Bratislava 23. apríla (TK KBS) Na Druhú veľkonočnú nedeľu si pripomíname sviatok Božieho milosrdenstva (27. apríla 2025). Nedeľa Božieho milosrdenstva alebo sviatok Božieho milosrdenstva sa vďaka sv. Jánovi Pavlovi II. slávi v celej Cirkvi od roku 2000.
Sviatok Božieho milosrdenstva, známy aj ako Nedeľa Božieho milosrdenstva, sa slávi v celej Katolíckej cirkvi od Jubilejného roku 2000. O jeho zavedenie sa zaslúžil sv. Ján Pavol II., ktorý tak splnil prosbu Ježiša Krista, adresovanú sv. sestre Faustíne Kowalskej ešte v roku 1931 v poľskom Plocku. Ježiš jej vtedy povedal:
„Túžim, aby bol ustanovený sviatok milosrdenstva. Chcem, aby obraz, ktorý namaľuješ štetcom, bol slávnostne posvätený na prvú nedeľu po Veľkej noci. Táto nedeľa nech je sviatkom milosrdenstva“ (Denníček 49).
Teologická hĺbka sviatku
Výber prvej nedele po Veľkej noci za sviatok milosrdenstva nie je náhodný. Táto nedeľa zdôrazňuje úzke prepojenie medzi tajomstvom Veľkej noci – Kristovým utrpením, smrťou a zmŕtvychvstaním – a tajomstvom Božieho milosrdenstva. Na túto súvislosť nadväzuje aj novéna z Korunky Božieho milosrdenstva, ktorá sa začína na Veľký piatok a vedie veriacich k sviatku milosrdenstva.
Sviatok ako prameň milostí
Sviatok Božieho milosrdenstva nie je len liturgickou udalosťou, ale aj výnimočným dňom milosti pre všetkých ľudí. Pán Ježiš o ňom povedal: „Túžim, aby sviatok milosrdenstva bol úkrytom a útočišťom pre všetky duše, zvlášť pre úbohých hriešnikov… Dávam im poslednú nádej na záchranu – sviatok môjho milosrdenstva“ (Denníček 699, 965).
Výnimočné prisľúbenia Krista
S týmto sviatkom sú spojené mimoriadne prisľúbenia. Ježiš prisľúbil úplné odpustenie vín i trestov tým, ktorí v tento deň pristúpia k prameňu života:
„V tento deň je otvorené vnútro môjho milosrdenstva. Vylievam celé more milostí na duše, ktoré sa priblížia k prameňu môjho milosrdenstva… Nech sa žiadna duša nebojí priblížiť sa ku mne, hoci by jej hriechy boli ako šarlát“ (Denníček 699, 300).
Podmienky prijatia milostí
Aby veriaci mohli naplno využiť milosti tohto dňa, je potrebné - dôverovať Božej dobrote, prejavovať činorodú lásku k blížnym, byť v stave milosti posväcujúcej (po sviatosti zmierenia) a prijať sväté prijímanie.
Ako povedal Ježiš: „Žiadna duša nebude ospravedlnená, kým sa s dôverou neobráti k môjmu milosrdenstvu… Kňazi majú v tento deň hovoriť dušiam o mojom veľkom a nepochopiteľnom milosrdenstve“ (Denníček 570).
Sviatok milosrdenstva – nádej pre svet
Sviatok Božieho milosrdenstva je výzvou k dôvere, pokániu a otvorenosti voči Božej láske. Je dňom, keď sa nebo skláňa k zemi s otvorenou náručou a ponúka záchranu tým, ktorí ju s pokorou hľadajú.
Zdroj: milosrdenstva.sk, redakčne upravené