[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 01. 05. 2025   Meniny má Sviatok práce      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Mauro Gambetti pri omši Novendiales: Vidieť Boha v každom človeku
P:3, 30. 04. 2025 08:45, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 30. apríla (TK KBS) Pri štvrtej svätej omši Novendiales, v utorok 29. apríla v Bazilike svätého Petra počas deväťdňového obdobia modlitieb po úmrtí pápeža Františka, predniesol homíliu kardinál Mauro Gambetti.

Vo svojom príhovore sa zamýšľal nad podobenstvom o Poslednom súde z Matúšovho evanjelia, kde Kristus – Syn človeka – zhromažďuje všetky národy, aby oddelil ovce od capov.

Zdroj: VaticanNews

Obraz z evanjelia je známy: ovce symbolizujú vernosť, miernosť a starostlivosť o iných, kým kozy predstavujú pýchu a sebectvo. Kardinál Gambetti však vyzval k hlbšej reflexii: „Aký postoj stelesňujeme – ako jednotlivci aj ako cirkevné spoločenstvo?“

Zdôraznil, že vstup do Božieho kráľovstva nie je podmienený dokonalosťou, ale vnímavosťou voči druhému človeku. „Pane, kedy sme ťa videli?“ pýtajú sa v evanjeliu tí, ktorí sú nakoniec prijatí. Sloveso použité v origináli – oraó – znamená nielen „vidieť“, ale „skutočne spoznať“. Krista stretávame vtedy, keď s otvoreným srdcom pristupujeme k iným, najmä k tým najzraniteľnejším.

V tejto súvislosti kardinál pripomenul slová teológa Elia Citteria: „Slovo sa stalo telom – kto sa dotýka človeka, dotýka sa Boha; kto ctí človeka, ctí Boha; kto ním pohŕda, pohŕda Bohom.“ Táto pravda je podľa neho jadrom evanjelia i srdcom Cirkvi.

Takúto ľudskosť podľa kardinála zosobňoval aj zosnulý pápež František. Citoval rozlúčku spisovateľky Edith Bruckovej, ktorá o pápežovi napísala: „Bol to človek, ktorý miloval, dojímal sa, plakal, prosil o mier... Jeho ľudskosť bola nákazlivá, obmäkčila aj kamene.“

V čase modlitby a smútku nad odchodom Svätého Otca zaznela aj výzva, aby „kresťanská ľudskosť“ zostala stredom poslania Cirkvi. Kardinál pripomenul slová pápeža Františka: „Každý, každý, každý je povolaný žiť v Cirkvi.“ Dnes tieto slová znejú silnejšie než kedykoľvek predtým.

V prvom čítaní zaznel príbeh Petra a Kornélia – vzor otvorenosti, dôvery a hlásania evanjelia cez vzťah, nie cez strach. A v deň sviatku svätej Kataríny Sienskej, ktorej odvaha a láska ku Kristovi nepoznali hranice, zaznelo aj pripomenutie, že sme povolaní žiť v blízkosti ľudí – tak, ako to urobil Boh sám.

Zdroje: VaticanNews, anglická a talianska redakcia/Cirkev.cz, redakčne upravené



( TK KBS, VaticanNews, en, it, ci, ml; kj ) 20250430001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]