Vatikán 7. mája (TK KBS) Emeritný kazateľ Pápežského domu predniesol v Sixtínskej kaplnke poslednú meditáciu, ktorú si pred začiatkom hlasovania vypočulo 133 kardinálov voliteľov.
Majster ohlasovania Slova
Kardinál Raniero Cantalamessa je osobnosť známa a uznávaná na celom svete. Tento taliansky kapucín drží mimoriadny rekord – 44 rokov bol kazateľom Pápežského domu. V praxi to znamená, že počas Adventu a Pôstu, ako sám spočítal, predniesol 352 kázní pre Jána Pavla II., Benedikta XVI. a Františka. Viac než 90-ročný rehoľník, ktorý vymenil univerzitnú katedru za kazateľnicu, opakuje, že neexistuje krajšie poslanie ako ohlasovanie Božieho slova.
So Slovom do sveta
Narodil sa 22. júla 1934 v Colli del Tronto. „Dali mi meno Vinícius na počesť hrdinu románu Quo vadis?,“ spomínal v jednom rozhovore. Ako dvanásťročný vstúpil do menšieho seminára kapucínov, čo jeho rodičov nepotešilo. Otec, jednoduchý robotník, sníval o tom, že syn bude účtovníkom a zabezpečí rodine stabilné živobytie. – „Rodičia dúfali, že ma to rýchlo prejde, lebo som bol uličník a mal som problém rešpektovať pravidlá,“ spomínal. V roku 1958 prijal kňazskú vysviacku. V švajčiarskom Fribourgu získal doktorát z teológie, v Miláne z klasickej filológie. Jeho druhým domovom sa stala univerzita – prednášal dejiny raného kresťanstva a stal sa spoluzakladateľom a riaditeľom Fakulty náboženských vied na Katolíckej univerzite Najsvätejšieho Srdca v Miláne. V rokoch 1975 – 1981 bol členom Medzinárodnej teologickej komisie vo Vatikáne. V roku 1979 spravil v akademickom prostredí ťažko pochopiteľný krok – opustil univerzitnú kariéru a vydal sa do sveta ohlasovať Božie slovo.
Tesne pred 90. narodeninami povedal:
„Ďakujem Bohu, že ma presmeroval z univerzitnej katedry na kazateľnicu Slova. Neznamená to, že kritizujem svoje predchádzajúce skúsenosti či vedeckú prácu. Moje univerzitné pôsobenie bolo pri ohlasovaní veľmi užitočné. No hlásanie Božieho slova je určite najkrajšia vec, ktorá sa nám môže stať, pretože vieš, že ohlasuješ dobrú zvesť, pravdu. Vieš, že ľuďom neklameš. Pre mňa to bolo povolanie, ktoré mi prinieslo veľa šťastia. Samozrejme – ako často zdôrazňujem – treba si dávať pozor: človek môže ohlasovať pokoru, a pritom byť pyšný.“
Kardinál v pustovni
Pápež František, ktorého poznal ešte ako arcibiskupa Buenos Aires, ho 28. novembra 2020 vymenoval za kardinála a zároveň ho oslobodil od povinnosti prijať biskupské svätenie. – „Chcem zomrieť vo svojom františkánskom habite, ktorý milujem, a byť v ňom pochovaný – čo by mi ako biskupovi pravdepodobne neumožnili,“ vyznal otec Cantalamessa. V roku 2009 sa rozhodol uchýliť do pustovne asi 80 km od Ríma. Usadil sa v ereme Milosrdnej Lásky v Cittaducale spolu s niekoľkými klariskami kapucínkami, ktorým slúži ako kaplán. – „Potrebujem viac ticha, viac modlitby a viac kontemplácie,“ odôvodnil svoje rozhodnutie. Do dôchodku odišiel v novembri 2024 a jeho nástupcom sa stal rehoľný brat Roberto Pasolini. Práve jeho pôstne meditácie počúval z nemocnice Gemelli aj pápež František.
Dieťa, ktoré nosilo vodu
Keď sa kardinála Cantalamessu pýtali na jeho duchovných spoločníkov na cestách, spomenul osobnosti od svätého Augustína po Pascala, od Kierkegaarda až po jeho milovanú svätú Angelu z Foligna a jej rehoľného brata, svätého Pátra Pia. Priznal, že sa o Cirkvi dozvedel od kardinála Carla Mariu Martiniho, s ktorým „často putoval po Dolomitoch a diskutoval o Svätom písme“. Vo svojich pamätiach sa otec Cantalamessa odvolával na knihu, ktorú vydal k svojim 80. narodeninám s názvom „Dieťa, ktoré nieslo vodu“. – Celý život som robil to isté, čo som robil ako dieťa, keď som nosil vodu žatvam na poliach mojich starých rodičov. Zmenila sa len voda, ktorú nosím – Božie slovo – a zmenili sa aj ženci, medzi ktorými boli za 40 rokov traja veľmi trpezliví pápeži: Ján Pavol II., Benedikt XVI. a František – povedal kazateľ.
V službe trom pápežom
Na otázku o výnimočných ľuďoch vo svojom živote spomenul sv. Jána Pavla II., s ktorým spolupracoval 25 z jeho 27 rokov pontifikátu. Pripomenul si pôstne meditácie, ktoré predniesol krátko pred pápežovou smrťou. – „Počas pôstu sa zdravotný stav Jána Pavla II. zhoršil a bol prevezený do nemocnice Gemelli. Prostredníctvom svojho sekretára, kňaza Stanisława Dziwisza, ma požiadal, aby som mu posielal faxom texty meditácií o Eucharistii, ktoré som prednášal v jeho neprítomnosti. Dňa 18. marca, teda deväť dní pred jeho smrťou, som dostal list s jeho podpisom, v ktorom mi zo srdca ďakoval za bohatstvo myšlienok a duchovné povzbudenie,“ spomínal otec Cantalamessa. Dodal, že v zásuvke má päť pôstnych meditácií, ktoré pripravil pre Benedikta XVI., ale už ich nestihol predniesť pre jeho abdikáciu v roku 2013.
Kazateľ tiež spomenul jeden dar od pápeža Františka, ktorý si mimoriadne váži – kanonizáciu jeho milovanej Anjely z Foligna, františkánskej terciárky, ktorá žila v rokoch 1248 – 1309. – „Aby som sa Svätému Otcovi poďakoval, napísal som mu list, v ktorom som mu pripomenul Ježišov sľub Anjele:,Požehnám aj tým, ktorí len budú o tebe počuť.‘ A dodal som: ‘Čo teda urobí pre tých, ktorí ťa postavili na najvyšší svietnik Cirkvi?’“ spomínal kapucín známy svojím zmyslom pre humor.
Zdroj: E-kai, redakčne upravené