Vatikán 7. mája (VaticanNews) Vo Vatikáne sa dnes začalo konkláve – zhromaždenie kardinálov voličov, ktorí vyberú nového Svätého Otca. Očakáva sa prvé kolo voľby nástupcu pápeža Františka, ktorý zomrel 21. apríla 2025 vo veku 88 rokov.
„Extra omnes!“ Tak znie latinský výraz, ktorým sa začína uzamknutie Sixtínskej kaplnky. Prednesie ho majster pápežských liturgických slávení Mons. Diego Ravelli v stredu 7. mája – v deň otvorenia konkláve. Dátum určili kardináli 28. apríla 2025.
„Extra omnes“ – teda „Všetci von“ – sú slová, ktorými sa vyzývajú na opustenie kaplnky tí, ktorí nie sú oprávnení zúčastniť sa zasadania kardinálov voliacich nového pápeža Katolíckej cirkvi. Kardináli voliči, ktorí do smrti pápeža nedovŕšili osemdesiaty rok života, budú uzavretí pred svetom v tomto skvoste umenia a histórie až do vystúpenia bieleho dymu a slávnostného vyhlásenia „Habemus papam“ – ďalšej známej latinskej formuly, ktorú z Lodžie požehnaní ohlási kardinál protodiakon.
Predpoklad o dĺžke trvania konkláve prirodzene neexistuje. Názory samotných kardinálov sa líšia: niektorí si želajú krátke konkláve vzhľadom na prebiehajúci jubilejný rok, iní zas očakávajú dlhšie rokovanie, aby sa kardináli mohli lepšie spoznať, keďže pápež František počas svojich desiatich konzistórií rozšíril kardinálske kolégium o členov z celého sveta.
Normy stanovené v konštitúcii Universi Dominici Gregis
Časový rámec začiatku konkláve stanovujú normy apoštolskej konštitúcie Jána Pavla II. Universi Dominici Gregis, ktorú aktualizoval pápež Benedikt XVI. motu propriom z 11. júna 2007 a neskôr 22. februára 2013. Podľa tejto konštitúcie sa konkláve (cum clave – „zamknutý na kľúč“) začína medzi pätnástym a dvadsiatym dňom od smrti pápeža, po skončení Novendialium – deväťdňového obdobia smútočných slávení za zosnulého pontifika. Od momentu, keď je Apoštolský stolec právoplatne neobsadený, majú prítomní kardináli voliči čakať pätnásť dní na neprítomných; v prípade vážnych dôvodov najviac dvadsať dní. Motu proprio Normas nonnullas navyše umožňuje kolégiu kardinálov začať konkláve aj skôr, ak sú všetci voliči prítomní.
Omša Pro eligendo Pontifice a procesia do Sixtínskej kaplnky
Všetci kardináli dnes spoločne slávili slávnostnú omšu Pro eligendo Pontifice (Za zvolenie nového pápeža), ktorej predsedal dekan kardinálskeho kolégia.
Popoludní bude nasledovať procesia v chórovom odeve smerom do Michelangelovej kaplnky. Kardináli zaspievajú hymnus Veni, Creator Spiritus a zložia prísahu. Sixtínska kaplnka bude vybavená lavicami na hlasovanie a pecou na spaľovanie hlasovacích lístkov. Na zvolenie pápeža bude potrebná dvojtretinová väčšina hlasov.
Denne sa uskutočnia štyri skrutíniá – dve dopoludnia a dve popoludní. Po 33. alebo 34. hlasovaní sa pristúpi priamo a povinne k voľbe medzi dvoma kandidátmi s najvyšším počtom hlasov. Aj v tomto prípade bude potrebná dvojtretinová väčšina. Kandidáti, ktorí postúpia do druhého kola, nemôžu aktívne hlasovať. Ak niektorý z kandidátov dosiahne potrebnú dvojtretinovú väčšinu, voľba je kanonicky platná.
Voľba nového pápeža
Následne posledný z kardinálov diakonov privolá majstra liturgických slávení a sekretára kardinálskeho kolégia. Novozvoleného pápeža sa opýtajú: Acceptasne electionem de te canonice factam in Summum Pontificem? („Prijímaš svoju kánonickú voľbu za pápeža?“) a po kladnej odpovedi: Quo nomine vis vocari? („Akým menom chceš byť nazývaný?“).
Nový pápež si vyberie svoje pápežské meno. Po prijatí voľby sa hlasovacie lístky spália a nad Sixtínskou kaplnkou vystúpi biely dym, ktorý svetu oznámi zvolenie nového pápeža.
Po skončení konkláve sa nový Svätý Otec odoberie do „Komnaty sĺz“ – sakristie Sixtínskej kaplnky –, kde si prvýkrát oblečie pápežské rúcho pripravené v troch veľkostiach a následne sa predstaví veriacim zhromaždeným na Námestí svätého Petra.
Po modlitbe za nového pápeža a po vzdávaní úcty zo strany kardinálov zaznie hymnus Te Deum („Teba, Bože, chválime“), ktorým sa oficiálne ukončí konkláve. Potom zaznie vyhlásenie Habemus papam, nový pápež vystúpi na Lodžiu požehnaní, predchádzaný procesiou s krížom, a udelí svoje prvé slávnostné požehnanie Urbi et Orbi („Mestu a svetu“).
Zdroj: VaticanNews, slovenská redakcia