[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kniha o olympijských hrách so slovami pápeža. Hry sú príležitosťou pre mier
P:3, 14. 06. 2024 12:10, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 14. júna (VaticanNews) „V tomto mimoriadne temnom historickom okamihu, v ktorom žijeme, sú olympijské a paralympijské hry v Paríži príležitosťou pre mier.“ Touto vetou sa začína predslov knihy, ktorú napísal pápež František a ktorá opisuje ducha týchto jedinečných športových podujatí. Vatikánske vydavateľstvo LEV dnes vydáva knihu Hry mieru. Duša olympijských a paralympijských hier, ktorú editoval Vincenzo Parrinello.

Pápež František začína svoj úvod práve témou, ktorá je vyjadrená v názve knihy a je taká kľúčová v týchto dňoch, keď sa množia konflikty, ako Svätý Otec často zdôrazňuje. „Autentický olympijský a paralympijský duch je protilátka, ktorá pomáha vyhnúť sa pádu do tragédie vojny a vykúpiť svoju vinu tým, že sa skoncuje s násilím,“ píše pápež. Preto vyjadruje veľkú nádej, že prímerie, ktoré pre hry navrhla OSN, bude prijaté v praxi.

František ďalej poukazuje na zjednocujúcu hodnotu športu, ktorý „je pre všetkých a od všetkých.“ „Osobitne oceňujem skutočnosť, že Medzinárodný olympijský výbor sa rozhodol pridať ,Communiter‘, teda ,Spolu‘, ako štvrté slovo slávneho olympijského motta v roku 2021 ,Citius, altius, fortius‘ (,Rýchlejšie, vyššie, silnejšie‘), ktoré vymyslel francúzsky dominikánsky kazateľ Henri Didon,“ uvádza sa v pápežovom úvode knihy.

„Keď spolu športujeme, nezáleží na tom, odkiaľ človek pochádza, na jeho jazyku, kultúre alebo náboženstve. Je to aj lekcia pre náš život a pripomína nám to bratstvo medzi ľuďmi bez ohľadu na ich fyzické, ekonomické či sociálne schopnosti,“ píše ďalej Svätý Otec. Vidiac tieto možnosti športu, pápež poukazuje na osobné skúsenosti mnohých ľudí, ktoré sa oplatí spoznať prostredníctvom svedectva o ich účasti na olympijských a paralympijských hrách. Tu uvádza dve kategórie ľudí: zdravotne postihnutí a utečenci. Obe tieto skupiny sú príkladom prekonávania nepriazne osudu, života v nádeji.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240614040   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]