Vatikán 2. júla (VaticaNews) Projekty zamerané na zlepšenie školskej dochádzky a čitateľských zručností na africkom kontinente zahŕňajú autobusy, dodávky a vozíky, ktoré cestujú po okrajoch veľkých miest a odľahlých dedín. Prinášame skúsenosti z projektu iRead v Nigérii, ktorý využíva digitalizované nástroje a podporuje vydávanie kníh pre deti ich rovesníkov.
Cosimo Graziani
Na riešenie problému školskej dochádzky a čitateľských zručností v Afrike vzniklo v posledných rokoch množstvo projektov, ktorých cieľom je osloviť deti vo vidieckych oblastiach, ktoré sú často nedostupné a majú slabú infraštruktúru. Niektoré z riešení, ktoré sa našli v posledných rokoch, sú dodávky vybavené policami. Cestujú po dedinách na bicykloch alebo osloch a ťavách a môžu prepravovať veľké množstvo kníh bez rizika, že uviaznu na ceste, ako by sa to mohlo stať pri iných dopravných prostriedkoch. V posledných rokoch sa tento fenomén pri zachovaní svojho pôvodného účelu spolieha na nové nástroje, najmä technologické.
Rozsiahla sieť
Mobilné knižnice existujú po celej Afrike: v Etiópii, Nigérii, Tanzánii a Zimbabwe. V posledne menovanej krajine funguje od polovice deväťdesiatych rokov Program rozvoja vidieckych knižníc a zdrojov (Rural Libraries and Resources Development Program – Rlrdp). Za roky svojho pôsobenia vytvoril pätnásť mobilných knižníc ťahaných oslom, stodvadsať knižníc ťahaných bicyklom a tristo komunitných a školských knižníc. Riadenie knižníc Rlrdp zahŕňalo dodávanie materiálov, kníh, a poskytovalo školenie knihovníkov a učiteľov na ich riadenie, čo malo širší dosah na sociálnu štruktúru jednotlivých dedín. Novým prvkom bolo používanie počítača na solárny pohon vo vozíkoch, ktoré cestovali po krajine. Zámerom bolo uľahčiť prístup k informačným a komunikačným technológiám, a to aj znevýhodneným skupinám obyvateľstva, ženám a starším ľuďom, a preklenúť rozdiely v prístupe k internetu medzi vidiekom a mestom.
Rezervujte si autobusy v Lagose
Touto cestou sa vydali aj ďalšie africké mimovládne organizácie, ktoré sa aktívne snažia osloviť vidiecke oblasti mobilnými knižnicami. Je to prípad nigérijskej spoločnosti iRead, ktorá vznikla v roku 2004 z nápadu mladej psychologičky a sociálnej podnikateľky Funmi Iloriovej, ktorá začala chodením od domu k domu s dvoma košmi kníh v Lagose a dospela k peknému číslu autobusov, ktoré každý týždeň premávajú medzi mestami tohto štátu. Hoci v prvých rokoch svojho pôsobenia čelila mnohým problémom vrátane požiadaviek miestnych inštitúcií na zaplatenie poplatku, v posledných rokoch sa iRead podarilo dosiahnuť obrovský úspech medzi rodinami detí, ktoré túto službu využívali. Niektorým z nich sa dokonca podarilo v roku 2023 vydať knihy pre svojich rovesníkov, aby ich oboznámili s environmentálnymi otázkami, ako je recyklácia, ochrana morí a divokej prírody. V posledných rokoch iRead využíva technológie aj na zlepšenie prístupu detí k čítaniu. Ak bolo v minulosti cieľom Funmi Iloriovej získať čo najviac detí pre čítanie a priblížiť im knižnice, teraz je vďaka online katalogizácii kníh, ktorú má organizácia k dispozícii, novým cieľom aj zvyšovanie zručností detí pri používaní digitálnych nástrojov a neustále sprístupňovanie celého katalógu deťom.
Cosimo Graziani – Vatican News
preklad Katarína Jančišinová