[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 09. 2024   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Olympijské hry v Paríži sú poučením o zmierení pre svet plný konfliktov
P:3, 25. 07. 2024 12:55, ZAH



Foto: Vatican Media


Paríž 25. júla (VaticanNews) Od stredy 24. júla vo francúzskom hlavnom meste prebiehajú prvé športové súťaže, ale otvárací ceremoniál Olympijských hier 2024 sa uskutoční až v piatok 26. júla večer. Viac ako 10 000 športovcov z 205 krajín sveta oživí tieto olympijské hry, ktoré sa konajú v geopolitickom kontexte ovplyvnenom prebiehajúcimi vojnami.

XXXIII. olympijské hry otvorí ceremoniál najprv na lodiach po rieke Seine a potom na priestranstve Trocadéro pred Eiffelovou vežou v Paríži. V tíme športovcov „utečencov“ sa zúčastňuje 36 športovcov z 11 rôznych krajín, ktorí súťažia v 12 športoch. Pochádzajú z Demokratickej republiky Kongo, Eritrey, Etiópie, Sudánu, Južného Sudánu, Sýrie, Iránu, Kamerunu, Afganistanu, Kuby a Venezuely. Zloženie tímu schválila Výkonná rada Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a vychádza z viacerých kritérií vrátane športových výkonov jednotlivých športovcov a ich štatútu utečenca, ktorý overil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Tento ročník olympijských hier však bude ovplyvnený aj svetovou geopolitickou situáciou, konfliktmi a významnými udalosťami, ktoré otriasajú svetovou spoločnosťou a verejnou mienkou. Najväčšie kontroverzie vyvoláva rozhodnutie výboru MOV zakázať účasť Ruska a Bieloruska ako národov. Tieto dve krajiny sú formálne vylúčené z hier kvôli útoku Moskvy na Ukrajinu. Jednotliví športovci sa však budú môcť zúčastniť ako jednotlivci, hoci bez vlajky a štátnej hymny.

Je tu nádej, že táto oslava športu môže „nakaziť“ medzinárodnú diplomaciu, aby sa dospelo k „olympijskému prímeriu“ a zastavili sa prebiehajúce vojny, ako to pripomenul aj pápež František v nedeľu 21. júla pri modlitbe Anjel Pána, keď uviedol: „Dúfam, že táto udalosť bude znamením inkluzívneho sveta, ktorý chceme budovať, a že športovci budú so svojím športovým svedectvom poslami mieru.“ Jeho ďalšie slová vyjadrili nádej, aby sa olympijské hry stali „príležitosťou na uzavretie prímeria vo vojnách a prejavom úprimnej túžby po mieri“. Pri príležitosti letných olympijských hier bol v Paríži otvorený aj „olympijský kostol“. Ide o Kostol svätej Márie Magdalény v srdci hlavného mesta Francúzska. Počas olympijských hier sa v ňom budú každý deň konať bohoslužby pre iný národ a naplánované sú aj hudobné programy a ďalšie podujatia.

Marco Guerra, Miroslava Holubíková – VaticanNews

Vatikánski športovci listom povzbudili účastníkov Olympijských hier

„Olympijské prímerie a účasť tímu utečencov na súťaži sú dva podnety k mieru, ktoré celá veľká športová rodina obnovuje v temnom čase pre ľudstvo.“ Tieto slová čítame v liste, ktorý napísalo oficiálne multišportové združenie Svätej stolice „Athletica Vaticana“ športovcom, ktorí sa zúčastňujú na Olympijských hrách v Paríži. List bol zaslaný pri príležitosti začínajúceho svetového športového podujatia v stredu 24. júla.

„Olympijské hry - a od 28. augusta aj paralympiáda - sú predovšetkým príbehmi žien a mužov, ktorí dnes nedokážu zastaviť „tretiu svetovú vojnu po častiach“ (ako ju nazýva pápež František), ale naznačujú možnosť bratskejšieho ľudstva,“ píše sa v liste, kde sa dodáva, že prostriedkom bratstva je tu práve „jazyk športového dialógu“, ktorý je „zrozumiteľný pre všetkých“. Ako ďalej čítame v liste, „šport nie je len víťazstvo alebo prehra,“ ale je to „cesta životom, ktorú nikdy neabsolvujete sami.“ V tejto súvislosti členovia vatikánskeho športového združenia pripomínajú v liste slová pápeža Františka, že „ide o veľkú ‚štafetu‘ v ‚maratóne života‘, pričom štafeta sa odovzdáva z ruky do ruky a dbá sa na to, aby nikto nezostal sám, aby sa tempo prispôsobilo tempu posledného.“

List pripomína aj pápežove povzbudenie, že v čase vojen sú to práve športovci, ktorí „nám rozprávajú príbehy vykúpenia, nádeje, začleňovania.“ A opäť vatikánske združenie upozorňuje na slová Svätého Otca, ktorý navrhuje, aby „kľúčovým slovom pre šport, dnes viac ako kedykoľvek predtým, bolo „blízkosť.“ A to aj k slovu „spoločne“, ktoré Medzinárodný olympijský výbor doplnil k slávnemu olympijskému heslu „Rýchlejšie, vyššie, silnejšie.“

Na záver oficiálne multišportové združenie Svätej stolice „Athletica Vaticana“ športovcom praje športové priateľstvo a emócie a povzbudzuje ich slovami: „Nikto nie je v športe sám: vedľa každého je tím, rodina, spoločenstvo. (...) Hry sú príležitosťou pre nádej, v malých i veľkých otázkach každého človeka a ľudstva. Áno, olympijské a paralympijské hry môžu byť stratégiami pre mier a protilátkami na vojnové hry.“

Miroslava Holubíková – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, mg, mh; ml ) 20240725016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]