[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvá diskusia o Instrumentum laboris nasledujúceho zasadnutia synody
P:3, 25. 06. 2024 15:49, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 25. júna (VaticanNews) V nedeľu a v pondelok sa členovia riadnej rady synody stretli osobne a prostredníctvom videokonferencie spolu s niektorými poradcami z generálneho sekretariátu synody, aby preskúmali dokument, ktorý bude základom pre nasledujúce synodálne zhromaždenie v októbri. Uverejnenie Instrumentum laboris sa očakáva v prvej dekáde júla.

Štýl synodality sa uplatňuje aj pri prípravných prácach, ktoré pripravia pôdu pre novú synodu, ktorá sa bude konať v októbri (2. – 17. októbra). Je to štýl, ktorý zažívajú účastníci prác, ktorí diskutujú o Instrumentum laboris budúceho zhromaždenia. Po stretnutí teológov, ktoré sa konalo od 4. do 14. júna, bola vypracovaná prvá verzia dokumentu a okrem členov koncilu bol tento prvotný text – podľa generálneho sekretariátu – „rozoslaný aj približne sedemdesiatim ľuďom zastupujúcim celý Boží ľud (kňazi, zasvätení muži a ženy, laici, predstavitelia cirkevných spoločenstiev, teológovia, pastorační pracovníci a značný počet farárov) z celého sveta, rôzneho cirkevného cítenia a rôznych teologických ,škôl'“.

Princíp cirkulácie

Táto „široká konzultácia“, vysvetľuje kardinál Mario Grech, generálny sekretár generálneho sekretariátu synody, bola žiaduca, „aby zostala v súlade s princípom cirkularity (čo prichádza zdola, vracia sa k základom), ktorý oživoval celý synodálny proces. Toto overovanie materiálov vypracovaných na základe prijatých správ má byť podľa zámeru generálneho sekretariátu aj výrazom tej zodpovednosti, ktorá je charakteristická pre synodálnu cirkev a ktorá, ako som si istý, bude svedčiť o autenticite synodálnej práce“.

Synodálny štýl prijatý farnosťami

Počas zasadnutia rady, pokračuje tlačová správa Generálneho sekretariátu synody, sa diskutovalo aj o synodálnom procese, najmä o tomto období medzi dvoma zasadnutiami zhromaždenia. Zo správ členov rady sa dočítame, že „vo všeobecnosti sa objavuje pocit vďačnosti a dôvery za nastúpenú cestu. Súhrnná správa z prvého zasadania bola miestnymi spoločenstvami dobre prijatá, pretože verne odrážala plody ich načúvania. Iniciatíva zhromaždiť v Ríme zástupcov farárov z celého sveta bola tiež vysoko ocenená, a to nielen preto, že sa rešpektovali pokyny, ktoré dalo zhromaždenie v októbri 2023, ale aj preto, že stretnutie umožnilo skutočné načúvanie viac ako 200 farárom zhromaždeným v Sacrofane neďaleko Ríma, ktorým teraz pápež František zveril skutočný mandát synodálnych misionárov“. Ďalšiu pochvalu si vyslúžila „metóda rozhovoru v duchu“, ktorá, ako sa uvádza v komuniké, „bola po stretnutí biskupských konferencií prijatá ako „pracovná“ metóda v diecéznych a farských radách v pomerne veľkom počte diecéz. „Je to najkrajší dar tejto synody,“ povedal jeden z účastníkov.

Synoda a jubileum

Tohtoročná práca, napriek krátkosti času, ktorý bol k dispozícii, pomohla veriacim pochopiť, že táto synoda je o synodalite, ktorá nie je, ako sa uvádza v tlačovej správe, „zameraná na riešenie toho či onoho problému, ale na vstup do dynamiky pastoračného obrátenia, štýlu bytia a prežívania poslania Cirkvi s dôverou v podporu Ducha Svätého“. Na záver zaznela jasná výzva na „užšie prepojenie súčasného synodálneho procesu s cestou prípravy na Jubileum, a to predovšetkým prostredníctvom modlitby“.

Po práci rady a rozsiahlej validácii bude vypracovaná nová verzia Instrumentum laboris, uzatvára sa nóta, „ktorá bude zaslaná späť riadnej synodálnej rade na schválenie. Nový dokument bude potom predložený Svätému Otcovi na konečné schválenie. Očakáva sa, že text bude zverejnený v prvej dekáde júla. Informácie o tom budú včas poskytnuté“.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; kj ) 20240625040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]