Bratislava 9. mája (TK KBS) Voľba nového pápeža Leva XIV., prvého pontifika z USA, vyvolala vo svete aj na Slovensku veľkú pozornosť.
Hovorkyňa Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Katarína Jančišinová v rozhovore pre RTVS :24 priznala, že výber mohol prekvapiť, no zároveň sa s ním vnútorne stotožňuje: „Bol to kandidát, na ktorého som si tajne stavila. V jednom rozhovore ma oslovil pokojom, rozvahou a duchovnou hĺbkou.“
Pripomenula aj vlaňajšie osobné stretnutie počas návštevy slovenských biskupov Ad limina apostolorum v Ríme, kde bol vtedy ešte ako prefekt dikastéria pre biskupov.
Misionárska skúsenosť z Latinskej Ameriky formuje jeho víziu
Lev XIV. strávil viac než dve desaťročia ako misionár v Peru, čo podľa hovorkyne výrazne ovplyvní jeho prístup k vedeniu Cirkvi: „Misionárske srdce mu zostane, jeho skúsenosť s perifériami a sociálnymi kontrastmi bude formovať jeho pontifikát. Jeho apel na mier a Kristovo spojenie medzi Bohom a človekom zaznel veľmi osobne už v jeho prvých slovách.“
Reformy? Najmä obrátenie srdca
Výber mena Lev XIV. odkazuje na autoritu a reformy. Jančišinová očakáva, že zmeny prídu, ale ich podstata bude duchovná: „Tou najväčšou reformou je obrátenie každého z nás. Pápež koná v jednote s Duchom Svätým, biskupmi a celým Božím ľudom.“
Augustiniánsky odkaz a blízkosť mladým
Nový pápež pochádza z augustiniánskeho rádu, ktorý kladie dôraz na pastoráciu, misie a vzdelávanie. „Jeho formácia sa určite prejaví v jeho štýle vedenia. Vieme, že bol viackrát na Slovensku aj pre formáciu mladých rehoľníkov. Motto jeho rehole – jedno srdce a jedna duša na ceste k Bohu – sa môže preniesť aj do univerzálneho poslania Cirkvi,“ doplnila hovorkyňa.
Pokračovanie synodálnej cesty pápeža Františka
Pápež Lev XIV. podľa Jančišinovej nadväzuje na dedičstvo svojho predchodcu Františka: „Vyjadril vďačnosť pápežovi Františkovi a nadviazal na víziu synodálnej, načúvajúcej a vychádzajúcej Cirkvi. Chce byť pápežom, ktorý otvára náruč všetkým.“
Mier, spravodlivosť a jednotná cirkev ako priority
Jednou z najväčších výziev bude podpora mieru vo svete. „Pokoj sa nestavia na emóciách, ale na Kristovi. Pápež bude apelovať na ukončenie zbrojenia a konfliktov. Jeho slová jasne ukazujú, že chce byť hlasom tých, ktorí trpia,“ zdôraznila hovorkyňa KBS. Očakáva sa tiež úsilie o jednotu cirkvi naprieč regiónmi a kultúrami.
Slovenskí veriaci očakávajú kontinuitu a nádej
Na záver zaznela aj výzva k otvorenému a aktívnemu prijatiu tejto novej kapitoly v živote Cirkvi. „Pápež Lev XIV. môže byť novým začiatkom, no zároveň pokračovaním cesty, ktorú cirkev kráča v duchu jednoty, služby a evanjelia,“ uzavrela rozhovor Katarína Jančišinová.
Zdroj: STVR, redakčne upravené (monitoring)