[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Ružomberku si pripomenuli 100 rokov od narodenia sestry Pánčiovej
P:3, 14. 06. 2024 14:35, DOMFoto: Archív satmárok


Ružomberok 14. júna (TK KBS) V Ružomberku si v stredu 12. júna pripomenuli 100 rokov od narodenia sestry M. Bernadety Pánčiovej, rehoľnej sestry z Kongregácie Milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok. Sestra Bernadeta sa narodila na územi Nitrinaskej diecézy, ale svoje detstvo, mladosť, ale aj veľkú čast rehoľného života prežila v Ružomberku.

Postavou malá rehoľnica počas komunizmu založila veľké duchovné združenie Rodina Nepoškvrnenej, písala knihy, spolupracovala s podzemnou cirkvou, venovala sa chorým a opusteným.  Za svoju neúnavnú službu blížnym dostala sestrička Bernadeta viaceré ocenenia, napr. Rad T. G. Masaryka od prezidenta V. Havla v roku 1991 či titul Žena roka v roku 1995.

Ústav pamäti národa a Kongregácia Milosrdných sestier svätého Vincenta – Satmárok pri tejto príležitosti zorganizovali odborný seminár v Ružomberku Príbeh naplneného života.  Spomienkové podujatie sa začalo svätou omšou v Kostole svätého Ondreja v Ružomberku. Prítomných na úvod privítala sestra Alica Marienková, štatutárna zástupkyňa Rodiny Nepoškvrnenej:

„Sláva Bohu a Nepoškvrnenej. Chcem vás všetkých pozdraviť týmto pozdravom, ktorým rada pozdravovala sestra Bernadeta. Práve dnes je ten deň 12. jún, aby sme poďakovali Bohu za dar jej života,“ uviedla. Svätej omši predsedal Mons. Ján Kuboš, spišský pomocný biskup. „Chceme ďakovať za dar života sestričky Bernadety pri jej nedožitých 100 rokov života a chceme sa posilniť vo viere, povzbudiť v nádeji a nadchnúť sa aj ku konaniu skutkov lásky tak, ako sa o to snažila aj ona,“ uviedol.

Sestra Bernadeta Pánčiová sa narodila 12. júna v obci Mužla pri Štúrove. Tá teraz patrí do Nitrianskej diecézy. Slovo má Peter Beňo, nitriansky pomocný biskup. „Rád som prišiel preto, lebo považujem za dôležité v dnešnej dobe dávať do popredia ľudí, či už z prítomnosti alebo z histórie, ktorí dokázali svoj život žiť pre druhých,“ povedal biskup Beňo. Na záver svätej omše sa všetkým prítomným prihovorila generálna predstavená sestier satmárok, sestra Irena Kopanicová. „Ďakujeme vám všetkým za modlitby, aj za účasť, aj za to, že s nami zdieľate a napĺňate naše životy.“

Po svätej omši sa v priestoroch Univerzitnej knižnice v Ružomberku konal odborný seminár na tému Príbeh naplneného života spojený s otvorením panelovej výstavy.

Zdroje: Rádio LUMEN/sr. Hermana Matláková, SMVS.( TK KBS, rl, hm, ml; pz ) 20240614041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]