Bratislava 14. februára (TK KBS) Sixtínska kaplnka, nachádzajúca sa vo Vatikánskom paláci, je jedným z najposvätnejších a najobdivovanejších miest kresťanského sveta.
Je známa predovšetkým ako miesto konkláve – zhromaždenia kardinálov, počas ktorého sa volí nový pápež. Aj nadchádzajúce konkláve, ktoré sa začne v stredu 7. mája, bude pod monumentálnym Posledným súdom Michelangela.
Od roku 1559 je Sixtínska kaplnka stálym dejiskom voľby hlavy Katolíckej cirkvi. Jej umelecká a duchovná hodnota je nevyčísliteľná. Rozmery kaplnky – 41 x 13 x 21 metrov – údajne kopírujú rozmery starozákonného Šalamúnovho chrámu. Bola vybudovaná pápežom Sixtom IV. ako pápežská súkromná kaplnka – „nová Šalamúnova hala“. Práve od jeho mena nesie aj svoj názov.
V rokoch 1481 až 1482 vyzdobili jej steny niektorí z najvýznamnejších umelcov talianskej renesancie: Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Domenico Ghirlandaio a Cosimo Rosselli. Na ľavej strane zachytili výjavy zo života Mojžiša, na pravej strane zasa zo života Ježiša Krista, čím symbolicky spojili Starý a Nový zákon.
Vrcholným dielom kaplnky je však nepochybne Michelangelovo dielo. Medzi rokmi 1508 – 1512 namaľoval na strop cyklus fresiek znázorňujúcich Stvorenie sveta, Adama a Evy či Noema. Neskôr, v rokoch 1534 – 1541, vytvoril na čelnej stene Posledný súd – monumentálne zobrazenie Krista ako Sudcu sveta. Pre tento výjav museli byť odstránené tri staršie fresky.
Sixtínska kaplnka nie je len miestom umeleckého obdivu, ale aj modlitby a liturgického slávenia. Každoročne sa tu na sviatok Krstu Pána slávia krsty detí zamestnancov Vatikánu. Pápeži tu opakovane udeľovali túto sviatosť, ako to urobil aj Svätý Otec František, naposledy v januári 2024.
Zachovanie fresiek v dobrom stave je výzvou, ktorej sa dlhé roky venoval Gianluigi Colalucci, vedúci reštaurátor Vatikánskych múzeí. Colalucci zomrel v roku 2021, len krátko po svojej poslednej návšteve Vatikánu. Dnes už kaplnka disponuje moderným systémom klimatizácie a osvetlenia, ktoré zohľadňujú vysoký počet návštevníkov – niekoľko miliónov ročne.
Sixtínska kaplnka tak ostáva nielen srdcom umeleckého dedičstva ľudstva, ale aj miestom, kde sa v tichu a modlitbe rozhoduje o budúcnosti Katolíckej cirkvi. Jej história, krása i symbolika v sebe spájajú vieru, umenie a univerzálnosť duchovného odkazu.
V súvislosti s blížiacim sa konkláve Riaditeľstvo Vatikánskych múzeí informovalo, že od soboty 26. apríla je pre verejnosť uzavretá Sixtínska kaplnka aj Vatikánske záhrady.
Zdroj: Archív TK KBS