[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Uplynulo 15 rokov od posviacky Katedrály svätého Šebastiána v Bratislave
P:3, 13. 06. 2024 13:15, DOMBratislava 13. júna (TK KBS) Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský pred 15 rokmi – 13. júna 2009 – slávnostne konsekroval nový chrám v Bratislave - Krasňanoch a daroval ho do užívania Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR. Novopostavený chrám v Krasňanoch bol zároveň povýšený na katedrálny chrám vojenského ordinára zasvätený sv. Šebastiánovi, patrónovi vojakov i samotného Ordinariátu OS a OZ SR. Pritom si naďalej zachoval funkciu aj filiálneho kostola račianskej farnosti pre veriacich žijúcich na sídlisku v Krasňanoch.

Pri svojej druhej pastoračnej návšteve Slovenska l. júla 1995 posvätil svätý pápež Ján Pavol II. prvý základný kameň chrámu v Krasňanoch, ktorý sa však stratil. Pri svojej tretej návšteve Slovenska 14. septembra 2003 posvätil náhradný základný kameň. Chrám sa začal stavať po niekoľkých rokoch úprimnej modlitby veriacich. Obdobiu výstavby predchádzalo zabezpečenie pozemku v roku 2006 a príprava projektovej dokumentácie. Víťazom konkurzu na projekt chrámu sa stal Ladislav Bánhegyi. Navrhovaný projekt prešiel cez liturgickú komisiu vtedajšej Bratislavsko–trnavskej arcidiecézy, aby chrám spĺňal všetky liturgické predpisy. Stavebné povolenie bolo vydané v januári v roku 2007. Na výstavbu boli vyčlenené peniaze, ale uskutočnili sa aj dobrovoľné zbierky a mnohí farníci darovali aj finančné prostriedky priamo na účel výstavby chrámu na zriadené účty. Požehnanie stavebného pozemku sa uskutočnilo 18. marca 2007.

V tomto roku tak boli postavené základy, obvodové múry, steny a strecha na pastoračnom centre. V roku 2008 bola hrubá stavba kostola prikrytá strechou, boli osadené okná a dvere a začalo sa s prácami v interiéroch. V roku 2009 boli zrealizované dokončovacie práce na interiéroch a priľahlých vonkajších priestoroch. Stavba bola ukončená v lete v roku 2009 kolaudáciou a slávnostnou konsekráciou a odovzdaním do užívania. Krasňany tak dostali novú modernú dominantu.

Stavbu tvorí oválny chrámový priestor s emporou a 25 m vysokou vežou na strane vstupu, zatiaľ bez osadenia funkčného zvona. Má veľmi zaujímavo členitú strechu, ktorá zvnútra vďaka zvláštne viazaným trámovým nosníkom pripomína tŕňovú korunu. Prízemná budova pastoračného centra, čiastočne zahĺbená a podpivničená obsahuje na prízemí viacúčelovú spoločenskú halu s kapacitou cca 100 miest na sedenie, sakristiu, kanceláriu, pohotovostné toaletné zariadenia pre imobilných a garáž. Slúži pre rôzne spoločenské aktivity farníkov.

V suterénnych priestoroch sú umiestnené sociálne zariadenia pre návštevníkov, kotolňa a skladové priestory. Chrám a pastoračné centrum vytvárajú medzi sebou vnútorné nádvorie – otvorené átrium, ktoré je zo strany námestia uzatvorené oplotením, perspektívne so živým plotom a vysokou zeleňou. Parkovisko pre osobné autá s príjazdom je umiestnené na severnej strane stavby. Vnútorná kapacita chrámu má 250 miest, z toho 150 na sedenie.

Zdroj: Ordinariát OS a OZ SR( TK KBS, ord, ml; kj ) 20240613023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]