[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenskí biskupi prišli do Ríma, prvé ich kroky viedli do Pápežského kolégia
P:3, 02. 06. 2024 21:00, ZAHFoto: Cyril Jančišin


Rím 2. júna (TK KBS) Biskupi Slovenska prišli do Ríma, kde budú týždeň na nášteve Ad limina apostolorum. Po prílete navštívili Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme, kde slávili svätú omšu zo slávnosti Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi. Biskupi, kňazov, zasvätených a pútnikov privítal rektor kolégia Pavol Zvara.

Hlavným celebrantom bol žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Koncelebrovali nitriansky biskup Mons. Viliam Judák a rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik, ktorý sa prítomným prihovoril v homílii. Rozvinul v nej myšlienky o Eucharistii: „Ježiš Kristus v Eucharistii je zjednocovacou silou všetkých veriacich katolíkov. Je prítomný aj v tejto kaplnke a môžeme oprávnene povedať, že „všetky cesty vedú k Eucharistii“, uviedol biskup Stolárik s tým, že aj svätý Ján Pavol II. videl v Eucharistii silu jednoty Cirkvi a vyjadril to veľmi jasne: ,Cirkev žije z Eucharistie'.“

Ad limina, omša, kolégium
Foto: Cyril Jančišin

Každá liturgická slávnosť so slovenskými biskupmi vo Večnom meste počas návštevy Ad limina apostolorum má samostatný úmysel, ku ktorému sú pozvaní aj veriaci na Slovensku. Dnešný bol obetovaný za „všetky naše farnosti, ktoré sa v deň Pána schádzajú na slávenie Eucharistie, aby ich spájala živá skúsenosť prítomnosti zmŕtvychvstalého Krista“. Bohoslužbu priniesla v priamom prenose katolícka Televízia LUX. Po nej sa konala večera v kolégiu za účasti veľvyslanca Slovenskej republiky pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho a pozvaných hostí.

Čo je Pápežské slovenské kolégium sv. Cyril a Metoda?

Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda bolo zriadené 15. septembra 1997 z rozhodnutia svätého Jána Pavla II. Poskytuje ubytovanie slovenským kňazom študujúcim v Ríme.

Úlohou Pápežského slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda, ktorý bol založený 8. januára 1961 a povýšený na pápežský 16. marca 1998, je predovšetkým starostlivostť o slovenských pútnikov prichádzajúcich do Ríma, zabezpečuje priestory a zázemie pre Pápežské slovenské kolégium, organizuje duchovné, náboženské, vedecké a spoločenské podujatia pre slovenskú komunitu v Ríme a Taliansku.

Aj dnes je možné ho navštíviť a sláviť svätú omšu v Kostole sv. Cyrila a Metoda, stretnúť slovenskú komunitu kňazov a rehoľných sestier a získať cenné rady pre pobyt v Ríme. V uplynulých dňoch v kolégiu zrekonštruovali niekoľko bytov, spoločné priestory a kaplnku. V jeho priestoroch zároveň vznikla symbolická pamätná izba zosnulého slovenského kardinála Jozefa Tomka.

Správa bude aktualizovaná 

Viac informácii o návšteve je možné nájsť v dossieri TK KBS.( TK KBS, ml; kj ) 20240602001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]