[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František prijal slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú
P:3, 01. 06. 2024 12:40, ZAHStretnutie pápeža Františka s prezidentkou Zuzanou Čaputovou

Foto: Vatican Media


Vatikán 1. júna (VaticanNews) Svätý Otec František dnes dopoludnia, v sobotu 1. júna, prijal na osobnej audiencii prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú spolu so sprievodom.

Zdroj: VaticanNews

Po stretnutí s pápežom slovenská prezidentka absolvovala rozhovor s vatikánskym sekretárom kard. Pietrom Parolinom. Prezidentku Čaputovú sprevádzali mamičky zosnulých dievčat pri autobusovom nešťastí v Spišskej Kapitule, kňaz Peter Gombita a delegácia.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Audiencia v trvaní 35 minút sa konala v Apoštolskom paláci v Sále bibliotéky, kde Svätý Otec prijíma návštevy hláv štátov. Prezidentka Zuzana Čaputová vstúpila do sály o 9:05 a s pápežom Františkom mala najprv súkromný rozhovor, po ktorom nasledovala výmena darov. Stretnutie sa ukončilo o 09:40.

Zuzana Caputova, papez Frantisek

Darom zo strany prezidentky bol daktyloskopický stroj vyrobený na Slovensku, víno z Malokarpatskej oblasti, tri železné ruže na pamiatku troch mladých dievčat, ktoré tragicky zahynuli pri nehode autobusu na ceste na diecézne stretnutie mládeže.

Zuzana Caputova, papez Frantisek

Matteo Bruni uviedol, že stretnutie sa uskutočnilo v srdečnej atmosfére a zdôraznil úctivý vzťah medzi pápežom Františkom a prezidentkou Zuzanou Čaputovou. 

Svätý Otec venoval slovenskej prezidentke bronzový reliéf znázorňujúci rodiaci sa kvet s nápisom „Mier je krehký kvet“. Ďalšími darmi boli výtlačky dvoch pápežských dokumentov: tohtoročné posolstvo k Svetovému dňu pokoja a Kniha o Statio Orbis z 27. marca 2020, ktorú vydalo vatikánske vydavateľstvo LEV.

Svätá stolica o obsahu stretnutia informovala v oficiálnom komuniké, v ktorom sa uvádza:

„Dnes Svätý Otec František prijal na audiencii Jej Excelenciu pani Zuzanu Čaputovú, prezidentku Slovenskej republiky, ktorá sa následne stretla s Jeho Eminenciou kard. Pietrom Parolinom, štátnym sekretárom, spolu s Mons. Miroslawom Wachowskim, pod-sekretárom pre vzťahy so štátmi.

Počas srdečného stretnutia na Štátnom sekretariáte diskutovali o vyhliadkach krajiny v súvislosti so smutnou udalosťou, ktorou bol atentát na predsedu vlády, nadchádzajúcou zmenou prezidenta a blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu, pričom vyjadrili nádej, že sa posilní súlad a mier v krajine. V pokračovaní rozhovoru sa osobitná pozornosť venovala vojne na Ukrajine“.

Zuzana Caputova, papez Frantisek

Hlava štátu Slovenskej republiky v Ríme navštívila okrem iného aj Vatikánske záhrady i posvätné miesta kresťanstva: Baziliku sv. Klementa, kde je pochovaný sv. Cyril. Položením kytice kvetov pri hrobe sv. Konštantína-Cyrila si uctila pamiatku našich vierozvestcov z obdobia Veľkej Moravy.

Hľadjte medzi sebou pokoj, odkázal pápež František

Ľuďom na Slovensku Svätý Otec v súčasnej ťažkej situácii odkázal, aby medzi sebou hľadali pokoj. Prezidentka to uviedla po audiencii, informuje TASR.

„Je to vždy skvelá a krásna príležitosť môcť sa rozprávať so Svätým Otcom," povedala. Františkovi poďakovala aj za jeho slová podpory, ktoré poslal po atentáte na premiéra SR Roberta Fica. Situácia na Slovensku je podľa nej ťažká a ľudia majú obavy, preto považuje za dôležité poslať im posolstvo z Vatikánu. „Je prirodzené, že sme rozdielni, napriek tomu sa spolu rozprávajte a hľadajte medzi sebou pokoj. Pokoj, je krehká kvetina,“ citovala prezidentka pápežov odkaz. „Veľmi si želám, aby tento odkaz na Slovensku zarezonoval, aby sa premenil do reality... Dôležité je, aby sme o pokoji menej kázali druhým, ale predovšetkým ho prežívali sami v sebe,“ dodala. 

Prezidentka pripomenula, že počas jej päťročného mandátu išlo o jej štvrté stretnutie s pápežom Františkom. „Aj počas dnešného stretnutia sme spomínali na jeho úžasnú návštevu na Slovensku v roku 2021,“ uviedla. Súčasťou delegácie slovenskej prezidentky vo Vatikáne boli aj matky troch dievčat, ktoré tragicky zahynuli pri aprílovej nehode autobusu v Spišskom Podhradí, keď cestovali na diecézne stretnutie mládeže. Prezidentka dúfa, že stretnutie s pápežom aspoň trochu zmierni bolesť, ktorú matky prežívajú v súvislosti so stratou svojich dcér.

Čaputovú sprevádzal aj kňaz Peter Gombita, ktorý na východnom Slovensku zriadil a prevádzkuje komunitné centrá pre ľudí bez domova. Táto téma je podľa prezidentsky pápežovi veľmi blízka, keďže je veľmi aktívny v oblasti charity.

Žiaľ sa nedá ničím nahradiť

Pápež matkám, ktorých dcéry zahynuli pod kolesami autobusu pri nehode v Spišskom Podhradí, povedal, že žiaľ matky sa nedá ničím nahradiť.  Ženy Svätému Otcovi priniesli tri medené ruže bielej farby, ktoré majú symbolizovať nevinnosť ich troch dcér, ktoré zahynuli pod kolesami autobusu.

„Zo stretnutia s pápežom budeme čerpať asi ešte veľmi dlho, je to krásny dar a požehnanie od Svätého Otca, ktoré sme dostali, tiež prinesie aspoň také malé utešenie do našich životov. Sme veľmi radi, že nám prezidentka umožnila stretnúť sa so Svätým Otcom,“ povedala po stretnutí s Františkom jedna z matiek Jana Filičková.

„Nikdy nezabudneme na svoje deti, tvoríme teraz jednu veľkú rodinu. Naše rodiny sa spojili,“ dodala Mária Drábová. „Viera je súčasťou nášho života a takéto duchovné stretnutia sú pre nás veľmi obohacujúce. Toto bola pre nás doslova duchovná injekcia,“ dodala Lucia Tomková.

Zdroje: Martin Jarábek – VaticanNews/TASR/Konzervatívny denník Postoj ( TK KBS, VaticanNews mj; pz ) 20240601002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]