[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V košickej Katedrále svätej Alžbety v Košiciach uložili relikviu sv. Cecílie
P:3, 24. 06. 2024 12:26, DOMFoto: Archív Košickej arcidiecézy


Košice 24. júna (TK KBS) Začiatkom roka 2024 košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober požiadal Úrad liturgických slávení Najvyššieho veľkňaza o poskytnutie relikvie sv. Cecílie pre Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Relikvia bola slávnostne inštalovaná v katedrále pri svätej omši v nedeľu 23. júna. Slávnosti predsedal košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč, ktorý je predsedom Hudobnej subkomisie Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska.

FOTOGALÉRIU je možné nájsť TU 

Vo svojom príhovore vychádzal biskup Forgáč z liturgických čítaní 12. nedele, v ktorých evanjelista Marek opisuje búrku na mori a strach apoštolov na loďke. Pripomenul, že podobne aj sv. Cecília prežívala strach, ale vedela, že aj vo chvíľach utrpenia je Ježiš s ňou. „Cecília obetovala svoj život ako mučenica a jej telo pochovali v katakombách sv. Kalixta – na mieste, kde boli pochovaní aj nástupcovia apoštolov – biskupi. My v tejto chvíli prinášame jej relikviu do tohto chrámu, kde sú tiež pochovaní nástupcovia apoštolov – biskupi. Je tu podobnosť s katakombami sv. Kalixta. Zvýrazňuje to úctu k nej. Chceme ešte viac vyjadriť našu zbožnú modlitbu k nej a prosbu o jej príhovor za nás, predovšetkým za náš katedrálny chrámový zbor, ktorý nesie jej meno. Je to prosba o posilnenie našej viery, aby sme sa nebáli na vlnách svojho života. Je to prosba o posilnenie viery v Ježiša, ktorý – hoci ho fyzicky nevidíme – je stále s nami až do skončenia sveta. Nech sv. Cecília povznáša náš hlas k Bohu. Nech cez jej príhovor stále viac spievame Bohu na slávu. Aby v melódii nášho života bolo viac radosti ako smútku. Viac ľahkosti a veselosti ako melanchólie. Viac vznešenosti než búrlivých okamihov strachu a neistoty. Jednoducho viac viery v Skladateľa, ktorému s dôverou zverujeme kompozíciu piesne svojho života. Viery v toho, ktorého more i vietor poslúchajú.“ 

Košice, relikvia, Cecília

V závere slávnosti, v mene Komisie pre cirkevnú hudbu Košickej arcidiecézy, prihovoril jej predseda Jozef Vaško. Poďakoval sa arcibiskupovi Boberovi, biskupovi Forgáčovi a všetkým, ktorí prispeli k slávnostnej inštalácii. Pri svätej omši zaznel hymnus k sv. Cecílii, ktorého text pripravila Zuzana Eperješiová, zhudobnenie František Beer a úpravu pre zbor a orchester Adrián Harvan. Svoju patrónku si uctil aj Zbor a orchester sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety pod vedením Viliama Gurbaľa, ktorý pre túto príležitosť naštudoval vybrané časti Messa di Santa Cecilia talianskeho barokového skladateľa Alessandra Scarlattiho a tiež časti Ódy k sviatky sv. Cecílie anglického skladateľa Henryho Purcella.

Košice, relikvia, Cecília

Slávnosť ukončili procesiou do bočnej lode, kde hlavný celebrant uložil relikviu sv. Cecílie k ostatným relikviám, ktoré sú uchovávané v katedrále. V súvislosti so šírením kultu sv. Cecílie pripravila Komisia pre cirkevnú hudbu Košickej arcidiecézy slovenské znenie Litánií k sv. Cecílii, ktoré boli schválené arcibiskupom Boberom.

Košice, relikvia, Cecília

TK KBS informovala Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; pz ) 20240624042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]