[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zásah na katolícku školu v Gaze si vyžiadal mŕtvych i ranených
P:3, 09. 07. 2024 15:02, ZAHIlustračná fotografia

Gaza 9. júla (VaticanNews) Farár latinskej farnosti Svätej rodiny v pásme Gazy vyjadruje zdesenie po nedeľnom nálete a zásahu školy Svätej rodiny: „Toto zariadenie prijímalo mnoho utečencov. Ťažko povedať, koľko ľudí sa tam v čase bombardovania nachádzalo“. Latinský patriarchát Jeruzalema dôrazne odsudzuje útoky na civilistov a akékoľvek vojnové akcie, ktoré nezabezpečia, aby zostali mimo dejiska bojov.

„Škola bola zasiahnutá dvakrát, niekoľko ľudí bolo zabitých a mnoho zranených“, hovorí v rozhovore pre Vatican News duchovný otec Gabriel Romanelli, farár jedinej latinskej farnosti v Gaze. Škola je jedným z najdôležitejších katolíckych inštitútov v oblasti, ktorý sa nachádza v štvrti Rimal, niekoľko kilometrov od farnosti.

Prijímacie centrum pre utečencov

V súvislosti s útokom na školu zverejnil Latinský patriarchát Jeruzalema osobitné komuniké. Útok „zrejme uskutočnila izraelská armáda“, zdôrazňuje patriarchát, ktorý zároveň rozhodne odsudzuje všetky vojnové zločiny, do ktorých sú zapojení civilisti, a vyzýva k modlitbám za dosiahnutie dohody. Cieľom útoku sa stal objekt, ktorý, ako hovorí otec Romanelli, „od začiatku konfliktu hostí tisíce utečencov, ktorí už nemajú nič, predovšetkým nemajú domov, v ktorom by mohli žiť“.

Evakuovaná nemocnica

Nie je ľahké pochopiť, koľko ľudí bolo v škole presne v čase bombardovania, možno je to takmer nemožné. „Počet ľudí, ktorí tam boli ubytovaní, sa v priebehu času neustále menil. Na začiatku ich bolo viac ako tisíc, ale potom boli vyhnaní: neskôr sa však 700 vrátilo, pretože nevedeli, kam ísť, keďže v Gaze bolo takmer všetko zničené“, vysvetľuje farár. Ako dodáva, jednou z veľkých ťažkostí sú presuny: „Presun z jednej štvrte do druhej je veľmi komplikovaný, dá sa to len v prípade preukázaných potrieb, ako napríklad odviezť niekoho do nemocnice, ktorá bola včera tiež evakuovaná“.

Relatívny pokoj

Veriaci laici, rehoľníci, deti, o ktoré sa starajú sestry Matky Terezy z Kalkaty, zranení a vysídlenci, ktorí sú ubytovaní v latinskej farnosti v štvrti Zeitoun, momentálne žijú v relatívnom pokoji. „Celkovo je nás asi 500“, hovorí farár, „a vďaka veľkodušnosti Latinského patriarchátu Jeruzalema, pápeža a Svätej stolice môžeme počítať s dostatkom potravín, a to až tak , že sme mohli pomôcť ďalším 1 200 rodinám, čo nám umožnilo upevniť vzájomné vzťahy bratstva a blízkosti“. Čoho je však nedostatok, priznáva, sú niektoré lieky a palivo: „Pohonné hmoty sú pre nás nevyhnutné, pretože ich potrebujeme na čerpanie vody zo studní a na výrobu elektriny na svietenie alebo na dobíjanie batérií.“

Stále veľa strachu

Situácia je však naďalej vyhrotená - otec Romanelli spomína na ďalšiu udalosť, ktorá sa odohrala v nedeľu kúsok od jeho farnosti: „Armáda požiadala o evakuáciu piatich štvrtí, ktoré sa nachádzajú severne od farnosti Svätej rodiny, prakticky 100 metrov od nás. Hneď po žiadosti o vysťahovanie prišli bomby: „Počuli sme hlasné výbuchy“, uvádza, „a veľa črepín sa dostalo aj do našej oblasti. Je jasné, že je tu stále veľký strach“.

„Ježiš je tu v Gaze“

Ďalšou vecou, ktorá vo farnosti Svätej rodiny nechýba, je hlboká viera zmiešaná s nádejou, hoci niektoré pastoračné aktivity boli v posledných desiatich dňoch pozastavené kvôli zvýšeným náletom v okolí. „Je pravda, že viera je srdcom nášho spoločenstva. Vieme, že Ježiš je tu v Gaze. Sme si vedomí, že sa nachádza v bohostánku a to nám prináša veľkú útechu i napriek vážnej situácii, ktorú prežívame“, uzatvára farár rímskokatolíckej farnosti v Gaze.

Federico Piana, Zuzana Klimanová – Vatican News( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20240709035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]