[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Depaul Slovensko radí ľuďom, ako v lete môžete pomôcť ľuďom na ulici
P:3, 20. 06. 2024 09:00, DOMBratislava 20. júna (TK KBS) Organizácia Depaul Slovensko radí ľuďom, ako v lete môžete pomôcť ľuďom na ulici. Zároveň sa obracia na verejnosť s prosbou aj o materiálnu pomoc.

Nielen zima, ale rovnako aj leto je pre ľudí bez domova náročným obdobím. Väčšinu dňa strávia vonku. Priestory, kde sa môžu schladiť či napiť, sú pre nich veľakrát nedostupné. Z nákupných centier, kde si môžu doplniť vodu a skryť sa pred horúčavou, sú vyháňaní. Vysoké teploty ľuďom na ulici spôsobujú vážne zdravotné riziká. Mnohé zdravotné problémy sa im prejavia a zhoršujú práve počas leta. Najčastejšie sú to srdcovo-cievne ochorenia, problémy s nohami, nevoľnosť a horšie hojenie rán. Dehydratácia, popáleniny a úpal pre ľudí na ulici predstavujú vysoké riziko. Preto Depaul Slovensko prosí verejnosť o zvýšenú všímavosť k ľuďom na ulici aj v priebehu leta.

„Ak uvidíte človeka, ktorý potrebuje pomoc alebo leží na priamom slnku, môžete mu pomôcť. Zistite, pokojne z diaľky, či človek reaguje a je pri vedomí. Ak áno, spýtajte sa, či nepotrebuje pomoc. Pokiaľ pomoc odmietne, rešpektujme to. Ak má záujem, spýtajte čo by potreboval. Ponúknite mu pomoc s presunom do tieňa a pitnú vodu. Ak človek nereaguje alebo je v ohrození života, privolajte zdravotnú pomoc na čísle 112 alebo 155. Komunikujte so záchranármi a počkajte pri človeku do ich príchodu,“ píše Dominika Uhlárová z Depaul Slovensko, n.o.

Letná zbierka pre ľudí bez domova

Nakoľko je leto pre ľudí na ulici výzvou rovnako ako zima, Depaul Slovensko sa obracia na verejnosť s prosbou aj o materiálnu pomoc. Spúšťa letnú zbierku, v ktorej počas celého leta zbiera opaľovacie krémy, krémy a spreje po opaľovaní, šiltovky a uteráky. Materiálnu pomoc môžu darcovia priniesť alebo poslať na adresu Depaul Slovensko, Opavská ulica č. 24, Bratislava. Osobne je organizácia na adrese počas pracovných dní v čase medzi 8:00 – 16:00. „Ďakujeme každému, komu ľudia bez domova nie sú ľahostajní ani počas leta,“ uvádza Depaul Slovensko.

Služby Depaul Slovensko počas leta

Počet ľudí, ktorí navštívia zariadenie Depaul Slovensko neklesá ani počas letných mesiacov. V týchto dňoch eviduje počet poskytnutých nocľahov v našej nocľahárni porovnateľný so zimou, čo predstavuje v priemere 200 ľudí. Ošetrovňu sv. Alžbety, kde poskytuje Depaul aj základné zdravotné ošetrenie, navštívi denne približne 60 ľudí –  rovnako ako v zime. Následky zimy ako omrzliny, podchladenia či existenčný stres sa často prejavia práve v letných mesiacoch. Z dôvodu nedostupnej zdravotnej starostlivosti sa tak priebeh ochorení komplikuje. Často ide o problémy s cievami na nohách. Terénny tím sociálnych pracovníkov Depaul Slovensko, ktorý pôsobí v štyroch mestských častiach Bratislava-Karlova Ves, Dúbravka, Lamač a Devínska Nová Ves, vyhľadáva a navštevuje ľudí žijúcich na periférii mesta. Tí dochádzajú pre pritnú vodu ďaleko od svojich obydlí.

Zabudnime na nálepku „ožran“

Stáva sa, že verejnosť obchádza ľudí ležiacich na ulici. Často sú totiž nálepkovaní ako opití „ožrani“. „Chceli by sme každého povzbudiť zabudnúť na predsudky. Ktokoľvek z nás môže odpadnúť v dôsledku dehydratácie či iných zdravotných problémov ako napríklad cukrovka a je tak považovaný za človeka pod vplyvom omamných látok – akoby vtedy naša empatia išla do úzadia a podvedome triedime ľudí na tých, ktorí si „zaslúžia“ a „nezaslúžia“ pomoc. V takýchto chvíľach to môže byť skutočne otázkou záchrany života, a to bez ohľadu na to, či je človek pod vplyvom alkoholu alebo drog,“ píše organizácia Depaul, ktorá denne poskytuje nízkoprahové služby, čo znamená, že sme tu pre všetkých – aj pod vplyvom omamných látok, bez osobných dokladov či peňazí. „Ďakujeme každému, kto neostane ľahostajný a prejaví záujem o pomoc človeku na ulici v náročnej situácii,“ dodáva Dominika Uhlárová z Depaul Slovensko, n.o.( TK KBS, ds, ml; pz ) 20240620015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]