[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na účte X Mons. Carla Vigana je oznámenie o súdnom procese za schizmu
P:3, 24. 06. 2024 11:49, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 24. júna (VaticanNews) Na sociálnej sieti arcibiskupa Carla Mariu Vigana bola zverejnená kópia dekrétu Dikastéria pre náuku viery, ktorým bol bývalý apoštolský nuncius v USA, predvolaný do Paláca posvätného ofícia na mimosúdny trestný proces vo veci schizmy.

Podľa konta na sociálnej sieti, ktoré reprodukuje kópiu dekrétu pripisovaného Dikastériu pre náuku viery, sa mal Mons. Viganò vo štvrtok 20. júna popoludní o 15.30 h dostaviť (alebo si určiť obhajcu), aby „vzal na vedomie obvinenia a dôkazy týkajúce sa zločinu schizmy, z ktorého je obvinený (verejné vyhlásenia, z ktorých vyplýva popieranie prvkov potrebných na zachovanie spoločenstva s Katolíckou cirkvou: popieranie legitimity pápeža Františka, rozchod s ním a odmietanie Druhého vatikánskeho koncilu)“. V prípade, že sa arcibiskup nedostaví alebo nepredloží písomnú obhajobu do 28. júna, uvádza sa v dokumente zverejnenom na sieti X, „bude súdený v jeho neprítomnosti“.

Arcibiskup Viganò bol v septembri 2018 protagonistom vtedy listu o prípade amerického kardinála Theodora McCarricka, ktorý sa končil žiadosťou o odstúpenie pápeža. Táto kauza, ktorú Svätá stolica v plnej miere objasnila zverejnením dôkladnej správy v novembri 2020, ktorá slová bývalého nuncia vyvracia v celej šírke, nie je predmetom dokumentu zverejneného na účte X. Namiesto toho je Mons. Viganò podľa jeho účtu obvinený z neuznania legitimity pápeža a posledného koncilu. Dikastérium pre náuku viery sa k oznámeniu zverejnenému na sociálnych sieťach nijako nevyjadrilo.

Pri zverejnení dekrétu sa na sociálnom profile vo Viganovom mene pripisujú bývalému nunciovi tieto slová: „Obvinenia voči mojej osobe považujem za česť“. II. vatikánsky koncil označuje za „ideologickú, teologickú, morálnu a liturgickú rakovinu“ a synodálnu cirkev za „metastázu“. K afére sa vyjadril aj štátny sekretár kardinál Pietro Parolin: „Mons. Viganò zaujal niektoré postoje a gestá, za ktoré sa musí zodpovedať,“ povedal kardinál po konferencii na Pápežskej univerzite Urbaniana a vysvetlil, že bývalý nuncius dostal príležitosť obhájiť sa. V osobnej rovine kardinál povedal a pripomenul – na žiadosť novinárov – tie časy, keď mali spoločnú prácu: „Je mi to veľmi ľúto, pretože som si ho vždy vážil ako veľkého pracovníka, veľmi verného Svätej stolici, ktorý bol v istom zmysle aj príkladom. Keď bol apoštolským nunciom, pracoval dobre. Čo sa stalo neskôr neviem,“ uzavrel štátny sekretár.

Preklad Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240624036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]