[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 05. 2025   Meniny má Pankrác      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Pápež Lev XIV: Médiá by mali prispievať k mieru a odzbrojiť svoje slová
P:3, 12. 05. 2025 13:00, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 12. mája (VaticanNews) V Aule Pavla VI. vo Vatikáne sa pápež Lev XIV. stretol so zástupcami médií z celého sveta, poďakoval im za ich prácu a vyzval na komunikáciu založenú na pravde, ktorá odmieta paradigmu vojny.

„Odzbrojme slová a pomôžme odzbrojiť svet,“ povedal Lev XIV. Svätý Otec zdôraznil význam slobody tlače a vyjadril solidaritu s uväznenými novinármi. Zároveň apeloval na zodpovedné využívanie umelej inteligencie.

Prinášame plné znenie príhovoru pápeža Leva XIV.

Záznam (v talianskom jazyku)

 

Zdroj: VaticanNews 

Záznam (v slovenskom jazyku) 

Zdroj: TV LUX

PLNÉ ZNENIE textu

Dobré ráno a ďakujem vám za toto nádherné privítanie!

Hovorí sa, že keď tlieskajú na začiatku, až tak to neznamená… Ak však budete na konci ešte bdelí a stále budete chcieť tlieskať… Veľmi pekne vám ďakujem!

Bratia a sestry,

vítam vás, zástupcov médií z celého sveta. Ďakujem vám za prácu, ktorú ste vykonali a naďalej vykonávate v tomto čase, ktorý je pre Cirkev predovšetkým časom milosti.

V „Reči na vrchu“ Ježiš vyhlásil: „Blahoslavení tvorcovia pokoja“ (Mt 5, 9). Ide o blahoslavenstvo, ktoré všetkých nás vyzýva a ktoré sa vás bezprostredne týka: vyzýva každého z nás zasadiť sa o inú komunikáciu – takú, ktorá sa neusiluje za každú cenu o súhlas, neobalí sa do agresívnych slov, neprijíma model súťaživosti, nikdy neoddeľuje hľadanie pravdy od lásky, s ktorou ju máme pokorne hľadať. Pokoj sa začína v každom z nás: v tom, ako sa pozeráme na druhých, ako ich počúvame, ako o nich hovoríme. A v tomto zmysle je spôsob, akým komunikujeme, zásadne dôležitý: musíme povedať „nie“ vojne slov a obrazov, musíme odmietnuť paradigmu vojny.

Dovoľte mi preto dnes znovu vyjadriť solidaritu Cirkvi s novinármi, ktorí sú uväznení za to, že hľadali a oznamovali pravdu, a požiadať o ich prepustenie. Cirkev v týchto svedkoch – a myslím aj na tých, ktorí podávajú správy o vojne aj za cenu vlastného života – rozpoznáva odvahu tých, ktorí bránia dôstojnosť, spravodlivosť a právo národov na informácie, pretože len informované národy môžu robiť slobodné rozhodnutia. Utrpenie týchto väznených novinárov je výzvou pre svedomie národov a medzinárodného spoločenstva, a pripomína nám všetkým, že máme chrániť vzácne dobro slobody prejavu a slobody tlače.

Ďakujem vám, drahí priatelia, za vašu službu pravde. V týchto týždňoch ste boli v Ríme, aby ste priblížili Cirkev, jej rozmanitosť a zároveň jej jednotu. Sprevádzali ste obrady Svätého týždňa; potom ste podávali svedectvo o bolesti nad smrťou pápeža Františka – ktorá sa však odohrala vo svetle Veľkej noci. Práve táto veľkonočná viera nás voviedla do ducha konkláve, počas ktorého ste boli mimoriadne vyťažení počas náročných dní; a aj v tejto príležitosti sa vám podarilo priblížiť krásu Kristovej lásky, ktorá nás všetkých spája a robí z nás jeden ľud, vedený Dobrým pastierom.

Žijeme časy, ktoré sú náročné na prežívanie aj na sprostredkovanie – sú výzvou pre nás všetkých a nemáme pred nimi utekať. Práve naopak, tieto časy od každého z nás, v našich rozličných úlohách a službách, vyžadujú, aby sme nikdy nepodľahli priemernosti. Cirkev musí prijať výzvu doby – a rovnako tak nemôže existovať komunikácia a žurnalistika odtrhnutá od času a dejín. Ako nám pripomína svätý Augustín, ktorý povedal: „Žime dobre a časy budú dobré. My sme časmi“ (Reč 311).

Ďakujem vám teda za to, že ste sa usilovali prekonať stereotypy a klišé, ktorými často vnímame kresťanský život a samotný život Cirkvi. Ďakujem, že sa vám podarilo zachytiť to podstatné z toho, čím sme, a sprostredkovať to celému svetu všetkými prostriedkami.

Dnes patrí medzi najväčšie výzvy aj podpora takej komunikácie, ktorá nás dokáže vyviesť z „babylonskej veže“, v ktorej sa niekedy ocitáme – z chaosu jazykov bez lásky, často ideologických či zaujatých. Preto je vaša služba – so slovami, ktoré používate, a štýlom, aký zvolíte – taká dôležitá. Komunikácia totiž nie je len prenos informácií, ale tvorba kultúry, ľudského aj digitálneho prostredia, ktoré sa stáva priestorom dialógu a stretu. A vzhľadom na technologický vývoj je toto poslanie ešte nevyhnutnejšie. Myslím najmä na umelú inteligenciu a jej nesmierny potenciál, ktorý si však vyžaduje zodpovednosť a rozlišovanie, aby boli nástroje usmernené k dobru všetkých, a aby prinášali osoh celému ľudstvu. Táto zodpovednosť sa týka nás všetkých – úmerne nášmu veku a spoločenskému postaveniu.

Drahí priatelia, s časom sa budeme lepšie spoznávať. Prežili sme – môžeme to povedať spolu – naozaj výnimočné dni. Vy ich zdieľali a sprostredkovali ste ich všetkými komunikačnými prostriedkami: televíziou, rozhlasom, internetom, sociálnymi sieťami. Veľmi by som si prial, aby každý z nás mohol o týchto dňoch povedať, že nám odhalili kúsok tajomstva našej ľudskosti a zanechali v nás túžbu po láske a pokoji.

Preto vám dnes opakujem výzvu, ktorú nám zanechal pápež František vo svojom poslednom posolstve na Svetový deň spoločenských komunikačných prostriedkov: odzbrojme komunikáciu od každého predsudku, hnevu, fanatizmu a nenávisti; očistime ju od agresivity. Nie je potrebná hlučná, silácka komunikácia, ale komunikácia schopná počúvať, zachytiť hlas slabých, ktorí nemajú hlas. Odzbrojme slová – a prispejeme k odzbrojeniu sveta. Odzbrojená a odzbrojujúca komunikácia nám umožňuje zdieľať iný pohľad na svet a konať v súlade s našou ľudskou dôstojnosťou.

Vy ste v prvej línii pri podávaní správ o konfliktoch a nádejach na mier, o nespravodlivosti a chudobe, aj o tichej práci mnohých pre lepší svet. Preto vás prosím, aby ste s vedomím a odvahou volili cestu komunikácie pokoja.

Ďakujem. Nech vás Boh žehná! A dovidenia.

Zdroj: VaticanNews, slovenská redakcia Martin Jarábek



( TK KBS, VaticanNews, sk, mj, ml; pz ) 20250512025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]