[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 04. 12. 2024   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František katolíckym pedagógom: Podporujte „kultúru zvedavosti“
P:3, 11. 11. 2024 15:57, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 9. novembra (VaticanNews) „Vaše stretnutie má osobitný význam pre Cirkev, ktorú svätý Pavol VI. nazval „odborníkom na ľudskosť“, čo si vždy vyžaduje angažovanosť vo výchovnej práci.“ Takto privítal Svätý Otec účastníkov univerzitného sympózia „Service-Learning and the Global Education Pact“. V sobotu 9. novembra ich prijal v Klementínskej sále Apoštolského paláca vo Vatikáne.

Ide o výročné 5. stretnutie programu „Globálnej výchovnej aliancie“, vytvorenej na podnet pápeža Františka, v kontexte solidárneho učenia a služby. Konalo od 7. do 8. novembra na Univerzite LUMSA v Ríme. Pápež František viac než dvom stovkám účastníkov sympózia pripomenul, že vzdelávanie nie je len „odovzdávaním obsahu, ale premenou života“, je „nácvikom videnia komplexnosti sveta.“ Ďalej vysvetlil:

„V Ježišovej pedagogike je tento štýl veľmi zreteľný: nachádza sa v jednej z jeho najčastejších foriem učenia, v podobenstvách. Ich rozprávaním Pán nehovorí abstraktným spôsobom, ktorý môže pochopiť len elita, ale jednoduchým spôsobom, ktorý je prístupný všetkým. (...) Ježiš sa usiluje o to, aby poslucháč nezostal len príjemcom posolstva, ale aby sa zapojil do deja v prvej osobe.“

Podľa pápeža „dnešná globalizácia pre vzdelávanie predstavuje riziko“, pretože niektoré učebné programy sú „podriadené politickým a ekonomickým záujmom“. Ako upozornil, „táto uniformita v sebe skrýva formy ideologického podmieňovania“, ktoré zo vzdelávania robia „nástroj na dosiahnutie úplne iných cieľov, než je podpora ľudskej dôstojnosti a hľadanie pravdy“. Pripomenul tiež, že pre školu alebo univerzitu, ktoré sa nazývajú „katolícke“, to „neznamená len pridanie čestného prídavného mena k jej názvu“, ale „záväzok pestovať osobitný pedagogický štýl a vyučovanie v súlade s učením evanjelia“.

Ďalej Petrov nástupca vyzval hostí k  „spojenectvu“, ktoré bude „zdrojom mieru, spravodlivosti,“ a „intenzívnejšej spolupráce“, a dodal:

„Jedno africké príslovie hovorí, že na vzdelanie dieťaťa je potrebná celá dedina. (...) Je potrebné, aby dozrelo vzdelávacie spojenectvo medzi všetkými, ktorí prispievajú k rastu človeka v jeho vedeckých, politických, umeleckých, športových a iných prejavoch. Vzdelávanie v skutočnosti nie je činnosť, ktorá sa končí, keď opustíme triedu alebo knižnicu: pokračuje v živote, v stretnutiach a na cestách, po ktorých denne prechádzame.“

Pápež na záver pozval „všetky katolícke školy“, aby „odvážne uskutočnili potrebné zmeny“ a to podľa dvoch zásad: „skutočnosť je nadradená myšlienke“ a „celok je nadradený časti“ (Evangelii gaudium, 231– 237).

Svätý Otec vysvetlil: „Po prvé, pedagogické projekty by mali študentov priviesť do kontaktu s realitou okolo nich, aby sa na základe skúseností naučili pretvárať svet nie pre svoj vlastný prospech, ale v duchu služby. Po druhé, katolícke vzdelávanie bude musieť podporovať „kultúru zvedavosti“ a oceňovať umenie klásť otázky. Podporujme mladých ľudí v tomto skúmaní seba a sveta bez toho, aby sme vedomosti obmedzili na schopnosť mysle, ale aby sme ich doplnili šikovnosťou pracovitých rúk a veľkorysosťou zanieteného srdca.“

Miroslava Holubíková – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20241111050   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]