Brusel 9. mája (TK KBS) Prinášame plné znenie vyhlásenia predsedu COMECE Mariana Crociatu k dnešnému Dňu Európy.
–
Z príležitosti Dňa Európy opätovne vyjadrujeme náš záväzok k silnej a účinnej Európskej únii, pevne zakotvenej v jej základných hodnotách úcty a podpory dôstojnosti každého muža a ženy, ako i pokoja a solidarity. EÚ vnímame ako globálneho obhajcu pokoja a trvalo udržateľného rozvoja vo svete, najmä uprostred súčasnej medzinárodnej situácie poznačenej viacerými krízami.
Dnes si pripomíname historickú Schumanovu deklaráciu z roku 1950, ktorá predstavila transformujúcu víziu politickej spolupráce v Európe, aby sa tak vojna medzi európskymi národmi stala prakticky nemožnou. Hoci od jej proklamácie už uplynulo sedemdesiatpäť rokov, sme presvedčení, že jej duch je stále aktuálny a perspektívny.
Ruská invázia na Ukrajinu priniesla znovu tragédiu vojny na náš kontinent a ohrozila tak trvalý význam európskeho projektu, ktorý sa začal Schumanovou deklaráciou. Hoci si uvedomujeme, že Európska únia nie je bez nedostatkov, uznávame jej hodnotu: podporu mieru a pokoja, sociálnej spravodlivosti a prosperity v rámci jej hraníc ako i mimo nich.
V tento významný deň obnovujeme svoj záväzok oživiť základné ideály EÚ a vyzývame všetkých ľudí dobrej vôle, aby prispeli k jej zlepšeniu a usilovali sa o jednotnejšiu Európu zameranú na občanov, ktorá by bola schopná účinne reagovať na výzvy tohto zložitého historického okamihu a slúžila ako maják nádeje a solidarity pre celý svet.
Obraciame sa na hlavy štátov a vlád členských štátov EÚ a vyzývame ich, aby vdýchli európskemu projektu nový život. Sme presvedčení, že toto oživenie si vyžaduje postupné zdieľanie väčšieho množstva kompetencií a plné zapojenie sa do premostenia stále pretrvávajúcich priepastí.
Otcovia zakladatelia EÚ si osud Európy nepredstavovali len pre vlastné dobro, ale ho vnímali ako neoddeliteľne spojený so širším svetom. Znovuobjavenie tohto ducha je dnes dôležité o to viac, že sa pohybujeme v medzinárodnom prostredí, ktoré definuje slabnúci dialóg, erózia multilateralizmu a pretrvávajúce konflikty.
Svätý pápež Ján Pavol II. túto víziu prijal a zdôraznil, že „ak sa povie Európa, malo by to znamenať otvorenosť”. Blahej pamäti pápež František zase označil EÚ za „prísľub pokoja” a „zdroj rozvoja” – nielen pre seba, ale pre celý svet, ak „znovuobjaví svoju podstatu ako spoločenstvo”.
Pri tejto mimoriadnej príležitosti apelujeme na väčší vplyv Európy, lebo v opačnom prípade by EÚ mohla upadnúť do rizika bezvýznamnosti v čoraz drsnejšom globálnom prostredí. Snívame o Európe, ktorej hlavným poslaním bude šírenie pokoja ako i podpora základných práv. Naším želaním je, aby Európa naplnila svoj potenciál mierovou cestou riešiť násilné konflikty a vzbudzovať nádej pre pokoj, pôsobiac ako jednotná, spoľahlivá a integrujúca sila.
V dnešný deň by sme ale nemali len čeliť pretrvávajúcim výzvam, ale sa aj tešiť z pozoruhodných úspechov zjednotenej Európy. Všetci sme povolaní snívať, tvoriť a zasievať semienka nádeje pre silnejšiu Európu a pokojnejší, zjednotený svet.
Mariano Crociata
predseda COMECE
Zdroj: COMECE
Preklad: M. Mišák