Vatkán 14. mája (TK KBS) Počas Jubilejnej púte východných katolíkov sa v Aule Pavla VI. vo Vatikáne uskutočnilo historicky prvé stretnutie novozvoleného pápeža Leva XIV. s veriacimi a predstaviteľmi východných cirkví z celého sveta. Na tejto výnimočnej udalosti sa zúčastnili aj hierarchovia Gréckokatolíckej cirkvi zo Slovenska na čele s prešovským arcibiskupom metropolitom Jonášom Maximom.
Zdroj: Vladyka Jonáš (Facebook)
Vladyka, dnes ste sa stretli s pápežom Levom XIV. počas audiencie, ktorá sa uskutočnila v Aule Pavla VI. v rámci Jubilejnej púte východných cirkví. Aký je váš prvý dojem?
Veľká radosť. Radosť z toho, že Svätý Otec si už počas prvých dní svojho pontifikátu našiel čas aj pre nás – pre všetkých z východných cirkví, veriacich i biskupov z celého sveta.
Bolo to naozaj dojímavé. Vnímam to ako veľký dar od Boha. Hoci sme si to nijako nezaslúžili, Božia prozreteľnosť koná svojím spôsobom. Táto púť bola naplánovaná už dávno, no prišiel nový pápež a on, hoci je v úrade len pár dní, si na nás našiel čas. Je to veľké gesto.
Pri osobných pozdravoch sa pri vás pápež pristavil. Môžete prezradiť, o čom ste hovorili? Čo ste mu povedali alebo odkázali?
Pozdravil som ho v mene našej východnej cirkvi na Slovensku. Hneď reagoval, že mal byť na Slovensku už dvakrát, ale musel svoje cesty zrušiť. Vyjadril nádej, že sa to v budúcnosti podarí.
Ja som mu povedal, že nás to veľmi mrzí, no zároveň sa tešíme na budúce stretnutie – nech dá Boh, že príde na Slovensko, keď si nájde čas. Pápež zareagoval veľmi živo, bolo cítiť, že má Slovensko v pamäti – spomenul aj Košice, aj Levoču, kde mal byť.
V posolstve, ktoré vám adresoval, zazneli viaceré výzvy. Zdôraznil napríklad potrebu konkrétnej podpory východných katolíkov žijúcich v diaspóre...
Áno, z jeho príhovoru bolo cítiť, že v jeho pontifikáte budú mať východné cirkvi svoje miesto. Nie iba symbolicky – chce, aby sa rozvíjali, aby sa o nich hovorilo, aby nezanikli. Chce, aby si veriaci uchovávali svoju identitu. Vyjadril hlboké spolucítenie s tými, ktorí trpia v krajinách poznačených vojnami – v Libanone, Sýrii, na Ukrajine, v Etiópii... To bolo veľmi silné. Ukázal, že vie o ich utrpení, pamätá na nich a chce urobiť niečo konkrétne, aby sa ich situácia zlepšila.
Opäť apeloval aj na mier v regiónoch zmietaných vojnami, kde žijú najmä východní katolíci.
Áno. Jasne a silno povedal: „Nech zbrane mlčia.“ To je naozaj silné. Konflikty na Blízkom východe, na Ukrajine či v severnej Afrike sa dotýkajú území, kde sú prítomné východné cirkvi. Kresťania tam trpia prakticky všade. Je to výzva nielen pre politikov, ale aj pre nás všetkých, aby sme boli nástrojmi pokoja.
Pripravil: M. Lipiak