, ako sú napríklad stretnutia kapitul rádu,“ povedal. Hoci kongregácia má aj kontinentálnych generálnych asistentov a generálneho vikára, ktorým možno delegovať konkrétne úlohy, biskup Prevost osobne vykonával vizitácie tak často, ako to bolo možné.
Mediálne správy o návštevách a stretnutiach po celom svete ukazujú, kde Lev XIV. zanechal svoju stopu na mnohých miestach. Často sa tam nachádzajú fotogalérie a spomienky tých, ktorí sa týchto návštev zúčastnili. Patria sem predovšetkým tí z jeho domovskej krajiny, USA, ktoré pápež, pochádzajúci z Chicaga, navštívil mnohokrát, naposledy pred niekoľkými týždňami s miestnymi augustiniánmi.
Prirodzene, obzvlášť silné spojenie existuje s Peru, kam Prevost prišiel v roku 1985 ako novovysvätený kňaz a misionár a po nástupe do rôznych funkcií sa stal aj biskupom. Súčasnú hlavu Cirkvi však osobne poznajú aj ľudia v desiatkach ďalších krajín.
Afrika, Ázia a Amerika
V roku 1985 otec Prevost cestoval do Južnej Kórey z vlastnej iniciatívy, aby počas dovolenky poskytol pastoračnú starostlivosť členom svojej komunity. Ako generálny predstavený rádu sa mnohokrát vrátil do Ázie, vrátane – podľa Asia News – najmenej dvoch návštev Indie (v rokoch 2004 a 2006), kde navštívil štáty Kerala a Tamilnádu, kde sa konali kňazské vysviacky. V roku 2003 prišiel do Indonézie a Papuy-Novej Guiney pri príležitosti jubilea rádu. Filipíny, kde augustiniáni pôsobia od 16. storočia, navštívil najmenej trikrát: v rokoch 2002, 2010 a 2012. V rokoch 2002 a 2005 cestoval do Austrálie, pričom navštívil okrem iného Sydney a Brisbane.
Pápež Lev XIV. sa môže tiež považovať za uznávaného odborníka na Afriku: napríklad navštívil Keňu v rokoch 2011 a 2024. V roku 2025 tiež prišiel do hlavného mesta Nairobi, aby slávnostne otvoril kaplnku v teologickom vzdelávacom centre. Podľa Nigérijskej katolíckej siete cestoval medzi rokmi 2001 a 2016 do Nigérie deväťkrát, kde sa snažil obnoviť normálne fungovanie tejto náboženskej provincie. V roku 2009 otvoril augustiniánsku univerzitu v Kinshase, hlavnom meste Konžskej demokratickej republiky, a navštívil komunity vo vojnou zničených oblastiach. Otec Prevost navštívil Tanzániu najmenej päťkrát, vrátane roku 2003, keď sa zúčastnil na slávnosti sľubov augustiniánskych sestier v meste Morogoro, kde sám precestoval autom vzdialenosť 750 kilometrov.
V Južnej Amerike otec Prevost často prichádzal do Argentíny a navštívil všetky augustiniánske komunity vrátane Buenos Aires, kde sa niekoľkokrát stretol s budúcim pápežom Františkom, keď bol ešte arcibiskupom, a slávil s ním liturgiu. V Čile, okrem iného, navštívil v roku 2003 a v ekvádorskom hlavnom meste arcibiskup Alfredo Espinoza potvrdil jeho návštevy Quita, Ibarry, Guayaquilu, Chone a Latacungy. V roku 2012 otec Prevost cestoval do augustiniánskych komunít v Strednej Amerike v Hondurase, Salvádore a Nikarague. Podľa správ miestnych médií navštívil Mexiko dvanásťkrát a Kanadu dvakrát. „Na Kube otec Prevost v roku 2007 inicioval návrat rádu, ktorý bol v roku 1961 vylúčený, a osobne navštívil tento karibský ostrov,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas biskup Emilio Aranguren z Holguínu.
V Európe šoférujem sám
Stopy, ktoré otec Prevost zanechal v Európe, sú nespočetné. Augustiniánsky rád je v súčasnosti zastúpený v Belgicku, Nemecku, Francúzsku, Veľkej Británii, Írsku, Taliansku, Rakúsku, Slovensku, Španielsku, Poľsku a Českej republike. Augustinián ich všetky niekoľkokrát navštívil, vrátane niektorých, ktoré boli medzitým rozpustené, napríklad v Uhorsku. „Dobre pozná aj tie najodľahlejšie komunity, ako napríklad tie v Bavorskom lese,“ povedal rakúsky augustinián pre Kathpress. Pripomenul tiež, že súčasný pápež často a ochotne prichádzal do Rakúska v rokoch 2002 – 2013. Viedenský prior nevedel presne povedať, či sa to stalo päť alebo dokonca desaťkrát.
V Európe otec Prevost zvyčajne cestoval autom a sám sedel za volantom – „aby zároveň spoznal krajinu“. Až počas svojej poslednej návštevy Viedne – ako kardinál, na Sviatok všetkých svätých v roku 2024 – nastúpil do lietadla. V iných oblastiach sa súčasný pápež prispôsobil okolnostiam týkajúcim sa dostupných dopravných prostriedkov – napríklad ako kňaz a biskup v Peru často jazdil na koni, aby sa dostal do dedín, ktoré nemali spevnené cesty. Vzhľadom na jeho doterajšiu históriu sa zdá byť zrejmé, že Lev XIV. bude „putujúcim pápežom“ ako jeho predchodcovia. „Pôjde, kamkoľvek bude potrebné. Robil to ako generálny predstavený a pravdepodobne v tom bude pokračovať aj ako pápež – pretože vo veku 69 rokov je stále príliš mladý na to, aby zostal sám v Ríme,“ dodal Sadrawetz.
Zdroj: E-kai, redakčne upravené