Vatikán 12. mája (TK KBS) Ukrajinský kardinál Mykola Byčok, ktorý sa zúčastnil na konkláve, na ktorom bol zvolený nový pápež, sa podelil o svoje dojmy z tejto historickej udalosti a porozprával o svojom rozhovore s novozvoleným pápežom Leonom XIV. v rozhovore pre ukrajinský grécko-katolícky kanál Žyve TV.
Podľa biskupa ukrajinskej gréckokatolíckej eparchie svätých Petra a Pavla v Melbourne v Austrálii bolo byť súčasťou konkláve mimoriadnym zážitkom. „Emócie, ktoré je ťažké opísať, pretože je to niečo neuveriteľné, udalosť, ktorá priťahuje pozornosť celého sveta – veriacich aj neveriacich,“ povedal kardinál.
Dva momenty boli pre neho obzvlášť dojímavé – keď kardináli vstupovali v procesii do Sixtínskej kaplnky a keď všetci stáli na balkónoch Baziliky sv. Petra a čakali na oznámenie nového pápeža.
Osobný rozhovor s novozvoleným pápežom
Kardinál Byčok porozprával o svojom osobnom, krátkom rozhovore s novým pápežom hneď po jeho zvolení:
„Keď som k nemu pristúpil, povedal som mu, že som biskupom pre Ukrajincov v Austrálii, na Novom Zélande a v Oceánii. Uistil som ho o svojich modlitbách a o tom, že Ukrajina aj Austrália sa budú modliť za jeho službu Bohu, Cirkvi a ľudstvu. Zároveň som ho vyzval, aby na Ukrajinu myslel vo svojich modlitbách za spravodlivý mier a ukončenie vojny.“
Atmosféra modlitby počas konkláve
Ukrajinský kardinál zdôraznil, že konkláve prebiehalo v duchu hlbokej modlitby: „Počas sčítavania hlasov je veľa času. A to nie je ako vo filme Konkláve. Je to úplne iné – je tam veľa modlitby. Predovšetkým ide o vzývanie Ducha Svätého, aby viedol naše hlasovanie a naše rozhodnutia, aby bol skutočne vybraný ten najvhodnejší človek.“
„Bol to nádherný čas v mojom živote. Nikto vás neruší. Myslím tým, že pre mňa sa konkláve skutočne konalo v úplnom pokoji, tichu a milosti Ducha Svätého,“ dodal kardinál.
Téma Ukrajiny a výzva k mieru
Kardinál Byčok zdôraznil, že téma Ukrajiny bola dôležitá počas diskusií medzi kardinálmi, najmä pred konkláve: „Téma Ukrajiny bola pomerne často spomínaná, najmä na generálnych kongregáciách… Téma Ukrajiny, téma vojen, téma obetí týchto vojen, téma mieru… už pred voľbou Svätého Otca sa vedelo, že tieto otázky budú veľmi dôležité pre jeho budúcu službu.“
Kardinál upozornil najmä na spoločné posolstvo kardinálov, ktoré sa v sekulárnych médiách príliš neobjavilo:
„Na poslednej kongregácii kardinálov (…) bolo v mene 180 kardinálov vydané vyhlásenie adresované všetkým svetovým lídrom. To je niečo úžasné. Nehovoril len pápež. Prakticky kardináli podpísali výzvu na mier, na zastavenie vojen na Ukrajine, vo Svätej zemi či kdekoľvek inde – výzvu nielen slovami, ale aj skutkami.“
Prvé slová nového pápeža a nádej pre Ukrajinu
Kardinál vyjadril nádej, že nový pápež bude podporovať Ukrajinu: „Zaujal ma jeho prejav z lodžie Baziliky sv. Petra. Hovoril o mieri a povedal: Pokoj s vami, a potom dodal, že je to pokoj, ktorý neprichádza od mocných tohto sveta, ale ktorý dáva samotný Kristus. To sú skutočne slová, ktoré nám, Ukrajincom, dávajú veľkú nádej.“
„Som úprimne presvedčený a pevne verím, že bude stáť na strane Ukrajiny. Urobí všetko pre to, aby sa vojna na Ukrajine, ale aj vo svete skončila. Urobí všetko, čo je v jeho silách, aby oslobodil čo najviac zajatcov a našiel nezvestných,“ dodal kardinál Byčok.
Nový pápež prijal meno Lev XIV. Podľa kardinála Byčoka môže výber mena naznačovať túžbu nového pápeža nadviazať na tradíciu Leva XIII., známeho svojím sociálnym učením a angažovanosťou za mier.
Zdroj: E-kai