Gambetti: Cirkev má byť eucharistickým ľudom služby, blízkosti a lásky P:3, 18. 04. 2025 07:15, ZAH
Foto: Vatican Media
Vatikán 17. apríla (TK KBS) „Ježiš neprišiel, aby víťazil, zbieral potlesk či hromadil majetok. Jediné, čo ho zaujíma, je láska,“ povedal kardinál Mauro Gambetti, arcikňaz Baziliky svätého Petra, počas liturgie Večere Pánovej na Zelený štvrtok vo Vatikáne. Slávením svätej omše sa otvorilo veľkonočné trojdnie – srdce kresťanského liturgického roka.
Zdroj: VaticanNews
Kardinál vo svojej homílii pozval veriacich, aby vstúpili do dynamiky, ktorou žil Ježiš: blízkosť, dávanie a prijímanie, služba a pokorné zdieľanie.
Zdroj: VaticanNews
Kardinál Gambetti sa zamýšľal nad symbolikou prvej židovskej Paschy v Egypte – v čase otroctva, útlaku a bolesti. Pripomenul, že krv baránka na dverách bola nielen znakom ochrany, ale aj znakom Božej blízkosti, ktorá neodsudzuje, ale zachraňuje. Túto symboliku preniesol aj na Kristovu Veľkú noc – ktorá sa neodohrávala v čase slávy, ale uprostred nespravodlivosti, zrady a opustenosti.
„Ježiš nežije ako ten, kto očakáva, že mu budú slúžiť – ale ako ten, kto kľačí, kto umýva nohy. Aj dnes. Aj mne. Aj tebe,“ zdôraznil kardinál. Tento jednoduchý, ale mocný čin lásky – umývanie nôh – označil za jadro kresťanského kňazstva. „Srdce Ježišovo je srdcom kňaza,“ dodal. A práve takého kňaza, takú Cirkev svet dnes potrebuje: nie triumfálnu, ale pokornú, nie vzdialenú, ale blízku, nie sebestačnú, ale schopnú slúžiť a prijímať.
V tomto duchu kardinál povzbudil k premýšľaniu nad tým, čo znamená byť eucharistickým ľudom: „Byť Eucharistiou znamená stať sa tým, čo prijímame. Znamená to lámať sa pre druhých, zdieľať sa, byť otvoreným srdcom, ktoré prijíma aj napriek slabostiam a nedokonalostiam.“
Pripomenul tiež, že Ježiš si nezvolil dokonalých nasledovníkov – pri poslednej večeri sedeli s ním ľudia rôznorodí: impulzívni, ctižiadostiví, úprimní aj zradcovia. No všetkých miloval a všetkým slúžil. „Aj dnes je medzi nami Judáš – v systémoch, ktoré uprednostňujú zisk pred človekom, v pokušení zradiť posvätné pre pohodlie či moc. A predsa Ježiš stále kľačí. Umýva nohy. Nežiada dokonalosť, žiada blízkosť.“
Na záver slávenia vyzval veriacich i celú Cirkev, aby sa nechali formovať Eucharistiou – aby konali ako Ježiš, milovali ako on, slúžili ako on. „Pane Ježišu, ďakujem, že k nám prichádzaš každý deň v pokornej forme chleba a vína. Urob aj z nás Eucharistiu,“ zakončil kardinál Gambetti modlitbou.