Bratislava 15. mája (TK KBS) Viacero slovenských miest, obcí, farností, škôl a iných subjektov chystá podujatia, ktorými sa zapájajú do celoslovenskej akcie Deň rodiny. Od 11. mája, kedy oslavu rodiny odštartovali v Cíferi, sa budú na viacerých miestach konať podujatia, ktorých cieľom je zviditeľniť, osláviť a podporiť prirodzenú rodinu založenú na manželstve muža a ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar.

História Dňa rodiny na Slovensku je spojená s rokom 2009. Na bratislavskom Námestí SNP sa vtedy z iniciatívy Fóra kresťanských inštitúcií stretli rodiny z rôznych kútov Slovenska. Odvtedy sa táto oslava stala spontánnou a zapájajú sa do nej mnohé miesta. Tento rok medzi ne patria napríklad Trenčín, Pezinok a Holíč 18. mája, Nová Dubnica 23. mája, Košice a Trnava 25. mája, Piešťany 8. júna, Nitra a Spišské Bystré 15. júna
Deň rodiny je vyjadrením podpory prirodzenej rodine založenej na manželstve jedného muža a jednej ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar. Zároveň poukazuje na dôležitosť autonómie rodiny, úlohu manželstva a princíp subsidiarity, ktorý hovorí, že rodičia sú tí, ktorí majú prirodzené právo na výchovu. Vo svete sa slávi medzinárodný deň rodiny 15.mája.
Rozhodlo o tom Valné zhromaždenie OSN 20. septembra 1993. OSN vydáva každoročne aj posolstvo k Medzinárodnému dňu rodín. Cieľom Medzinárodného dňa rodín v roku 2025 je poukázať na dôležitosť zamerania sa na rodinnú politiku na nadchádzajúcom Druhom svetovom samite o sociálnom rozvoji. Je nevyhnutné, aby politiky orientované na rodinu účinne reagovali na početné výzvy, ktorým čelia rodiny v rýchlo sa meniacom svete.
Druhý svetový samit o sociálnom rozvoji sa bude konať v novembri 2025 v katarskej Dauhe. Kodanská deklarácia z Prvého svetového samitu o sociálnom rozvoji z roku 1995 uznala rodinu ako základnú jednotku spoločnosti. Uznala, že rodina zohráva kľúčovú úlohu v rozvoji a má nárok na komplexnú ochranu a podporu. Vlády ďalej uznali, že rodina by mala byť posilnená s dôrazom na práva, schopnosti a povinnosti jej členov. Svetový summit pre sociálny rozvoj v roku 1995 bol priekopníkom konceptu rovnováhy medzi prácou a rodinou a odporučil podporovať politiky, ktoré ľuďom umožňujú kombinovať platenú prácu s rodinnými povinnosťami.
Deň rodiny na Slovensku sa tento rok nesie v znamení hesla „(K)rok nádeje“. Tento ročník nás nabáda, aby sme spoločne robili malé kroky odvahy – aby sme sa opierali o silu rodiny a jej nenahraditeľnú hodnotu práve v týchto neistých časoch, ktorými prechádzame. Rok 2025 je navyše mimoriadnym rokom, keďže slávime jubilejný rok s heslom „pútnici nádeje“.
Posolstvo tohtoročného Dňa rodiny korešponduje s jubilejným rokom a pripomína overené pravdy: rodina je skutočným miestom nádeje, je prvou školou života, kde sa učíme kráčať, milovať a budovať budúcnosť s dôverou a vierou. Toto presvedčenie vyjadril aj podpredseda FKI Pavol Kossey: „Dobre fungujúca prirodzená rodina je exkluzívne spoločenstvo, ktoré sa nedá žiadnou inou formou spolužitia plnohodnotne nahradiť. Preto považujeme za dôležité ju zviditeľňovať, chrániť a vytvárať podmienky, aby mohla efektívne existovať a prinášať osoh jednotlivým členom aj celej spoločnosti.“
TK KBS informovala Katarína Hulmanová