Bratislava 4. mája (TK KBS) Teologická fakulta Trnavskej univerzity zorganizovala druhý ročník unikátneho seminára s názvom Peripatetická škola filozofie, ktorý spája fyzické putovanie s intelektuálnym a duchovným rastom. Študenti sa namiesto učební vydali na cesty v Malej Fatre, kde spojili pohyb, ticho, kontempláciu a filozofický dialóg.
Pokračovanie úspešného pilotu
Seminár nadviazal na minuloročnú iniciatívu Cesta prijatia seba a iných, ktorá ukázala silu formácie prostredníctvom chôdze a spoločného zdieľania. Praktické cvičenia podporujúce empatiu, otvorenosť a osobné sebapoznanie doplnila meditácia v prírode, pričom študenti si odnášali zážitok hlbokej premeny.
Filozofia v kroku: návrat ku koreňom
Pojem peripatetikos odkazuje na Aristotela a jeho spôsob výučby za chôdze. Aj fakulta sa rozhodla vrátiť k týmto koreňom a obnoviť umenie filozofovania prostredníctvom pohybu. „Kto kráča, učí sa načúvať tichu v sebe aj príbehom spolupútnikov,“ vysvetľuje prof. Miroslav Karaba, garant seminára.
Medzinárodná spolupráca a rozmer
Seminár sa konal v rámci jubilejného roka Pútnici nádeje a mal aj medzinárodný rozmer. Súčasťou tímu bol aj český odborník na pútnictvo František Burda, PhD., z Univerzity Hradec Králové, ktorý aktuálne pôsobí na fakulte vďaka programu Erasmus+.
Myslenie, ktoré formuje charakter
Hlavným cieľom seminára bolo prepojenie teórie kresťanskej filozofie a teológie s osobnou skúsenosťou. Chôdza ako metóda rozvíja nielen fyzickú výdrž, ale aj vnútorné kvality ako trpezlivosť, solidaritu a schopnosť reflektovať. Tak sa zo študijného predmetu stáva cesta k múdrosti a zrelosti.
Zdroj: Teologická fakulta TU, redakčne upravené