[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 06. 05. 2025   Meniny má Hermína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František oslavovaný ako staviteľ mostov zo strany luteránskych lídrov
P:3, 06. 05. 2025 09:50, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 6. mája (TK KBS) Generálna tajomníčka Svetového luteránskeho zväzu vyzdvihla dedičstvo zosnulého pápeža Františka ako odkaz jednoty, inklúzie a zmierenia a opísala jeho svedectvo ako zdroj inšpirácie pre veriacich na celom svete.

Zatiaľ čo svet smúti nad smrťou pápeža Františka, lídri naprieč kresťanským spektrom si ho pripomínajú nielen ako rímskeho biskupa, ale aj ako neúnavného obhajcu jednoty, dialógu a spravodlivosti.

V rozhovore pre Vatican News si reverendka Dr. Anne Burghardtová, generálna tajomníčka Svetového luteránskeho zväzu (LWF) a prvá žena v tejto funkcii, zaspomínala na zosnulého pápeža slovami: „Vždy som ho vnímala ako veľmi prístupného, vnímavého a otvoreného.“

„Jeho dedičstvo zostane v srdciach mnohých – aj v tom, ako posilňoval postavenie žien a ako ich skutočne zapájal do rozhodovacích procesov,“ uviedla. „Bol veľkou inšpiráciou nielen pre rímskych katolíkov, ale aj pre mnohých iných kresťanov.“

V tejto súvislosti poukázala aj na jeho angažovanosť počas Synody o synodalite: „Bolo veľmi inšpiratívne vidieť, ako bola synoda vedená a ako ženy dostali nielen hlas, ale aj hlasovacie právo.“

Spoločná cesta

Dr. Burghardtová zdôraznila ekumenické úsilie zosnulého pápeža, najmä jeho dôraz na „kráčanie spoločne“ ako základ kresťanskej jednoty. Spomenula prebiehajúce katolícko-luteránske teologické dialógy a poznamenala: „Som veľmi rada, že začiatkom budúceho roka môžeme spustiť šiestu fázu nášho dialógu.“

„Dúfam, že budeme môcť pokračovať práve v tomto „spoločnom kráčaní“, ako to pápež František tak často opisoval.“

Citovala tiež jeho slová počas jubilejného roka, keď pripomenul kresťanom ich spoločný krst a vyzval všetkých, aby boli „pútnikmi nádeje“. Toto posolstvo, povedala, zostáva ústredné pre misiu LWF aj pri pripravovanej spomienke na 500. výročie Augsburského vyznania v roku 2030.

Výzva k jednote

Na otázku o dedičstve pápeža Františka v podpore jednoty odpovedala Dr. Burghardtová jednoznačne:

„Jedným z jeho najsilnejších odkazov je nepochybne výzva k jednote – nielen kresťanskej, ale k uznaniu brata či sestry v každom človeku, ktorého stretávame.“

„Jeho snaha spájať ľudí z rôznych oblastí života v čase, keď v takmer všetkých spoločnostiach prevláda polarizácia, je nesmierne silné dedičstvo. Dúfam, že v tomto duchu budeme môcť kráčať ďalej,“ dodala.

V súvislosti so stále aktuálnejším významom ekumenizmu v čoraz viac rozdelenom svete povedala: „Je to takmer dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.“ Zároveň podotkla, že pre mnohých bol významný aj jeho častý spôsob, ako sa označoval ako „rímsky biskup“, čo iným kresťanom uľahčilo vnímať jeho úlohu ako spoločnú.

Generálna tajomníčka LWF vyjadrila nádej, že tento aspekt zostane zachovaný:

„Pretože pápež František, svojím dôrazom na utláčaných a marginalizovaných, zosobňoval hlas evanjelia, ktorý musíme aj naďalej nasledovať.“

Spomienka na Reformáciu

Dr. Burghardtová tiež pripomenula historickú návštevu pápeža Františka v švédskych mestách Lund a Malmö v roku 2016 pri príležitosti 500. výročia Reformácie – čo bolo bezprecedentné gesto zo strany pápeža.

„Bol to míľnik,“ uviedla. „Možnosť stretnúť sa a spoločne vyrozprávať príbeh, ktorý bol často podávaný protichodnými naratívmi, bola silným znakom zmierenia.“

Jednota ako východisko

S výhľadom do budúcnosti vyjadrila nádej, že katolíci a luteráni budú pokračovať na spoločnej ceste k väčšiemu porozumeniu a spoločenstvu:

„Dúfam, že budeme naďalej kráčať cestou, ktorá nás približuje, v uznaní toho istého Ducha Svätého, ktorý bol cirkvi darovaný. Dúfam, že budeme pokračovať v spoločných diskusiách aj o náročných témach a vytvárať priestor pre stret rôznych názorov – vždy s jednotou ako východiskom, nie tým, čo nás rozdeľuje.“

Pápež František: zdroj inšpirácie

Na záver Dr. Burghardtová vyjadrila sústrasť:

„Chcela by som vyjadriť úprimnú sústrasť našim katolíckym bratom a sestrám, ako aj všetkým kresťanom a ľuďom viery, ktorí v pápežovi Františkovi našli zdroj inšpirácie.“

„Nech jeho dedičstvo pokračuje v Katolíckej cirkvi – a nech kráčame po zemi pokorne v jeho duchu.“

Zdroj: VaticanNews, anglická redakcia, redakčne upravené



( TK KBS, VaticanNews, en, ml; pz ) 20250506006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]