[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cyrilo-metodská púť v Nitre – pozvanie urobiť prvý krok pre dialóg a jednotu
P:3, 05. 07. 2024 11:44, DOMFoto: K. Jančišinová


Nitra 5. júla (TK KBS) Tradičná Cyrilo-metodská národná púť v Nitre sa začala o 10:00 na Svätoplukovom námestí slávnostnou pontifikálnou svätou omšou. Hlavným celebrantom liturgickej slávnosti bol arcibiskup Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku spolu s biskupmi a arcibiskupmi zo Slovenska. Českú biskupskú konferenciu zastupoval kardinál Dominik Duka OP, emeritný pražský arcibiskup. Na svätej omši na Svätoplukovom námestí sa zúčastnili tisícky veriacich zo všetkých kútov Slovenska vrátane prezidenta Slovenskej republiky Petra Pellegriniho, ako aj ďalších predstaviteľov štátu a cirkví, verejného, politického, kultúrneho a akademického života i diplomati.

nuncius,biskupi,nitra

V homílii nuncius Girasoli pozval prítomných k „rešpektovaniu rozdielností“, pretože „rozdiely a pluralita nikdy nie sú prekážkou jednoty“, ale ju obohacujú. Nuncius vyjadril, že ako národ v strede Európy sme povolaní byť „mostom bratstva a pokoja medzi východnou a západnou Európou“. Svätých Cyrila a Metoda vníma ako tých, čo prišli „hlásať, nie nanucovať evanjelium“. Nechceli nanucovať, ale rozhodli sa pre „metódu podeliť sa“. Budovať mosty a nie múry, „prekonávať kultúru konfliktu“ a nahrádzať ju „kultúrou stretnutia“.
Zaznelo tiež pozvanie zostať jednotní, aby „národ mohol rásť“. Jednota tiež ako výraz posilnenia dialógu medzi generáciami je cestou k „obnoveniu vzájomnej dôvery“.
Zástupca Svätého Otca na Slovensku vo svojom príhovore vyjadril, že viera svätých Cyrila a Metoda má byť pre kresťanov aj dnes povzbudením – napriek vojnám a nepriaznivej situácii vo svete – „otvoriť sa nádeji“ a veriť, že „pokoj a lepší svet je možný“. Pripomenul, že Cirkev je tá, ktorá má „prorockú úlohu... podporuje hodnoty a nie ideológie“.
V závere prítomných vyzval k tomu, aby podľa príkladu z evanjelia túžili vidieť: „...spolu so všetkými občanmi Slovenska hovorme: ,Pane Ježišu, chceme vidieť'.“ Zopakoval tiež pozvanie k vzájomnej úcte a k „rastu v kultúre stretnutia“ v prospech jednotnej krajiny. Nuncius Girasoli pozval všetkých k radosti a odvahe urobiť „prvý krok pre dialóg a jednotu“.
nitra,put,cyril a metod
Na záver slávnostnej svätej omše zaznel pozdravný list pápeža Františka. Prihovoril sa aj reprezentant Českej biskupskej konferencie kardinál Dominik Duka. Poďakovanie všetkým, osobitne nunciovi Nicolovi Girasolimu za jeho povzbudzujúce slová homílie vyslovil domáci nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Ivan Ružička, výkonný tajomník Konferencie biskupov Slovenska (KBS) prečítal ďakovný list slovenských biskupov Svätému Otcovi za nedávnu návštevu Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne. List bol zároveň pozdravom a uistením o modlitbách zo strany biskupov, kňazov a všetkých prítomných na Cyrilo-metodskej púti v Nitre.

biskupi,jonas,nitra,put

nitra,put,cyril a metod

skauti,put,( TK KBS; kj ) 20240705001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]