[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Diecézam pribudli cez víkend novokňazi, vysvätení boli aj noví diakoni
P:3, 17. 06. 2024 09:30, DOMKňazská vysviacka v Katedrále sv. Martina v Bratislave

Foto: Peter Zimen


Bratislava 17. júna (TK KBS) Kňazské rady cez víkend posilnili noví novokňazi, ktorí vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v tento deň za kňazov Kristovej Cirkvi vysvätili biskupi v Nitre, v Žiline, v Bratislave, v Košiciach, v Trnave a v Spišskej Kapitule.

Žilinská dieécza 

V sobotu 16. júna 2024 žilinský biskup Tomáš Galis vysvätil štyroch novokňazov pre Žilinskú diecézu. Svätá omša bola vo Farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine.

František Galis, Jakub Galmiš, Miroslav Maňák a Peter Sovík, to sú mená štyroch novokňazov zo Žilinskej diecézy. Podľa biskupa Tomáša Galisa je vysviacka vždy radosťou aj vďačnosťou. „Vďačnosť, že teda aj v tejto dobe Pán dáva požehnania, tie kňazské, lebo to je naozaj požehnanie pre celý svet. No a radosť každého toho spoločenstva cirkevného, že sú tí, ktorí odpovedali na Pánovo volanie a do tej služby sa dali. Je to naozaj pre mňa radosť aj preto, lebo zatiaľ, chvalabohu, každý rok vysviacam nových kňazov," uviedol.

Biskup Tomáš Galis novokňazom pripomenul, že budú pôsobiť v ťažkej dobe. Zároveň ich vyzval, aby sa napriek tomu nebáli svätosti. „Svätosť spočíva predovšetkým ako to, aby oni žili vo svätosti. To je stretnutie s Pánom v modlitbe, v adorácii, lebo tam budú čerpať všetko to potrebné, čo potom môžu rozdávať druhým. No a z čoho budú oni čerpať, tak potom z toho budú sami žiť a deliť sa s ostatnými."

Novokňazi budú pôsobiť v Skalitom, v Predmieri, Dolnom Hričove a v Žiline na Vlčincoch. 

V piatok 15. júna 2024 biskup Tomáš Galis vysvätil aj troch nových diakonov, Dominika Brodňana, Juraja Skřivánka a Mariána Zuziaka. Svätá omša bola vo Farskom kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Rajeckých Tepliciach.

TK KBS informovala Žilinská diecéza 

Trnavská arcidiecéza 

Trnava, vysviacka

Foto: Človek a viera Zuzana Kostková 

Trnavskej arcidiecéze pribudli v sobotu do kňazských radov traja novokňazi

V katedrálnom Chráme svätého Jána Krstiteľa v sobotu 15. júna predpoludním trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vysvätil troch diakonov za kňazov. Budú zaradení do duchovnej služby v Trnavskej arcidiecéze.

Ján Bednárik z farnosti Lipová (dnes sa nachádza na území Nitrianskej diecézy), Dávid Kimmerling z farnosti Chtelnica a Samuel Polednák z farnosti Sereď prijali skrze vkladanie rúk a konsekračnú modlitbu trnavského arcibiskupa Jána Oroscha sviatosť kňazstva. Celý obrad kňazskej vysviacky sa niesol v hlbokej, sústredene prežívanej duchovnej atmosfére, ktorú umocňoval aj spev Seredského chrámového zboru Gaudete na chóre katedrály. V úvode samotného obradu vysviacky predstavil trnavskému arcibiskupovi kandidátov kňazstva prefekt Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre Peter Pajerský. Potom sa už ku všetkým trom kandidátom a zhromaždeným veriacim v katedrále prihovoril trnavský arcibiskup Ján Orosch.

V homílii sa o kňazstve, podľa vzoru svätého pápeža Jána Pavla II., vyjadril ako o veľkom tajomstve, v ktorom Ježiš Kristus, Veľkňaz odovzdáva svoju kňazskú moc mužovi, aby vysvätený za kňaza pokračoval v jeho diele. Odovzdal mu moc odpúšťať hriechy, sláviť Eucharistiu a svoju lásku, aby takto viedol ľudí ku spáse. Ježiš Kristus však očakáva dar aj od kňaza. Očakáva jeho sebaobetovanie. Kazateľ v homílii spomenul aj viacero negatív, ktoré dnes ťažia svet, ktorým budú musieť novokňazi pri duchovnom vedení im zverených veriacich vzdorovať. Ak však ostanú verne spojení s Kristom, aj podľa príkladu moderných slovenských svätcov ako bola mučeníčka za čistotu bl. Anka Kolesárová, zastrelená sovietskym vojakom, alebo bohoslovec prenasledovaný komunistickým režimom Janko Havlík, ktorý bude onedlho vyhlásený za blahoslaveného, ich kňazstvo bude mať skutočný zmysel a aj pri tlaku mnohých bolestí v spoločnosti dokážu obstáť.

Po homílii obrad vysviacky pokračoval ďalej prostráciou kandidátov za spevu litánií ku všetkým svätým, vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou arcibiskupa. Potom pristúpili ku kandidátom ich principáli - správcovia farností, z ktorých pochádzajú, aby ich obliekli do kňazských liturgických rúch. Dojímavá chvíľa nastala v momente, kedy arcibiskup a všetci prítomní kňazi pristúpili k novokňazom, aby si s nimi vymenili znak pokoja a takto vyjadrili kňazskú kolegialitu. Na záver slávnosti sa vysvätení služobníci Cirkvi poďakovali svojmu svätiteľovi za dôveru a tiež za jeho osobný príklad. Poďakovanie za poučenia a povzbudenia do života smerovali aj na adresu emeritného arcibiskupa Jána Sokola. Potom sa novokňazi poďakovali svojim rodičom a tiež predstaveným seminára, ktorým vďačia za výchovu a kňazskú formáciu. Po slovách vďaky si trnavský arcibiskup pokľakol pred vysvätenými kňazmi, aby z ich rúk prijal novokňazské požehnanie. Apoštolské požehnanie arcibiskupa Oroscha zavŕšilo bohoslužbu. Po skončení slávnosti mohli hostia pogratulovať novým služobníkom Cirkvi k prijatej vysviacke pred katedrálnym Chrámom sv. Jána Krstiteľa či v priestoroch budovy Marianum vedľa Trnavského arcibiskupského úradu.

TK KBS informoval Dušan Kolenčík

Nitrianska diecéza 

Na Nitrianskom hrade vysvätení novokňazi pre Nitriansku diecézu a Spoločnosť Božieho Slova

Nitra, vysviacka, novoknazi

Foto: Archív Biskupstva Nitra

V Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade sa 15. júna 2024 uskutočnila slávnostná svätá omša, ktorú celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák spolu s kanonikmi Katedrálnej kapituly, predstavenými Kňazského seminára sv. Gorazda, kňazmi Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku pod vedením provinciála P. Mareka Vaňuša SVD, principálmi novokňazov a diecéznymi kňazmi. Počas nej aj za účasti najbližších príbuzných a veriacich z materských farností a širokej verejnosti prijali kňazskú vysviacku z rúk biskupa Viliama Judáka ordinandi z Nitrianskej diecézy Marek Gazdík z farnosti Trenčín-Orechové a Dominik Stašek z farnosti Radošovce – filiálka Oreské, a tiež Dávid Kancian, SVD z farnosti Kostoľany nad Hornádom – Družstevná pri Hornáde – filiálka Malá Vieska, zo slovenskej provincie Spoločnosti Božieho Slova.

Biskup Viliam v úvode slávnosti poďakoval všetkým, ktorí mali podiel na výchove, formácii a povolaní nových služobníkov oltára a tým, ktorí sa modlia a obetujú svoje utrpenie za novokňazov a nové duchovné povolania. Vo svojom príhovore pred samotnou kňazskou vysviackou biskup Judák uvažoval nad kňazským povolaním podľa príkladu Ježiša Krista a jeho predstáv pri ustanovení sviatosti vysviacky. Upozornil ordinandov, že v kontexte s aktuálnou inauguráciou nového prezidenta republiky vyvoleného ľudom, sú oni povolaní a vyvolení samotným Bohom. Povzbudil preto ordinandov k neustálemu úprimnému a priateľskému vzťahu s Bohom vzhľadom na ich Božské povolanie k sviatosti vysviacky a neustálemu uvedomovaniu si tohto vzťahu Božej lásky.

Ako okrem iného povedal: „Kňazstvo nemôže byť na skúšku, zamestnaním, remeslom, úradom či funkciou, ale ide tu o hlboké tajomstvo, ktoré človeka prevyšuje a vťahuje do celodejinného úsilia Kristovej Cirkvi o dobro ľudstva teda do samého Božieho plánu spásy. Povolanie na kňazstvo je čosi veľké, osobné aj nadosobné. Kňaz je ustanovený pre ľudí, ale nikto si túto hodnosť nemôže prisvojiť sám. Kňazstvo je predovšetkým Božím darom. Božie povolanie je pre nás pozvaním každý deň vyvoliť si Boha a jeho plán s naším životom.“ Biskup Viliam v súvislosti s kňazským povolaním ordinandom, ale aj prítomným veriacim predostrel aj myšlienky budúceho blahoslaveného vincentína Janka Havlíka či blahej pamäti pápeža Benedikta. Upozornil ordinandov, aby hlásali pravdu, prebúdzali k životu Ducha, aby sa neprispôsobovali dobe, a nehovorili to, čo chcú iní počuť a neschvaľovali všetko, len aby sa zapáčili tomuto svetu.

V závere vyzval prítomných slovami svojho predchodcu blahej pamäti arcibiskupa Karola Kmeťka z roku 1935 k tomu, aby sa vrúcne modlili za milosť vytrvania a požehnanie k úspechu novokňazov aj za nové duchovné povolania. Konsekračnou modlitbou, vkladaním rúk a pomazaním rúk ordinandov biskupom Viliamom sa ordinandi stali kňazmi – Božími služobníkmi Kristovej Cirkvi a posilnili tak rady spolubratov v kňazskej službe v Nitrianskej diecéze i Spoločnosti Božieho Slova na Slovensku.

Po skončení liturgickej slávnosti sa diecézni novokňazi stretli so svojimi najbližšími v Gotickej priekope Nitrianskeho hradu na slávnostnom agapé a rehoľný novokňaz Spoločnosti Božieho Slova v aule Misijného domu Matky Božej v Nitre na Kalvárii. Diecézni novokňazi nastúpia na svoje prvé kaplánske miesta vo farnostiach Nitrianskej diecézy.

Nitrianska diecéza má nového diakoana z farnosti Nitra-Klokočina Patrika Kukučku

Vo farskom kostole sv. Gorazda v Nitre na Klokočine sa 14. júna 2024 uskutočnila liturgická slávnosť, počas ktorej sviatosť vysviacky v stupni diakonátu prijal kandidát z miestnej farnosti Patrik Kukučka. Za účasti rodičov a príbuzných, katedrálnych kanonikov, predstavených z Kňazského seminára sv. Gorazda a farára z materskej farnosti Jozefa Tomicu a ďalších kňazov a trvalých diakonov slávnostnú svätú omšu celebroval pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo.

Vo svojom príhovore biskup Beňo poďakoval veriacim za ich modlitby za kňazské povolania, ktorých ovocím je aj Patrik Kukučka. Poďakoval aj jeho rodičom za ich podporu Patrikovi v jeho povolaní. Uvažoval nad významom diakonskej služby a obracal sa najmä na vyvolenca Patrika. Povzbudil ho k tomu, aby bol naozajstným Božím služobníkom podľa príkladu lásky Ježiša Krista, ktorý najskôr naučil učeníkov umývať nohy, až potom tomu, ako sláviť svätú omšu.  Ako povedal: „Milovať, znamená predovšetkým slúžiť. Sluha nie je väčší ako jeho pán. Som slúžiaci, alebo som obsluhovaný? Nestávame sa diakonmi alebo kňazmi preto, aby bola Cirkev viac pekná, ozdobená, ale preto, aby bola viac slúžiaca. Sviatosť kňazstva robí muža kňazom, alebo diakonom, aby žil pre druhých, nie pre seba. Patrik dám ti radu, venuj sa rodinám a tie ta naučia slúžiť, naučia ťa obetavej službe človekovi. Život sa meria na základe lásky. Ako setra Bernadeta, ktorá z lásky slúžila chorým či väzňom. Obráťme sa teda k Ježišovi, ktorý kľačí aj pri našich nohách, a prosme o silu a svetlo jeho ducha, aby náš brat Patrik, ale aj každý z nás mohol byť tým, čím máme byť, Ježišovým služobníkom, služobníkom ktorý neprišiel, aby sa jemu slúžilo, ale by on sám slúžil.“ uzavrel svoj príhovor biskup Peter.

Vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou biskupa Petra Beňa sa Patrik Kukučka stal posvätným diakonom. Božím požehnaním povzbudený nový diakon Nitrianskej diecézy v závere poďakovali svojmu svätiteľovi, predstaveným zo seminára a rodičom za starostlivosť, pomoc a podporu.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Banskobystrická diecéza 

Banská Bystrica, vysviacka, diakon

Foto: Archív Banskobystrickej diecézy

V sobotu 15. júna 2024 prijal v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici, počas slávenia Eucharistie z rúk banskobystrického biskupa Mons. Mariána Chovanca, Peter Pánis, seminarista 5. ročníka Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre, sviatosť vysviacky v stupni diakonátu. 

Na úvod biskup vyzdvihol a pochválil výber formulára svätej omše kandidátom, ktorým bola votívna omša k Duchu Svätému, a vyjadril povzbudenie, aby sa ním celý svoj život nechal viesť a spoliehal sa na jeho pomoc. Po evanjeliu bol predstavený kandidát na diakonské svätenie biskupovi a Ján Viglaš vydal svedectvo o pripravenosti predstaveného kandidáta prijať diakonát. 

Následne v homílii biskup spomenul myšlienku, ktorú im na srdce kládol pápež František počas tohtoročného Ad limina: Že duchovný pastier má „byť pred stádom“, „byť v strede stáda“ a „byť za stádom“. Pričom nemá ísť a „nejde o nejaké fyzické miesto, ale o vnútornú dispozíciu, o nastavenie duchovného pastiera, ktorý musí veriacich s odvahou a pritom láskavo aj viesť, aj ich chápať, aj ich naprávať.“ Pretože „klerik je v prvom rade ten, kto miluje ľudí a je ochotný im slúžiť.“ 

Vkladaniu rúk a konsekračnej modlitbe, ktoré sú matériou a formou sviatostipredchádzali litánie ku všetkým svätým, v ktorých sme svätencovi vyprosovali Božie požehnanie a silu do služby. Novovysväteného diakona obliekol do dalmatiky jeho principál dp. Ivan Iskra a následne prijal z rúk otca biskupa evanjeliár so slovami: „Prijmi evanjelium Kristovo. Stal si sa jeho hlásateľom. Dbaj, aby si to, čo čítaš, veril, čo veríš, učil a čo učíš, aj uskutočňoval.“ Pred začatím liturgie eucharistie pozdravili bozkom pokoja nového diakona otec biskup a následne všetci prítomní diakoni. 

Banskobystrická diecéza dostala nového robotníka na Pánovej žatve, ktorý sa prijatím diakonskej vysviacky užším spôsobom spojil s oltárom, stal sa hlásateľom radostnej zvesti Evanjelia a dal sa do služby Cirkvi – Telu Kristovmu. Sprevádzajme diakona Petra Pánisa aj naďalej svojimi modlitbami.

TK KBS informoval Bronislav Antoš

 

Prešovská archieparchia

V Prešove udelil vladyka Jonáš diakonské svätenie

Presov, diakon

V piatok 14. júna udelil vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup metropolita, v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove diakonské svätenie poddiakonovi Michalovi Pavlovskému. Pri tejto archijerejskej svätej liturgii bol zároveň otvorený aj 33. ročník Festivalu duchovných piesní byzantského obradu, ktorý sa počas uplynulého víkendu uskutočnil v Prešove.

Vladyka Jonáš v homílii vychádzal z evanjeliovej udalosti, kedy Ježišovi učeníci kráčali v sobotu cez pšeničné pole a trhali klasy. „Všetci ľudia smerujú ku koncu svojho života a raz príde ten moment, keď bude Kristus prechádzať cez polia nášho života a bude zbierať klasy našich skutkov. Preto sa naskytá otázka, aké budú tieto klasy, aká bude úroda nášho duchovného života? Čo zanecháme po sebe?“ pýtal sa v homílii vladyka Jonáš. Obrátil sa aj na kandidáta svätenia a povedal, že aj rozhodnutie sa pre kňazstvo je momentom, kedy Kristus preveruje klasy úrody kandidáta. Či je už zrelý, či je plný a zrno z jeho klasov súce na výrobu chleba, ktorý má duchovne zasycovať veriacich svojou službou a ohlasovaním Krista.

Samotná diakonská vysviacka sa uskutočnila v liturgii po premenení chleba na telo a vína na krv Ježiša Krista, pred prositeľnou ekténiou a modlitbou Otčenáš. Po predstavení svätenca svätiteľovi trikrát kandidát v sprievode svojich duchovných otcov obchádzal prestol a bozkal jeho štyri rohy, pretože odteraz bude v jeho blízkosti konať diakonskú službu. Potom na neho vladyka Jonáš vložil ruky a modlil sa modlitbu: „Božia milosť, ktorá chorých vždy uzdravuje a to, čo im chýba, dopĺňa, ustanovuje bohabojného poddiakona na diakona. Prosme, aby naň zostúpila milosť Presvätého Ducha a všetci volajme: Pane, zmiluj sa.“ Potom si diakon Michal ľahol do prachu zeme a následne zaznela ekténia – prosby za nového diakona. Po následnej modlitbe vladyku, aby svoju službu vykonával plný Svätého Ducha, prijal orár, časť diakonského rúcha, ktorým sa prepásal, ripidu a kadidlo – všetko za spevu Axios – Je hodný. Po pozdrave so svojím biskupom sa už v službe diakona zapojil do liturgického slávenia.

V závere svätenec poďakoval vladykovi Jonášovi za milosť diakonskej vysviacky a jeho otcovský prístup. Kňazské rady Prešovskej archieparchie sa v priebehu leta rozšíria o dvoch novokňazov, jedným z nich bude dnes už diakon Michal Pavlovský a začiatkom augusta udelí vladyka Jonáš svätenia ďalšiemu kandidátovi Štefanovi Varcholíkovi.

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič

Bratislavská arcidiecéza 

Arcibiskup Zvolenský vysvätil dvoch novokňazov

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský vysvätil v nedeľu 16. júna v bratislavskej Katedrále sv. Martina za kňazov Petra Kupkoviča a Viktora Vargu. „Vzýval som Ducha Svätého, aby vstúpil na mňa, do môjho srdca a naplnil ma a ďakoval som Pánu Bohu za to, že som sa mohol dostať až do tohto bodu a začať ďalšiu etapu svojho života,“ prezradil novokňaz Peter pocity, ktoré prežíval, keď otec arcibiskup na neho kládol ruky.

Viktor Varga vo chvíli, keď na neho otec arcibiskup vkladal ruky si uvedomil dve základné veci. „Ako človek, na základe mojej ľudskej slabosti a krehkosti, nie som hodný, aby som prijal túto sviatosť, pretože som slabý a hriešny. Zároveň som si uvedomil, že Boh doplní všetko, čo mne na základe ľudskej slabosti chýba. Teda Boh stojí pri mne. A tiež všetci Boží svätí a sväté, ktorých sme vzývali počas litánií ako Božích a našich priateľov“ uviedol.

Tak ako býva zvykom novokňazi udelili svoje požehnanie najskôr svojmu ordinárovi. „Bola pri tom bázeň, česť, úcta voči nemu. Je to človek, ktorý je pre nás príkladom. Sme radi, že ho máme a že aj takto mu môžeme pomáhať na jeho ceste a v jeho úlohe,“ povedal Peter Kupkovič. Podobne to prežíval aj Viktor Varga. „Bol to vnútorný pocit bázne, pretože počas dlhých rokov našej formácie a prípravy na kňazstvo sme od otca arcibiskupa každý utorok v seminári príjmali jeho pastierske požehnanie,“ dodal.

V homílii otec arcibiskup zdôraznil, že človek neporozumie sebe samému, kým sa neotvorí pre to, čo ho prevyšuje. Dostali sme podľa neho dar, že nás dobrí ľudia, rodičia a starí rodičia, medzi ktorými sme vyrastali, naučili, že to čo nás prevyšuje, má svoje meno. Je je to Boh, láskavý a milosrdný Otec, ktorý ku nám prišiel vo svojom synovi Ježišovi Kristovi a pôsobí vo svojom Duchu Svätom. „Vždy znovu a znovu obdivujeme, že nachádzame medzi sebou ľudí, ktorí sú dotknutí tým, čo nás prevyšuje. Okrem toho sú osobitným spôsobom dotknutí a objavia vo svojom vnútri tajomstvo tichého hlasu, ktorý ich pozýva: „Poď za mnou“, alebo inými slovami, „čo keby si sa rozhodol pre službu kňaza?“ Sú to podľa bratislavského arcibiskupa metropolitu tajomstvá, ktoré sa dejú v našom vnútri. „Vzťah s Bohom je tajomstvom vzťahu. Vždy zostáva rozmer tichého hlasu, ktorý je vo vnútri,“ povedal s tým, že s obdivom pozeráme na mladých ľudí, ktorí sa zasväcujú Bohu. „Mohli by robiť aj niečo iné. Z pohľadu sveta riskujú. Zvolia si službu. Vás Peter a Viktor ten tichý hlas premieňal, že ste ponúkli svoj život pre kňazskú službu. Biskup má radosť a vďačnú povinnosť, aby sprostredkoval kňazskú službu novej generácii kňazov,“ povedal pred vysviackou kandidátom kňazstva ich ordinár.

Samotní kandidáti kňazstva si vybrali pre obrad liturgické texty. Mons. Zvolenský vyslovil obdiv Božeho daru Svätého Písma vo vnútri oboch mladých mužov. V Evanjeliu znel úryvok rozhovoru Petra so vzkrieseným Pánom, ktorý je postavený na troch otázkach, keď sa Ježiš pýta Petra: „Miluješ ma? Máš ma rád?“ Keď dostáva kladnú odpoveď, odpovedá mu: „Pas moje ovečky. Pas mojich baránkov“. Podľa otca arcibiskupa je to pastoračné poslanie Petra.

Zároveň vyzdvihol, že skutočná pasoračná služba je postavená jedine na láske. „V kňazskej službe môžeme robiť viacero vecí aj bez lásky a sú účinné. Aj vysluhovanie sviatosti môže niekto robiť bez lásky, a budú účinné. Aj Slovo môžeme hlásať bez lásky. A my sa musíme znovu pýtať. Konám svoju službu s opravdivou láskou, ktorá je primeraná môjmu poslaniu? To nie je láska postavená na ľudskej sympatii, ale na skúsenosti so vzkriesným Pánom,“ zdôraznil otec arcibiskup s tým, že musíme prežívať ako vzkriesený Kristus miluje nás a dal život za nás. „Ako ja na to odpoviem? Toto prežívanie sa premieňa do pastoračnej lásky k bratom a sestrám, ktorí sú nám zverení. Zverujem vám tieto slová. Je to principiálny dialóg, ktorý sa dotýka každého, kto nasleduje Ježiša a dostal poslanie byť kňazom. Je to náročná úloha. Vždy znovu a znovu v sebe obnovovať Ježišovu lásku k tým, ktorí sú nám zverení. Berte tento text z vašej vysviacky, ako programový pre vaše kňazstvo,“ vyzval.

Novokňazov tiež nabádal, aby sa učili vnímať tlkot Božieho srdca zo slov Svätého Písma. „Je to pre nás veľké pozvanie. Nechajme si čas, aby sme vnímali, čo Boh hovorí cez Sväté Písmo.“ Zároveň im pripomenul, že teraz môžu sa dostať aj tam, kde pôvodne nechceli ísť. „Keď máme v sebe Ježišovu lásku, pohľad na situáciu sa mení,“ upozornil. Novokňazov odporučil spoločenstvu arcidiecézy do lásky, modlitieb a podpory, aby v sa v pokore venovali ohlasovaniu Ježiša Krista pre súčasný svet a nás všetkých.

Primície budú mať budúci týždeň v Senci a v Eliášovciach.

Knazska Vysviacka Bratislava

Foto: Peter Zimen (z kňazskej vysviacky v Bratislave)

K správe bolo vydané FOTO

TK KBS informoval Radovan Pavlík

Trnavská arcidiecéza 

Štyroch nových kňazov majú tento rok v Trnavskej arcidiecéze. Sviatosť kňazstva prijali v Katedrále svätého Jána Krstiteľa v Trnave Ján Bednárik, Dávid Kimmerling, Samuel Polednák a Adrián Gál.

Zdroj: Trnavská arcidiecéza

Košická arcidiecéza 

Arcibiskup Bober vysvätil v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach piatich novokňazov

Košice, vysviacka, novokňazi

Túžba stať sa kňazom, rozpoznávanie povolania a Cirkvou predpísaná formácia, stáli na začiatku cesty ku kňazstvu  pre piatich mladých mužov, ktorí na slávnosti 15. júna 2024 prijali sviatosť vysviacky v stupni presbyterátu z rúk košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera v košickej katedrále sv. Alžbety.

Matej Fečo, Jaroslav Grocký, Valentín Harničár, Šimon Mesarč a Vojtech Turko budú pôsobiť v službách Košickej arcidiecézy. Ich svätiteľ, arcibiskup Mons. Bernard Bober vo svojej homílii nešetril povzbudením, ale upozornil novokňazov i na ťažkosti služby, ktorá je pred nimi a nie je jednoduchá: „Kňaz musí denne myslieť na dar, ktorý dostal svojim povolaním a vysviackou. Zároveň musí pamätať aj na to, že je osobitným terčom útokov od toho zlého, ako napísal už apoštol Pavol. „Lebo nás nečaká zápas s krvou a telom, ale s kniežatstvami a mocnosťami, s vládcami tohto temného sveta, so zloduchmi v nebeských sférach.“ Aj apoštol Peter  hovorí: „Buďte triezvi a bdejte! Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral. Vzoprite sa mu, pevní vo viere!“

Arcibiskup ďalej pokračoval: „Strážme a chráňme si dar kňazstva, bratia. Dar, ktorý máme v hlinených nádobách. Stále si pripomínajme, že povolanie je iba Pánova milosť. Je potrebné nad tým žasnúť. Neprestaňte žasnúť nad tým, čo dnes dostávate. Preto, si milí ordinandi, dobre zapamätajte dnešný deň svojej kňazskej vysviacky a často sa k nemu v mysli vracajte. Lebo keď stratíte toto vedomie a túto spomienku, riskujete, že do centra postavíte seba – miesto Pána. Bez tejto spomienky riskujeme, že svoju službu budeme prežívať v presadzovaní samých seba, svojich potrieb, plánov, či ilúzií. Bez živého napojenia na nášho Majstra by sme rýchlo stratili zmysel našej služby, alebo by sme ju začali využívať iba vo svoj prospech a to uzavretí pred ľuďmi. Cirkev dnes potrebuje kňazov hlboko ľudských,  ktorých duchovnosť je rovnaká ako kedysi Ježišova.“

Po skončení liturgickej slávnosti dostali novokňazi dekréty, ktoré určujú ich prvé pôsobiská v diecéze. Matej Fečo bude kaplánom v Rímskokatolíckej farnosti Sv. Košických mučeníkov v Humennom, Jaroslav Grocký vo Farnosti Sv. Margity Antiochijskej v Zborove, Valentín Harničár vo Farnosti Sv. Alžbety v Košiciach ,  Šimon Mesarč  ide do Farnosti Všetkých svätých v Humennom a  Vojtech Turko začína svoje pôsobenie vo Farnosti Svätej Rodiny v Košiciach. Novokňazi pripravujú aj svoje primičné sväté omše, kde budú môcť prítomní veriaci získať novokňazské požehnanie.  Už v nedeľu 16. júna mali primičnú svätú omšu Jaroslav Grocký (v Kostole Krista Kráľa v Prešove-Sekčove), Šimon Mesarč  v Kostole Všetkých svätých vo Veľkej Lodine a Vojtech Turko v Kostole sv. Michala  archanjela v Lastovciach. O týždeň, 22. júna má Matej Fečo primičnú svätú omšu o 10:00 v Kostole Mena Panny Márie v Stuľanoch a  Valentín Harničár 22. júna o 10:00 v Kostole Krista Kráľa v Malom Šariši.

Košická arcidiecéza má dvoch nových diakonov

V Katedrále svätej Alžbety prijali 14. júna sviatosť vysviacky v stupni diakonátu Dávid Černiga zo Stropkova a Dominik Maruša z Krásnej Lúky. Kandidáti diakonátu ešte pred začiatkom svätej omše urobili slávnostné vyznanie viery s prísahou na evanjeliár v kaplnke Arcibiskupského úradu. Svätiteľom nových diakonov bol pomocný košický biskup Mons. Marek Forgáč. Ten sa obom svätencom a všetkým zúčastneným prihovoril aj v homílii.

Zdôraznil predovšetkým jemnosť a citlivosť, ktorú si vyžaduje duchovné povolania. „Dajte pozor, aby Vaše srdce nestvrdlo. Indikátorom je Vaša schopnosť reagovať na utrpenie v živote druhých. Máriino srdce nech je pre vás inšpiráciou. Uprednostňujte radšej hlboké vnútorné  prežívanie, hoci niekedy poznačené aj bolesťou a trápením, pred plytkými rozhovormi, nedotklivosťou, či dokonca aroganciou. Ak vo Vás ľudia rozpoznajú znaky Máriinho srdca určite Vás budú mať radi, budú Vás vyhľadávať a vy im budete vedieť pomôcť i poradiť. Zachovávajte a obnovujte si čistotu srdca, aby ste správne videli a neurobili chybné kroky na svojej ceste povolania.“ 

Po homílii prijali kandidáti záväzok posvätného celibátu a vkladaním svojich zopnutých rúk do rúk biskupa vyjadrili aj svoj sľub úcty a poslušnosti, aby službu v Cirkvi vykonávali vždy v jednote so svojím diecéznym biskupom. Nasledovala samotná vysviacka diakonov. Pri vysviacke na diakona vkladá ruky iba biskup. Tým naznačuje, že diakon je v úlohách svojej „diakonie“ (služby) osobitne spätý s biskupom. Úlohou diakonov je okrem iného asistovať biskupovi a kňazom pri slávení Božích tajomstiev, predovšetkým Eucharistie, rozdávať ju, asistovať pri uzatváraní manželstva a požehnávať ho, hlásať evanjelium a kázať, predsedať pri pohrebných obradoch a venovať sa rozličných charitatívnym službám. 

Na záver svätej omše sa diakonom prihovoril aj košický arcibiskup Mons. Bernard Bober. Pripomenul im tri dôležité veci. Aby nezabúdali žasnúť nad Božím slovom, aby vedeli vo svojom živote odhaľovať veľké Božie skutky, a aby boli vďační Bohu aj ľuďom za všetko dobro, ktoré im preukazujú. Dominik Maruša bude slúžiť vo Farnosti sv. Alžbety Košice a Dávid Černiga sa stal diakonom pre farnosť Kráľovnej pokoja – Košice juh.

Zdroj: Kňazský seminár sv. Karola Boromejského v Košiciach

TK KBS informovala Košická arcidiecéza

Spišská diecéza 

Spišská diecéza má osem novokňazov

Spišská Kapitula, novokňazi

Foto: Archív Spišskej diecézy

V sobotu 15. júna 2024 sa v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule konala kňazská vysviacka. Vkladaním rúk  a konsekračnou modlitbou spišského biskupa Mons. Františka Trstenského prijalo sviatosť vysviacky osem novokňazov. 

Novokňazmi sa stali Andrej Dominik z Popradu-Veľkej, Peter Filip zo Spišskej Novej Vsi, Dávid Holubjak z Mútneho, Peter Hovanec z Milpoša, František Kapusta z Jamníka, Jozef Mizerák z Kamenice, Marek Mrekaj z Mútneho a Michal Skokan z Lučivnej.

Biskup František Trstenský v homílii vychádzal z udalosti, ktorá zaznela v evanjeliu, keď Pán Ježiš vošiel do synagógy a povedal: Dnes sa splnilo toto Písmo. Každý kňaz by tak mal prežívať to neustále "dnes", keď ho Pán pomazal za kňaza. Novokňazov povzbudil, aby boli radostnými ohlasovateľmi evanjelia, lebo to je radostná zvesť. Na konci svätej omše biskup každému novokňazovi dal ako dar maniturgium a kňazskú štolu.

Po ordinačnej svätej omši sa novokňazi na biskupskom úrade dozvedeli, kde budú ako kapláni pôsobiť. V najbližších dňoch budú novokňazi slúžiť svoje primičné sväté omše. Spišská diecéza sa tak omladila v kňazských radoch o nových spolubratov.

Spišská diecéza má troch nových diakonov

Spišská diecéza má troch nových diakonov. Stali sa nimi Rastislav Krempaský zo Spišskej Belej, Dominik Martinek z Vyšných Ružbách a Marián Murín z Námestova. Sviatosť vysviacky prijali z rúk spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša vo štvrtok 13. júna 2024 v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.

Biskup Kuboš na začiatku poďakoval rodičom ordinandov, že vychovali a odovzdali Cirkvi svojich synov. V homílii svätencov povzbudil k ohlasovaniu Slova, k múdrosti a sile, ktorá prichádza od Krista. Po svätej omši noví diakoni dostali dispozície – dekréty, v ktorých majú určené miesto ich diakonskej praxe: Rastislav Krempaský – Tvrdošín, Dominik Martinek – Námestovo a Marián Murín – Ružomberok.

TK KBS informoval Peter Majda

Žilinská diecéza 

Žilinský biskup Tomáš Galis zase vysvätil štyroch novokňazov pre Žilinskú diecézu. Svätá omša bola vo Farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine. 

František Galis, Jakub Galmiš, Miroslav Maňák a Peter Sovík, to sú mená štyroch novokňazov zo Žilinskej diecézy. Podľa biskupa Tomáša Galisa je vysviacka vždy radosťou aj vďačnosťou. „Vďačnosť, že teda aj v tejto dobe Pán dáva požehnania, tie kňazské, lebo to je naozaj požehnanie pre celý svet. No a radosť každého toho spoločenstva cirkevného, že sú tí, ktorí odpovedali na Pánovo volanie a do tej služby sa dali. Je to naozaj pre mňa radosť aj preto, lebo zatiaľ, chvalabohu, každý rok vysviacam nových kňazov,“ uviedol. 

Biskup Tomáš Galis novokňazom pripomenul, že budú pôsobiť v ťažkej dobe. Zároveň ich vyzval, aby sa napriek tomu nebáli svätosti. „Svätosť spočíva predovšetkým ako to, aby oni žili vo svätosti. To je stretnutie s Pánom v modlitbe, v adorácii, lebo tam budú čerpať všetko to potrebné, čo potom môžu rozdávať druhým. No a z čoho budú oni čerpať, tak potom z toho budú sami žiť a deliť sa s ostatnými.“

Novokňazi budú pôsobiť v Skalitom, v Predmieri, Dolnom Hričove a v Žiline na Vlčincoch. Včera biskup Tomáš Galis vysvätil aj troch nových diakonov.

Zdroj: Rádio LUMEN ( TK KBS, tk, ml; pz ) 20240617016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]