[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne sa skončilo zasadanie Rady kardinálov C9 so Svätým Otcom
P:3, 19. 06. 2024 15:20, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 19. júna (VaticanNews) V utorok 18. júna sa skončilo dvojdňové pracovné zasadnutie Rady kardinálov C9, na ktorom sa zúčastnil aj Svätý Otec František. Hlavnými témami boli úloha žien v Cirkvi a ochrana maloletých. Hovorilo sa aj o krízach vo svete. Budúce zasadanie Rady kardinálov je naplánované na december 2024.

V pondelok 17. júna sa zamerali na reflexiu o úlohe žien v Cirkvi, avšak nie „o ženách“, ale „so ženami“. V tejto súvislosti vystúpila s príspevkom saleziánska rehoľná sestra Linda Pocherová a po nej vystúpili dve univerzitné profesorky: Valentina Rotondiová (z univerzity SUPSI, milánskej Univerzity Bicocca a Oxfordskej univerzity) a Donata Horaková (z Teologických štúdií Alberoni v Piacenze, ktoré je súčasťou Pápežskej univerzity Angelicum).

Úloha žien v Cirkvi sa bude rozvíjať

Členovia Rady C9 arcibiskup Kinšasy kard. Fridolin Ambongo Besungu a arcibiskup Bombaja kard. Oswald Gracias priblížili obsah stretnutia. Na margo úlohy žien v Cirkvi kardinál Ambongo pripomenul, že táto oblasť sa preberala už po štvrtý raz. „Tu v kostoloch viac ako polovicu ľudí, ktorí sa zúčastňujú na slávení, tvoria ženy,“ poznamenal kardinál, pričom dodal, že majú „málo zodpovedných úloh“. Ako ďalej uviedol, „po všetkých týchto stretnutiach, bolo jasné, že tieto zodpovednosti musia rásť, ako povedal pápež, ‚Cirkev je žena‘ a v cirkevnom spoločenstve existuje ‚materstvo‘, ktoré si treba vážiť“.

Kardinál Gracias súhlasí s dôležitosťou úlohy ženy, ktorú je potrebné posilniť. Arcibiskup Bombaja vysvetlil: „Pochádzam z Indie a v niektorých oblastiach pripisujú ženám malý význam, sú ‚druhoradé‘, a preto Cirkev pracuje na tom, aby získali správne postavenie v rodine, v spoločnosti i v politike“. Podľa kardinála „v samotnom kánonickom práve existuje veľa možností pre ženský profil vedenia Cirkvi“ a jeho skúsenosť mu mnohokrát ukázala, že „ženy boli schopné riešiť otázky s pohľadom, ktorý muži nebrali do úvahy“.

Ochrana maloletých a krízy vo svete

Arcibiskup Bostonu kard. Seána Patricka O'Malleyho sa venoval „perspektívam, ktoré načrtla práca Komisie pre ochranu maloletých“ – uvádza oficiálne vatikánske komuniké. Následne sa svojím príspevkom kard. Gracias zahĺbil do „aktivity a spôsobu fungovania biskupských konferencií.“ Napokon bol priestor venovaný „situáciám v rôznych oblastiach sveta, z ktorých pochádzajú kardináli Rady C9, s osobitným zreteľom na prebiehajúce konflikty“.

Alessandro De Carolis, Miroslava Holubíková – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, ac, mh, ml; pz ) 20240619029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]