[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 06. 05. 2025   Meniny má Hermína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Seriál Konkláve 2025: Kľúčové miesta vo Vatikáne počas začiatku konkláve
P:3, 06. 05. 2025 12:20, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 6. mája (TK KBS) Všetky oči sa upierajú na Vatikán, kde sa v stredu 7. mája začne konkláve na voľbu nástupcu pápeža Františka. Niekoľko známych a často navštevovaných miest vo Vatikáne bolo premenených pre potreby konkláve. Tu je zoznam kľúčových miest vo Vatikáne, ktoré by ste mali poznať pri začiatku konkláve.

Bazilika svätého Petra

Najväčší katolícky kostol na svete, Bazilika svätého Petra, už hostila niekoľko dôležitých udalostí počas prechodu pápežského úradu, vrátane troch dní vystavenia tela pápeža Františka a jeho pohrebu. Ráno 7. mája sa konkláve začne – za účasti všetkých kardinálov – svätou omšou za voľbu rímskeho pontifika v Bazilike svätého Petra.

Kaplnka svätého Pavla

Nachádzajúca sa v Apoštolskom paláci, kardináli sa tu zvyčajne zhromažďujú popoludní po svätej omši v Bazilike svätého Petra, predtým než slávnostne prejdú do neďalekej Sixtínskej kaplnky na voľbu. (Počas konkláve v roku 2005 kardináli namiesto toho prešli z Benediktínskej sály, pretože Kaplnka svätého Pavla bola v rekonštrukcii.)

Sixtínska kaplnka

Sixtínska kaplnka je hlavným miestom, kde prebieha voľba pápeža, a používa sa na tento účel už takmer 600 rokov.

Kaplnka nesie meno pápeža Sixta IV., ktorý inicioval obnovu kaplnky stojacej na mieste dnešnej Sixtínskej kaplnky. Sixtus IV. kaplnku vysvätil v roku 1483 a neskôr pápež Július II. zveril prácu na výzdobe stropu Michelangelovi Buonarroti. Michelangelova práca na kaplnke, najmä jej strop, je mnohými považovaná za jeden z najväčších umeleckých úspechov všetkých čias.

Keď kardináli vstúpia do Sixtínskej kaplnky, spievajú „Veni Creator Spiritus“, vyzývajúc Ducha Svätého o vedenie. Po vstupe každý kardinál zloží prísahu dodržiavať postupy, zachovávať mlčanlivosť a slobodne hlasovať za kandidáta, ktorého považuje za najhodnejšieho.

Keď posledný z kardinálov voličov zloží prísahu, majster pápežských liturgických slávení, arcibiskup Diego Ravelli, vydá príkaz „Extra omnes“ („Všetci von“), čo znamená, že všetci, ktorí sa nezúčastňujú na konkláve, musia opustiť Sixtínsku kaplnku.

Kaplnka bude úplne uzavretá pre všetkých, ktorí nie sú zapojení do konkláve, až kým nebude zvolený nový pápež, čo je výrazný kontrast k bežným davom návštevníkov – viac ako 5 miliónov ročne – ktorí denne prichádzajú zažiť túto slávnu miestnosť.

Kedykoľvek kardináli opustia kaplnku – napríklad na jedlo alebo spánok – nesmú diskutovať o ničom, čo sa odohralo vo vnútri.

Dom sv. Marty

Otvorený počas pontifikátu pápeža Jána Pavla II. v roku 1996, tento objekt, vatikánsky penzión, slúži ako miesto, kde sú kardináli voliči a tí, ktorí sú legitímne povolaní spolupracovať na procese voľby, ubytovaní a stravovaní počas konkláve. Pápež František tu býval počas celého svojho pontifikátu, keďže odmietol apartmán v Apoštolskom paláci.

Boli prijaté opatrenia na zabezpečenie vhodného ubytovania v Dome. Infirmarii – traja náhodne vybraní kardináli poverení pomáhať chorým kardinálom pri hlasovaní – pôjdu na toto miesto, aby vyzdvihli hlasy od chorých kardinálov pripútaných na izby.

Námestie svätého Petra

Tradične sa katolíci z celého sveta zhromažďujú na Námestí svätého Petra počas konkláve, modlia sa a sledujú dym stúpajúci z komína Sixtínskej kaplnky.

Keď sa hlasovanie skončí bez dosiahnutia potrebnej väčšiny, z komína vyjde čierny dym. Ak je však pápež zvolený, vyjde biely.

Loggia požehnaní

Centrálny balkón Baziliky svätého Petra sa nazýva loggia požehnaní a je tradičným miestom, kde je nový pápež predstavený svetu po svojej voľbe.

Kardinál Dominique François Joseph Mamberti – protodiakon, teda najstarší zo skupiny kardinálov-diakonov, oznámi meno nového pápeža.

Zhromaždeným na Námestí svätého Petra oznamuje: „Habemus papam!“ („Máme pápeža!“) a aké meno si zvolil. Novozvolený pápež potom vystúpi, aby oslovil a požehnal mesto a svet („Urbi et orbi“).

Zdroj: CNA, redakčne upravené



( TK KBS, cn, ml; pz ) 20250506019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]