[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 14. 10. 2024   Meniny má Boris      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavili druhé zasadnutie synody, Slovensko zastupi arcibiskup Maxim a biskup Forgáč
P:3, 17. 09. 2024 14:30, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 17. septembra (TK KBS) Synoda je časom modlitby, „nie kongresom“, ale „cirkevným zhromaždením, ktoré sa modlí“, časom načúvania Božiemu slovu a Duchu, a tiež príležitosťou prosiť Boha o odpustenie za hriechy Cirkvi. Takto predstavil generálny sekretár synody kardinál Mario Grech na tlačovej konferencii 16. septembra druhé zasadanie 16. riadneho generálneho zhromaždenia biskupskej synody, ktoré bude od 2. do 27. októbra v Ríme. 

Medzi 368 účastníkmi, z torýoch je 272 biskupov a 96 nebiskupov, budú aj prešovský arcibiskup metropolita Mons. Jonáš Maxim a košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč. 

Pápež František pri začatí synodálnej cesty 9. októbra 2021 zdôraznil, že „protagonistom synody je Duch Svätý“. V Tlačovom stredisku Svätej stolice prefekt Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini, predseda informačnej komisie synody, predstavil prejavy, ktoré vykresľovali priebeh synodálneho zhromaždenia.

Zdroj: VaticanNews 

Duchovné cvičenia a kajúca vigília

Kardinál Grech vysvetlil, že tomuto druhému a záverečnému zasadaniu synody o synodalite budú, rovnako ako prvému, „predchádzať dva dni duchovných cvičení“ 30. septembra a 1. októbra vo Vatikáne, ktoré povedú svojimi úvahami dominikán otec Timothy Radcliffe a benediktínka Ignazia Angeliniová, ktorí potom budú spolu s kamaldulským otcom Matteom Ferrarim, povereným liturgiami, a mníchmi z Camaldoli animovať modlitby počas synodálnych dní. Novinkou tohto roka bude na záver rekolekcií kajúca vigília v utorok 1. októbra večer v Bazilike svätého Petra, ktorej bude predsedať pápež František. Organizuje ju Generálny sekretariát synody a rímska diecéza v spolupráci s Úniou vyšších predstavených (USG) a Medzinárodnou úniou vyšších predstavených (UISG), bude ju možné sledovať vo vatikánskych médiách a je otvorená všetkým, najmä mladým ľuďom, „pretože práve im je zverené posolstvo, že Cirkev je v tejto dynamike obrátenia,“ poznamenal kardinál, a pretože „mladí ľudia trpia za naše hriechy a za hriechy v Cirkvi,“ dodal generálny spravodajca zhromaždenia, kardinál Jean-Claude Hollerich, luxemburský arcibiskup. Súčasťou slávnosti bude čas na vypočutie troch svedectiev ľudí, ktorí trpeli hriechom zneužívania; hriechom vojny; hriechom ľahostajnosti k dráme prítomnej v narastajúcom fenoméne všetkých migrácií. Následovať bude vyznanie niektorých hriechov, aby „človek spoznal, že je súčasťou tých, ktorí svojou nečinnosťou alebo konaním spôsobujú utrpenie, zodpovední za zlo, ktorým trpia nevinní a bezbranní,“ upresnil Grech. Konkrétne bude vyznaný hriech proti mieru; hriech proti stvoreniu, proti pôvodným obyvateľom, proti migrantom; hriech zneužívania; hriech proti ženám, rodine, mladým ľuďom; hriech učenia používaného ako kameň, ktorým sa hádže po ľuďoch; hriech proti chudobe; hriech proti synodalite – nedostatok načúvania, spoločenstva a účasti všetkých. Na záver pápež v mene všetkých veriacich prednesie prosbu o odpustenie Bohu a sestrám a bratom celého ľudstva.

Ekumenická modlitba

Spolu s Františkom, prítomnými bratskými delegátmi a ďalšími predstaviteľmi cirkví a cirkevných spoločenstiev prítomnými v Ríme sa potom uskutoční ekumenická modlitba, ktorá bude 11. októbra večer opäť vo Vatikáne na Námestí Prvomučeníkov, kde sa podľa tradície odohralo Petrovo umučenie. Tento dátum má pripomínať začatie II. vatikánskeho koncilu, ku ktorému došlo v rovnaký deň pred 62 rokmi. A napokon 21. októbra sa uskutoční ďalší deň duchovných cvičení s ohľadom na rozlišovanie o návrhu záverečného dokumentu. Budú sa teda striedať „chvíle osobnej modlitby, dialógu a spoločenstva medzi nami, bratského spoločenstva v načúvaní a vo vzájomnej láske a spoločenstva v modlitbe,“ zdôraznil kardinál Grech, ktorý tiež vyzval rehoľné spoločenstvá, najmä tie, ktoré vedú kontemplatívny život, a všetkých veriacich k modlitbe, „aby členovia zhromaždenia boli poslušní hlasu Ducha Svätého“.

Štyri fóra otvorené pre všetkých

Ďalšou novinkou budú štyri teologicko-pastoračné fóra otvorené pre všetkých, vrátane novinárov akreditovaných v Tlačovom stredisku Svätej stolice. Dve fóra sa budú konať súčasne 9. októbra o 18:00 na tému „Boží ľud, subjekt misie“ v sále jezuitskej kúrie a „Úloha a autorita biskupa v synodálnej Cirkvi“ v Augustiniáne. Ďalšie dve sa uskutočnia rovnako v rovnakom čase 16. októbra o 18:00 na tému „Vzájomné vzťahy medzi miestnou a univerzálnou Cirkvou“ v sále jezuitskej kúrie a „Výkon primátu a biskupská synoda“ v Augustiniáne. Každé fórum sa bude zaoberať témou relevantnou z ekleziologického hľadiska, spojenou s obsahom Instrumentum laboris, upresnil Mons. Riccardo Battocchio, zvláštny sekretár XVI. riadneho generálneho zhromaždenia biskupskej synody, a bude zahŕňať účasť teológov, kánonistov, biskupov a ďalších osôb zapojených do zhromaždenia biskupov, s ktorými bude možné viesť dialóg. Fóra budú dostupné aj online. „Zhromaždenie sa otvára vonkajšiemu svetu s vedomím, že témy sú zaujímavé aj pre tých, ktorí chcú mať informácie nielen o dynamike a o tom, čo sa na zasadnutí deje, ale aj o tom, o čom zasadnutie je,“ zdôraznil Battocchio.

Synoda v číslach

O počtoch účastníkov druhého zasadania synody informoval kardinál Hollerich, ktorý uviedol, že „nedošlo k žiadnym zásadným zmenám“ v porovnaní s prvým zasadnutím. Celkovo je členov, teda tých, ktorí majú právo hlasovať, „368, z toho 272 biskupov a 96 nebiskupov“. Došlo k 26 zmenám, väčšinou k výmenám, pričom osobitne pozvaných je 8 a bratských delegátov pribudlo z 12 na 16: „Pápež František umožnil zvýšiť ich počet vzhľadom na veľký záujem, ktorý o túto synodálnu cestu prejavili sesterské cirkvi.“ Kardinál Grech opäť potvrdil prítomnosť dvoch biskupov z Číny: „Štátny sekretariát nás informoval o ich menách, iné informácie nemáme.“ Na druhej strane, v súvislosti so zámennými menami niektorých účastníkov zdôraznil, že k zmenám došlo na žiadosť samotných účastníkov: „Niektorí zo zdravotných dôvodov, iní sa rozhodli nevrátiť, v žiadnom prípade pápež nikoho nevylúčil.“

Kroky, ktoré treba podniknúť

Giacomo Costa, zvláštny sekretár XVI. riadneho generálneho zhromaždenia biskupskej synody, prešiel k jadru práce a upresnil, že druhé zasadnutie bude musieť „naznačiť kroky, ktoré treba podniknúť“ v súvislosti s témami navrhnutými v ,Instrumentum laboris‘, s ohľadom na „konkrétnosť“ a „rozmanitosť miestnych kontextov“ a „bohatstvo už prebiehajúcich synodálnych skúseností“. Synodálne zhromaždenie bude pracovať na základe „piatich modulov, z ktorých každý bude striedavo zasadať na plenárnom zhromaždení (tzv. generálna kongregácia) a v pracovných skupinách (Circuli minores)“. Prvé štyri moduly budú mať každé „špecifické tematické zameranie, ktoré bude pozostávať z jednej časti ,Instrumentum laboris‘“. Tridsaťšesť pracovných skupín bude rozdelených do piatich jazykových sekcií; ich práca bude, rovnako ako na zasadnutí v roku 2023, „štruktúrovaná podľa metódy rozhovoru v Duchu“ s odborným facilitátorom, ktorý bude pomáhať „rozhovoru z metodologického hľadiska, bez zásahu do obsahu“. Každá jazyková sekcia pripraví krátke zhrnutie, ktoré bude predložené na nasledujúcej generálnej kongregácii.

Komunikácia

Sheila Pires, tajomníčka Komisie pre informácie, vo videohovore predstavila novinárom logistiku a uviedla niektoré akcie v kalendári. „Pokiaľ ide o komunikáciu, druhé zasadnutie bude mať iný rytmus než prvé: menej plenárnych zasadaní, viac prestávok na rozjímanie, modlitbu a rozlišovanie,“ upozornila. Ruffini zase pripomenul, že podľa článku 24 rokovacieho poriadku synody je „každý z účastníkov viazaný mlčanlivosťou“, aby sa „chránilo slobodné rozlišovanie každého a všetkých“ a aby si „odpočinuli od hluku, do ktorého sme všetci ponorení, a vyhli sa stereotypu otázok a odpovedí“. Táto metóda, ako povedal Ruffini a pripomenul pápežove slová z minulého roka, „môže pomôcť svetu, nielen cirkvi, na mnohých frontoch a v mnohých otázkach“, napríklad pri vojnách. Touto metódou je zastaviť sa, načúvať jeden druhému a porozumieť si.

Zdroj: VaticanNews – česká redakcia
Preložil: M. Lipiak



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240917040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]