[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 05. 05. 2025   Meniny má Lesana, Lesia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sedisvakancia a Jubilejný rok 2025: historické paralely s jubileom roku 1700
P:3, 05. 05. 2025 14:14, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 5. mája (TK KBS) Sedisvakancia počas Svätého roka 2025 vyvoláva historické paralely s jubileom roku 1700, ktoré bolo taktiež poznačené smrťou pápeža – vtedy išlo o pápeža Inocenta XII., ktorý zomrel pred ukončením svätého roka, ktorý sám vyhlásil.

Numizmatické oddelenie Vatikánskej knižnice uchováva vo svojej zbierke pamätnú mincu z obdobia tejto sede vacante. Jeho riaditeľka Eleonora Giampiccolo hovorí pre Vatican News o tomto roku a o podobnostiach medzi pápežom Františkom a Inocentom XII.

Inocent XII., známy chatrným zdravím v posledných rokoch života, trpel dnou – formou reumatického ochorenia – ktorá mu zabránila osobne otvoriť svätú bránu na Vianoce 1699. Zomrel 27. septembra 1700 vo veku 85 rokov. Jeho smrť znamenala začiatok takmer dvojmesačného obdobia sedisvakancie, ktoré trvalo do zvolenia jeho nástupcu, pápeža Klementa XI., 23. novembra.

Sľub Ducha Svätého, že nenechá veriacich ako siroty

Na pamiatku tohto obdobia, kedy bol Petrov stolec neobsadený, bola vyrazená pamätná minca, ktorá je dnes súčasťou zbierky Vatikánskej apoštolskej knižnice. Na jej rube je vyobrazená holubica Ducha Svätého s latinským citátom z Jánovho evanjelia: Non vos relinquam orphanos – „Nenechám vás ako siroty“ (Jn 14,18).

„Tento nápis odkazuje na smrť Inocenta XII., ale zároveň nesie jasné posolstvo nádeje pre konkláve, ktoré malo čoskoro začať,“ vysvetľuje profesorka Eleonora Giampiccolo.

Inocent XII. – otec chudobných

Výraz orphanos sa vzťahuje na veriacich, ktorí zostali bez duchovného vedenia pápeža, známeho ako „otec chudobných“.

Jeho prístup sa výrazne podobal prístupu pápeža Františka. Inocent XII. je spomínaný najmä pre svoju starostlivosť o chudobných a marginalizovaných. Počas pontifikátu založil inštitúcie pomáhajúce sirotám a bezdomovcom – napríklad v Lateránskom paláci alebo v komplexe San Michele v Ripa Grande, kde sa mladí Rímania učili remeslám.

Paralely medzi pápežmi

Podobnosti medzi Inocentom XII. a Františkom nekončia. Po smrti Inocent XII. odkázal celý svoj majetok chudobným – podobne ako pápež František venoval svoj majetok na podporu rehabilitácie väzňov.

Duch Svätý nad konkláve

„Holubica Ducha Svätého,“ vysvetľuje Giampiccolo, „sa od 17. storočia stala typickým symbolom sedisvakancie: symbolizuje Božie vedenie pri voľbe nového pápeža.“ Na minci z roku 1700 je v spodnej časti nápis „Anno Iubil“ – „Jubilejný rok“. Na rozdiel od jubilea, ktoré pápež František otvoril na Štedrý večer, Jubileum 1700 neotvoril Inocent XII. osobne pre vážne ochorenie.

Svätá brána otvorená v mene pápeža

Kardináli rozhodli, že namiesto pápeža otvoria svätú bránu iní. Keďže bol dekan kardinálskeho kolégia chorý, túto úlohu prevzal poddekan, kardinál de Bouillon, ktorý ju otvoril na Štedrý večer 1699. Na výročne razenej medaile z roku 1700 rytec nezobrazil kardinála, ale už otvorenú svätú bránu, cez ktorú prechádzajú veriaci.

Mince ako komunikačný nástroj

Giampiccolová zdôrazňuje: „Mince a medaily mali silnú komunikačnú silu. Boli zrozumiteľné aj pre negramotných. Mince slúžili na výmenu, ale medaily boli predovšetkým dokumentom – odkazom pre ďalšie generácie.“

Pápež, ktorý dal život za Cirkev

Ďalšia medaila ukazuje blízkosť Inocenta XII. k chudobným. Na prednej strane je jeho portrét, na zadnej alegória lásky (Charita), ako pomáha chudobným, s citátom z knihy Sirachovcovej o spravodlivých.

Záverečná a najväčšia medaila, ktorú Giampiccolová ukazuje, zobrazuje pelikána, ktorý si roztrháva hruď a kŕmi mláďatá svojou krvou – symbol Kristovej obety a lásky k ľuďom. Vyrobila ju žena, Beatrice Amerani, z významnej rodiny rytcov pápežskej mincovne.

Zdroj: VaticanNews, česká redakcia, redakčne upravené



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20250505033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]