[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 02. 05. 2025   Meniny má Žigmund      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup, vyhnanec, učiteľ Cirkvi a neúnavný bojovník proti bludu – sv. Atanáz
P:3, 02. 05. 2025 09:00, DOM



Foto: Wikimedia Commons


Bratislava 2. mája (TK KBS) V liturgickom kalendári si pripomíname svätého Atanáza, biskupa a učiteľa Cirkvi.

Sv. Atanáz sa narodil okolo roku 296 v egyptskom meste Alexandria v kresťanskej rodine. Od mladosti sa vzdelával pod dohľadom Alexandra, ktorý sa neskôr stal alexandrijským biskupom. V prostredí viery a učenosti rástol v čnosti a múdrosti.

Duchovné uzobranie s pustovníkmi

Roku 315 odišiel na púšť, aby v tichu a samote prehĺbil svoj duchovný život po boku sv. Antona, otca mníšskeho života. Práve tam vznikli jeho prvé významné spisy, ako Reč proti pohanom a O vtelení Slova.

Začiatok boja proti arianizmu

Ako diakon sa v roku 319 postavil proti bludu arianizmu, ktorý popieral božstvo Krista. V roku 325 sprevádzal svojho biskupa na Prvom nicejskom koncile, kde za neho verejne vystúpil a jasne obhájil pravú katolícku náuku.

Mladý patriarcha v čase nepokoja

Po smrti biskupa Alexandra bol v roku 328 zvolený za patriarchu Alexandrie. Aj keď mal len okolo tridsať rokov, prijal túto službu s veľkou pokorou. Jeho odhodlanie pokračovať v boji proti herézam spôsobilo, že bol opakovane prenasledovaný.

Vyhnanstvá a prenasledovania

Počas svojho života bol Atanáz päťkrát donútený odísť do vyhnanstva. Prvýkrát musel ujsť v roku 335 do Trevíru v dnešnom Nemecku. Vrátil sa roku 337, ale opakovane bol vyháňaný pre svoju nekompromisnú vernosť Nicejskému vyznaniu viery.

Synoda v Alexandrii a cisársky hnev

V roku 362 zvolal synodu biskupov, ktorá sa zaviazala k učeniu nicejského koncilu. Táto udalosť vyvolala hnev cisára Juliána Odpadlíka. Atanáz bol opäť nútený utiecť, ale po Juliánovej smrti sa mohol vrátiť – hoci len do ďalšieho útoku zo strany cisára Valensa.

Podpora veriacich a návrat do služby

Keď sa ľud Alexandrie postavil na jeho obranu, cisár ustúpil a Atanáz sa mohol naposledy vrátiť. Zvyšok života strávil v pokoji, písal obranné spisy a vysvetľoval svoju vieru a konanie počas vyhnanstiev.

Víťazstvo nad arianizmom

Hoci sa počas jeho života arianizmus rozšíril takmer po celom kresťanskom svete, koncom 4. storočia bol už na ústupe. Práve sv. Atanáz svojou vytrvalosťou, učením a odvahou zohral kľúčovú úlohu pri návrate Cirkvi k pravej viere.

Zomrel ako víťaz viery

Svätý Atanáz zomrel 2. mája 373 v Alexandrii. Cirkev ho uctila titulom Učiteľ Cirkvi. Jeho meno – znamenajúce „nesmrteľný“ – sa stalo symbolom večne živej viery, ktorú chránil za každú cenu.

Patrón a príklad vytrvalosti

Svätý Atanáz je patrónom proti bolestiam hlavy, ale predovšetkým je príkladom odvahy, vernosti a neústupnosti v obrane pravdy. Jeho sviatok si pripomíname 2. mája.

Zdroj: Životopisy svätých, redakčne upravené



( TK KBS, zs, ml; pz ) 20250502001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]