[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 09. 05. 2025   Meniny má Roland      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Predseda Konferencie biskupov USA k Levovi XIV.: Pastier pre svet v nepokoji
P:3, 08. 05. 2025 22:19, ZAH



Foto: Wikipedia


USA 8. mája (TK KBS) Arcibiskup Timothy Broglio, predseda Konferencie katolíckych biskupov USA, vyjadril radosť a vďačnosť po zvolení pápeža Leva XIV.

Krátko po oznámení zvolenia pápeža Leva XIV. z lodžie Baziliky sv. Petra sa arcibiskup Broglio, predseda Konferencie katolíckych biskupov Spojených štátov, v rozhovore pre Vatican News vyjadril, že je „veľmi spokojný s výberom kardinálov“. Priznal, že ho výsledok prekvapil, no zároveň zdôraznil svoju hlbokú radosť a dôveru v nový pontifikát.

„Určite sa modlím za pápeža Leva,“ povedal, „a modlím sa za začiatok jeho misie a za jej úspech.“

Spomienky na osobné stretnutia

Arcibiskup Broglio prezradil, že sa s pápežom Levom XIV. stretol počas oficiálnych návštev Ríma v rámci svojich povinností v biskupskej konferencii, ako aj počas Synody o synodalite. V oboch prípadoch ho vnímal ako človeka, ktorý vyžaroval srdečnosť, otvorenosť a úprimnú túžbu po spolupráci.

„V oboch prípadoch,“ poznamenal, „bol veľmi ústretový a prejavil veľkú ochotu pomáhať a spolupracovať. Bol som za to veľmi vďačný.“

Význam mena

Výber mena „Lev“ vyvoláva silné asociácie s dejinami Cirkvi, osobitne s pápežom Levom XIII., ktorý je známy ako autor prelomovej encykliky „Rerum Novarum“ o sociálnom učení Cirkvi.

„Pripomína Leva XIII.,“ zamyslel sa arcibiskup Broglio, „ktorý ako prvý pápež jasne formuloval sociálne učenie Cirkvi.“

Zároveň meno odkazuje na pôvod nového pápeža. „Keďže Lev pochádza z okolia Ríma, myslím si, že obyvatelia Ríma budú najmä veľmi šťastní,“ dodal.

Výzva k pokoju

V súvislosti so súčasným stavom sveta arcibiskup Broglio zdôraznil potrebu, aby bol pápež hlasom mieru a dialógu v čase mnohých globálnych kríz.

„Všetci sme hlboko znepokojení situáciami, ktoré vo svete neustále vznikajú – myslím teraz na Pakistan a Indiu, ale aj na tragédiu na Ukrajine, na Blízkom východe a v mnohých častiach Afriky. Preto je dôležité, že hovorí o mieri. Dúfam, že bude pontifikom, ktorý bude napomáhať mieru a dialógu vo svete,“ uviedol.

Zjednotená Cirkev

Reagujúc na slová pápeža Leva XIV. o zjednotenej Cirkvi, arcibiskup Broglio poznamenal, že toto posolstvo je dôležité aj pre obyvateľov USA.

„Jednou z vecí, ktoré sa musíme naučiť, je počúvať sa navzájom,“ povedal. „Môžeme nesúhlasiť, ale každý človek je stvorený na Boží obraz – a to by sme nikdy nemali stratiť zo zreteľa. Dúfam, že jeho posolstvo vnímame ako pozvanie k jednote a k tomu, aby sme sa stali nástrojmi dialógu.“

Univerzálny pastier

Arcibiskup Broglio poukázal aj na medzinárodné korene pápeža Leva – francúzsky a taliansky pôvod, pastoračná skúsenosť v Latinskej Amerike – ako na dar pre jeho univerzálne poslanie.

„Myslím si, že je to vynikajúce,“ povedal. „Žiť v rôznych častiach sveta prináša hĺbku, perspektívu a bohatstvo, ktoré mu pomôžu viesť Cirkev.“

Zároveň dodal, že takáto globálna skúsenosť pomáha Cirkvi nezatvárať sa len do vlastných problémov.

Pastier pre všetkých

Na margo toho, že pápež vo svojom prvom verejnom príhovore hovoril po taliansky, arcibiskup Broglio poznamenal, že ide o pastoračne dôležitý jazykový prejav.

„Ako biskup Ríma je prirodzené, že hovoril po taliansky,“ povedal, no ocenil aj to, že jeho jazykové schopnosti potešia aj španielsky hovoriacich veriacich, najmä po nedávnom úmrtí pápeža Františka. „Bude upokojujúce vidieť, že nový pastier dokáže prehovoriť aj k ich srdciam.“

Na záver arcibiskup Broglio vyslovil modlitbu za pápeža Leva XIV.: „Prajem mu pokoj a úspech v jeho službe.“

Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia, redakčne upravené



( TK KBS, VaticanNews, en, ml; pz ) 20250508026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]