Rím 15. mája (TK KBS) Na okraji podujatia o Ukrajine na Pápežskej gregoriánskej univerzite hovorí kardinál štátny sekretár Pietro Parolin o priamych rokovaniach, ktoré sa začínajú vo štvrtok v Turecku, a uvádza: „Dúfame, že toto je seriózny východiskový bod na ukončenie vojny.“
Všetky oči sa upierajú na Turecko, možnú destináciu pre prvú cestu pápeža Leva XIV., ktorá si pripomína 1700. výročie od Nicejského koncilu, ako aj na začiatok istanbulského summitu, ktorý sa začína vo štvrtok 15. mája a na ktorom sa majú stretnúť prezidenti Ruska a Ukrajiny na priamych rokovaniach zameraných na dosiahnutie prímeria.
Kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár, odpovedal na otázky novinárov na okraji podujatia s názvom „Smerom k teológii nádeje pre a z Ukrajiny“, ktoré sa konalo na Pápežskej Gregorovej univerzite a bolo organizované pod záštitou Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Zdieľa nádeje na tieto priame rozhovory sprostredkované USA, v rámci ktorých by sa prezidenti Zelenskyj a Putin mohli po prvýkrát osobne stretnúť.
„Vždy dúfame, že existujú možnosti pre mier,“ povedal kardinál rôznym médiám. „Sme radi, že konečne existuje možnosť priameho stretnutia. Dúfame, že sa tam podarí vyriešiť existujúce problémy a že sa môže začať skutočný mierový proces.“ Podľa štátneho tajomníka je „predčasné“ predpovedať, čo sa stane, ale nádej je, že stretnutie v Istanbule bude znamenať „vážny východiskový bod“ pre ukončenie vojny.
Je príliš skoro na to, aby sa uvažovalo o pápežskej návšteve Kyjeva
Kardinál Parolin tiež povedal, že je „predčasné“ uvažovať o možnej návšteve pápeža Leva XIV. na Ukrajine, pričom sa počas telefonátu v pondelok ráno dotkol pozvania prezidenta Zelenského. Pápež predniesol vášnivé apely pre regióny postihnuté vojnou počas Regina Caeli v nedeľu a opäť v prejave skôr v ten istý deň na Jubileu východných cirkví.
„Bude pokračovať, ako to už mnohokrát urobil od začiatku svojho pontifikátu, vo výzve na ukončenie vojny,“ uistil kardinál. „Sme aj naďalej pripravení ponúknuť priestory. Hovoriť o mediácii je možno prehnané, ale aspoň sme ochotní ponúknuť dobré služby na uľahčenie stretnutí.“ Zároveň Vatikán nechce „zasahovať do iných prebiehajúcich iniciatív“.
Mechanizmus repatriácie detí zostáva aktívny
Postoj Svätej stolice, povedal štátny tajomník, je taký, že „sa snaží zblížiť strany, a nie vytvárať ďalšie rozdelenia“. Potvrdil, že mechanizmus, iniciovaný a podporovaný misiou kardinála Mattea Zuppiho, ktorá viedla k repatriácii niektorých ukrajinských detí násilne odvezených do Ruska, zostáva „aktívny“. Zahŕňa to najmä „výmenu mien prostredníctvom nunciatúr, potom miestne overenie a odpovede“. Počet týchto detí zostáva „veľmi sporný“, ale kľúčové je podľa neho to, že „sa postupne spájajú so svojimi rodinami, domovmi a blízkymi“.
Ukončenie konfliktu v Gaze
Pokiaľ ide o Blízky východ, pápež a Svätá stolica budú pokračovať v ceste, ktorú nastolil pápež František: vytrvalé výzvy „ukončiť konflikt v Gaze, dosiahnuť prepustenie rukojemníkov“ a „poskytnúť humanitárnu pomoc Gaze“. V týchto otázkach sa počas generálnych zhromaždení pred konkláve objavila „silná výzva na seriózny zásah“ spolu s „obavami z klesajúcej kresťanskej prítomnosti na Blízkom východe“. „Budeme musieť nájsť odpovede na tento vážny problém,“ povedal kardinál Parolin.
Mierové úsilie pápeža Leva XIV.
Kardinál Parolin sa vyhýbal otázkam o obsahu diskusií pred a počas konkláve (s úsmevom povedal: „Nepýtajte sa nás na otázky, na ktoré nevieme odpovedať“) a namiesto toho sa zameral na novozvoleného pápeža, ktorý dostal „veľmi pozitívne“ komentáre a reakcie. „Prezentoval sa veľmi pokojne. Je to muž mieru, ktorý túži po mieri a ktorý bude budovať mier prostredníctvom mostov, ktoré spomenul od prvých slov svojho pozdravu veriacim.“
Možná cesta do Nicey
Nakoniec, v odpovedi na otázku o prvej ceste pápeža, kardinál povedal: „Myslím na Niceu. Je to dôležitý moment pre Katolícku cirkev a pre ekumenizmus. Bolo určite plánované, že pápež František pôjde. Predpokladám, že pápež Lev pôjde rovnakou cestou.“
Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia