New York 30. apríla (VaticanNews) Generálny tajomník OSN Antonio Guterres sa prihovoril delegátom 193 členských štátov OSN, aby si pripomenuli osobnosť pápeža Františka týždeň po jeho smrti, a nazýva ho „mužom viery schopným budovať mosty medzi náboženstvami, obhajcom marginalizovaných, hlasom mieru vo svete poznačenom vojnami“.
Generálny tajomník OSN pripomenul slová pápeža Františka, ktoré povedal na pôde OSN v roku 2015. Pápež pred Valným zhromaždením definoval túto organizáciu ako reprezentatívne miesto ľudskej rodiny, ktorá je schopná pracovať jednotne a v harmónii „nielen pre pokoj, ale v pokoji, a nielen pre presadzovanie spravodlivosti, ale v duchu spravodlivosti“.
Prostredníctvom encykliky Fratelli Tutti pápež František opätovne zdôraznil nevyhnutnosť väčšej sociálnej spravodlivosti a rovnosti vo svete a vytýčil „jasnú hranicu medzi chamtivosťou na jednej strane a chudobou, hladom, diskrimináciou a utrpením na strane druhej“, pripomenul generálny tajomník OSN.
Prijímanie a integrácia
Antonio Guterres pri spomienke na svoje pôsobenie vo funkcii vysokého komisára pre utečencov využil príležitosť, aby pripomenul záväzok zosnulého pápeža upozorniť na drámu utečencov a migrantov.
„Pápež František,“ píše Antonio Guterres, „vždy vyjadroval svoje presvedčenie, že viera musí byť hnacím motorom činov a záväzkov.“ Pri príležitosti posledného Svetového dňa utečencov vyzval všetky krajiny, aby „prijímali, podporovali, sprevádzali a integrovali tých, ktorí klopú na ich dvere“.
Odsúdenie vojen
Pápež František bol pokorným pútnikom do vojnou zmietaných krajín po celom svete – od Iraku po Južný Sudán a Konžskú demokratickú republiku – odsudzujúc násilie a podporujúc zmierenie.
A predovšetkým, píše sa v posolstve, „pevne bránil nevinných, ktorí uviazli vo vojnách v Gaze a na Ukrajine. Jeho pozvaním,“ pokračoval generálny tajomník, „je nezatvárať oči pred obeťami vojen a násilia“.
Príklad, ktorý treba nasledovať
Pokračujúc vo francúzštine a španielčine Antonio Guterres zrekapituloval magistérium pápeža Františka na obranu „spoločného domova“, pričom citoval encykliku Laudato sì, v ktorej pápež „zdôraznil zjavnú súvislosť medzi degradáciou životného prostredia a degradáciou ľudskej existencie“.
Ako pripomenul čelný predstaviteľ OSN, rok 2025 bol vyhlásený za Rok nádeje: „Teraz je na nás, aby sme túto nádej podporovali.“ V závere svojho prejavu Antonio Guterres vyzval Valné zhromaždenie, aby obnovilo svoj záväzok k mieru, ochrane ľudskej dôstojnosti a podpore sociálnej spravodlivosti.
Stefano Leszczynski – VaticanNews
Preklad: Zuzana Klimanová