[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bober na Devíne – dedičstvo Cyrila a Metoda túžime v dialógu a v snahe o jednotu v rozmanitosti prinášať do sveta
P:3, 05. 07. 2024 21:45, DOMFoto: pexels.com/Petar Avramoski


5. júla Bratislava (TK KBS) V areáli hradu Devín v Bratislave sa 5. júla konali celonárodné oslavy 1161. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda. O 20.00 h sa začalo podujatie s názvom Posolstvo Cyrila a Metoda. V rámci slávnostného programu odznejú skladby či diela slovenských autorov v podaní umelcov zo Slovenska. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády.
Prítomný bol aj prezident Slovenskej republiky (SR) Peter Pellegrini, bývalí prezidenti, premiér SR Robert Fico, iní ústavní činitelia, diplomati, ako aj predstavitelia cirkví, zástupcovia verejného, kultúrneho a akademického života.
Medzi hosťami bol apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli. Za Konferenciu biskupov Slovenska (KBS) bol prítomný Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a predseda KBS, ako ak niektorí ďalší biskupi.

Na deň slávnosti svätých Cyrila a Metoda, ktorý je zároveň štátnym sviatkom, si pripomíname Apoštolov Slovanov zo Solúna, ktorí priniesli na územie Veľkej Moravy kresťanskú vieru. Vďaka vytvoreniu písma, prekladom Svätého písma, bohoslužobných kníh i svetských textov položili základy vzdelanosti a kultúry. Svätí Cyril a Metod sú patróni Slovenska a spolupatróni Európy.

Cyril a metod

_

Prinášame plné znenie príhovoru Mons. Bernarda Bobera, košického arcibiskupa metropolitu a predsedu KBS.

Vážený pán prezident, bývalí prezidenti,
vážený pán premiér a členovia vlády SR, podpredseda parlamentu i jeho členovia,
excelencie, pán apoštolský nuncius, otcovia a bratia arcibiskupi metropoliti,
predstavitelia politického, kultúrneho, náboženského i spoločenského života,
vzácni hostia, drahí veriaci a všetci obyvatelia Slovenska!

Mnohí z vás dobre vedia, že som srdcom východniar žijúci v Košiciach. Dnes k vám ale prichádzam zo starobylej Nitry, kde sa dopoludnia konala duchovná oslava svätých Cyrila a Metoda, ktorí v roku 863 prišli na územie našich predkov. Ako Slovák sa cítim doma i na západe našej krásnej vlasti.

V tento sviatočný večer mám príležitosť všetkých vás pozdraviť z tohto významného miesta, ktoré môžeme právom považovať za autentický a historický odtlačok Veľkej Moravy. Svätých bratov zo Solúna vnímame ako tvorcov a zakladateľov našej jazykovej, kultúrnej, vzdelanostnej, náboženskej i poetickej učenosti. Veď sú to oni, ktorí priniesli do života našich slovanských predkov právo, poriadok, kultúru, jazyk, písmo, vzdelanie a zvlášť kresťanskú vieru v Boha.

Devín je naozaj kultové miesto našich predkov i našich národných buditeľov, medzi ktorými sa vynímajú veľavýznamní štúrovci a bernolákovci. Je to posvätné miesto aj nás všetkých, ktorí sa v súčasnosti hlásime k múdrosti dejín, k hrdinstvu mnohých obiet pre vlasť a národ, k hodnotám viery, pravdy a slobody. Vzdávam hold a vyjadrujem obdiv vďačnosti všetkým ľuďom našej krajiny, ktorí nepretržite po stáročia obetavo budovali túto našu drahú vlasť až po súčasnosť.

Len pred pár dňami sme sa my katolícki biskupi Slovenska vrátili z mesta Ríma, kde sme boli na služobnej a pracovnej návšteve Vatikánu, ktorá sa volá Ad limina apostolorum. Spoločne sme v Ríme mimo iného navštívili tiež hrob sv. Konštantína Cyrila v Bazilike sv. Klementa. A slávili sme posvätnú bohoslužbu v hlavnej mariánskej Bazilike Santa Maria Maggiore, v ktorej naši vierozvestcovia pri svojej návšteve Ríma obhajovali staroslovanskú liturgiu.
Vrcholom našej návštevy však bolo osobné stretnutie s pápežom Františkom, ktorý si veľmi živo a milo spomína na svoju niekdajšiu návštevu našej krajiny. O nej vtedy doslova povedal: „Slovensko, je jedna báseň!“
Využívam dnešnej sviatočnej príležitosti, aby som vám tlmočil pápežovu priazeň k našej krajine a odovzdal vám jeho najsrdečnejšie pozdravy.

Ctení prítomní a vážení spoluobčania, vďaka obetavej misii svätých Cyrila a Metoda a ich nasledovníkov, mnohí našli v kresťanstve zmysel svojho života, práce a viery v Boha. Cesta viery a lásky k Bohu a blížnym je púťou šťastia a životnej radosti človeka. Zo srdca prajem každému, aby po tejto ceste kráčal a tvoril hodnoty pre každý deň.

Som vďačný organizátorom tohto podujatia za to, že našim slovanským apoštolom vzdali národno-kultúrny hold, ako aj za možnosť prihovoriť sa. Cirkev stála a stojí pri obyvateľoch Slovenska a je tvorkyňou vzácnych duchovných hodnôt našej krajiny. Je pokračovateľkou náboženského, kultúrneho a sociálneho dedičstva svätých Cyrila a Metoda, ktoré túži v dialógu a v snahe o jednotu v rozmanitosti prinášať aj do súčasného sveta.

V modlitbe vyprosujem a z celého srdca prajem: Boh žehnaj Slovensko a všetkých jeho obyvateľov!
Ďakujem vám za pozornosť!   ( TK KBS, bb; kj ) 20240705010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]